Czy nocne zakazy sprzedaży alkoholu są potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 13:00
Katowice, Olsztyn, Mielno, Tychy, Piotrków Trybunalski, Poznań. To tylko niektóre miasta, które wprowadziły zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach nocnych. Argumenty za? Nocne rozróby i awantury przed sklepami w wykonaniu turystów oraz alkoholizm samych mieszkańców.  
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Maksym Azovtsev

– Motywacją do wprowadzenia takiego zakazu w Olsztynie były mapy zagrożeń stworzone przez policję, które pokrywały się dokładnie z tymi miejscami, w których sprzedawany był alkohol w nocy – tłumaczy Błażej Gawroński, dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i terapii uzależnień w Olsztynie. – Ilość interwencji w tych miejscach przekraczała możliwości policji do tego stopnia, że trzeba by tam postawić jakiś stały posterunek – dodaje gość audycji. 

Czy zakazy trwale wpłyną na zmiany zachowań? – Od zawsze stoimy na stanowisku, że jakiekolwiek działanie restrykcyjne w odniesieniu do edukacji alkoholowej, do tego, żeby przekonać ludzi, żeby pili odpowiedzialnie, nie sprawdzają się - komentuje Ryszard Woronowicz ze Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirutusowego. – Trzeba uczyć, edukować, informować w jaki sposób spożywać alkohol – dodaje Woronowicz. 

Czy takie zakazy niosą ze sobą jakieś niebezpieczeństwa? Jak w tej kwestii wypowiadają się nasi słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Błażej Gawroński (dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i terapii uzależnień w Olsztynie), Ryszard Woronowicz (Związek Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirutusowego), Konrad Berkowicz (Partia Wolność, kandydat na prezydenta Krakowa), Krzysztof Brzózka (dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych), Renata Juszkiewicz (prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji)
Data emisji: 18.09.2018
Godzina emisji: 12.09

jcz/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Dyrektywa o prawach autorskich?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 13:15
Na pierwszych stronach czołowych dzienników w Polsce próżno szukać tego rozgrzewającego opinię publiczną w Europie tematu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy likwidować Straż Miejską w całej Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 13:15
Przedstawiciele Kukiz'15 złożyli w Sejmie projekt ustawy likwidującej Straż Miejską w całej Polsce. Z takim postulatem Kukiz'15 pójdzie do wyborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nasze życie jest drogie?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 14:52
"Wszystko mocno drożeje!" - stwierdziła słuchaczka, która niedawno dodzwoniła się do "Za a nawet przeciw". Czy rzeczywiście wszystko? I czy rzeczywiście mocno? 
rozwiń zwiń