Ekspert: w 2020 roku liczba turystów zagranicznych może spaść nawet o 80 proc.

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 14:03
– Prognozy Światowej Organizacji Turystyki mówią o dwóch scenariuszach. Ten pesymistyczny zakłada, że w samym 2020 roku liczba turystów międzynarodowych może spaść nawet o 80 procent – powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia Paula Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Audio
  • Paula Kukołowicz o sytuacji w branży turystycznej (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: RossHelen/Shutterstock.com

Turystyka jest jedną z branż najbardziej dotkniętych skutkami koronawirusa. W Polsce całkowity udział turystyki w tworzeniu krajowego PKB wyniósł w 2018 r. 4 proc., a łączne wydatki krajowych i zagranicznych turystów poniesione w Polsce wyniosły 62,2 mld zł - czytamy w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Branża turystyczna w Polsce. Obraz sprzed pandemii".

wynajem turystyka1200.jpg
Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Koronawirus ciosem, a cyfryzacja szansą dla branży turystycznej

– Korzystamy z danych GUS, który mierzy ruch turystyczny. Na ten moment wiemy, że w samym marcu spadł on w Polsce o 65 proc. w porównaniu do marca ubiegłego roku. Mamy też prognozy Światowej Organizacji Turystyki, która przedstawia dwa scenariusze. Ten pesymistyczny mówi, że w samym 2020 roku liczba turystów międzynarodowych może spaść nawet o 80 proc., natomiast w przypadku scenariusza pozytywnego mówimy o 60 procentach – powiedziała Paula Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Rozmówczyni Patrycjusza Wyżgi dodała, że "wszyscy głowią się, jak te straty zminimalizować". – Jest to możliwe m.in. poprzez otwieranie granic. W środę Komisja Europejska stworzyła zalecenia, które tłumaczą, jak to robić w sposób bezpieczny. W pierwszej kolejności chodzi o kraje, które mają podobną liczbę zachorowań i sytuację epidemiologiczną – powiedziała Paula Kukołowicz.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Gość: Paula Kukołowicz (Polski Instytut Ekonomiczny)
Data emisji: 14.05.2020
Godzina emisji: 16.45

koz/gs

Czytaj także

Wakacje w dobie koronawirusa. Ekspert: pamiętajmy o zdrowym rozsądku

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 16:10
- Wakacje, po okresie kwarantanny, są potrzebne dla równowagi psychicznej, jak i fizycznej społeczeństwa. Będziemy musieli przy tym pamiętać o zdrowym rozsądku i odpowiednim zabezpieczeniu przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa - powiedział Adam Karpiński, ekspert ds. organizacji turystyki z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. K. Pyrć o terminie pojawienia się szczepionki na COVID-19: w najlepszym wypadku mówimy o wielu miesiącach

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 15:25
– Mam nadzieję, że się mylę, ale moim zdaniem rok 2020 jest kompletnie nierealny – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wirusolog prof. Krzysztof Pyrć zapytany o szanse na to, by szczepionka na COVID-19 pojawiła się na rynku jeszcze w tym roku.
rozwiń zwiń