X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy sąsiedzi homoseksualiści mi przeszkadzają?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 13:30
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał ważny wyrok dotyczący praw zalegalizowanych związków jednopłciowych.
Audio
  • Czy akceptuję homoseksualnych sąsiadów? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

para podroz natura 1200.jpg
Czy jesteśmy gotowi do dyskusji o związkach partnerskich?

Wyrok dotyczy pary homoseksualnej Rumuna i Amerykanina, którzy zawarli związek małżeński w Belgii, a chcieli osiedlić się w Rumunii. Rumunia odmówiła Amerykaninowi prawa do zamieszkania. Według TSUE, partnerzy mają takie prawo, nawet jeśli związek zawarli w innym państwie Unii Europejskiej. Według niektórych komentujących, taki wyrok to przekroczenie kompetencji Wspólnoty.

– Tutaj doszło do konfliktu z prawem unijnym. Gdyby to była sytuacja, w której małżeństwo zostałoby zawarte na przykład w Stanach Zjednoczonych, a parą byłby Polak i Amerykanin, to po przyjeździe do Warszawy byłaby to sprawa czysto wewnętrzna, polska. Tu prawo Unii Europejskiej nie ma zastosowania – tłumaczy prof. Robert Grzeszczak z Katedry Prawa Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. 

– Warto przypomnieć, że Unia Europejska ma takie kompetencje, które państwa członkowskie jej przekazały. UE nie może definiować instytucji prawa rodzinnego. To kwestia wyłącznie państw należących do wspólnoty. W tym także definiowanie pojęcia "małżeństwa" – mówi dr Marcin Olszówka z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Robert Grzeszczak (Katedra Prawa Europejskiego, Uniwersytet Warszawski), dr Marcin Olszówka (Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris), Artur Adamczyk (doktorant, Uniwersytet SWPS w Warszawie), Beata Mirska-Piworowicz (Stowarzyszenie Damy Radę), Yga Kostrzewa (Lambda Warszawa), Krzysztof Skiba (muzyk)
Data emisji: 7.06.2018
Godzina emisji: 12.06

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Stała amerykańska baza wojskowa w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 14:21
Nasze Ministerstwo Obrony Narodowej złożyło Stanom Zjednoczonym propozycję, by na terytorium Polski na stałe stacjonowała amerykańska dywizja pancerna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy imigranci to dobre rozwiązanie dla rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 15:56
Dobiegają końca rządowe prace nad strategią migracyjną. Będą nowe rozwiązania ułatwiające zatrudnianie przybyszów spoza Unii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy chcemy fok w Bałtyku?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 15:01
Już cztery martwe foki znaleziono na wybrzeżu Bałtyku. Zostały bestialsko zabite. Niektórzy podejrzewają, że to celowe działanie rybaków, dla których foki są szkodnikami.
rozwiń zwiń