Politycy o projekcie ustawy wprowadzającej podatek bankowy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

W środę odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy przygotowanej przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, która ma wprowadzić tzw. podatek bankowy. Projekt został skierowany do sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Posłuchaj

Politycy podzieleni w sprawie podatku bankowego (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Stawka podatku w przypadku banków ma wynosić 0,0325 proc. podstawy opodatkowania w skali miesiąca, czyli 0,39 w skali roku. W przypadku firm ubezpieczeniowych będzie to 0,05 proc. miesięcznie, więc 0,6 proc. w skali roku. Podatek ma obowiązywać już od lutego 2016 roku.

Zdaniem Kamili Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej, ustawa uderzy w zwykłych obywateli. - Jeżeli podnosimy podatki instytucjom finansowym, takim jak banki czy ubezpieczyciele, to musimy liczyć się z tym, że te instytucje w niedługim czasie podniosą marże i opłaty, co uderzy w polskich obywateli - wskazała.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy","Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Z Gasiuk-Pihowicz zgodził się Rafał Grupiński z PO, który podkreślił, że wprowadzenie podatku bankowego najbardziej odczuje młode pokolenie, czyli osoby, które biorą kredyty na mieszkanie.

- Konkurencyjność polskiego sektora bankowego jest tak duża, że jeżeli jakikolwiek bank podniesie marże, straci klientów. Opłaty bankowe w Polsce należą do najwyższych w Unii Europejskiej. Nie sądzę, by polskie banki miały jeszcze margines do podnoszenia opłat - ocenił Adam Bielan z PiS.

Jarosław Kalinowski z PSL i Stanisław Tyszka z Kukiz'15 są generalnie za wprowadzeniem podatku, ale uważają, że projekt Prawa i Sprawiedliwości jest niedoskonały i należy go poprawić.

- Zgadzam się z premier Beatą Szydło, że dyskusja wokół podatku bankowego jest rodzajem testu na możliwości polskiej polityki i  demokracji w Polsce. Pytanie, czy politycy wytrzymają tę wielką presję interesu gospodarczego pewnej grupy biznesowej - oznajmił Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta RP.

W audycji "Śniadanie w Trójce" rozmawialiśmy także o kryzysie wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz o kontrowersjach wokół działań Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Krzysztof Szczerski (Kancelaria Prezydenta RP), Adam Bielan (PiS), Stanisław Tyszka (Kukiz'15), Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska), Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna), Jarosław Kalinowski (PSL)
Data emisji: 19.12.2015
Godzina emisji: 9.09

kk/iwo

Polecane