Czy Kościół powinien odpowiadać finansowo za przestępstwa księży?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy Kościół powinien odpowiadać finansowo za przestępstwa księży?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: vladimirat/shutterstock

Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok w sprawie kobiety gwałconej w dzieciństwie przez księdza Romana B. z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii. Sąd zobowiązał Towarzystwo do zadośćuczynienia w kwocie milion złotych i do płacenia dożywotniej renty. 

Posłuchaj

Czy Kościół powinien odpowiadać finansowo za przestępstwa księży? (Za a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Na czwartek zaplanowana jest rozprawa apelacyjna. Według arcybiskupa Józefa Michalika "Do zobowiązań finansowych Kościół nie może się poczuwać, odsyłamy do winowajcy".

- To pierwszy wyrok w historii Polski, który uznaje winę Kościoła. Wcześniej zdarzyło się, że została wypłacona "ugoda", ale w ramach "dobroci chrześcijańskiej", a nie za krzywdy poniesione przez funkcjonariusza Kościoła - mówi Marek Lisiński, prezes fundacji "Nie lękajcie się".

Z decyzją sądu zgadza się gość audycji Artur Nowak - adwokat, autor książki "Ofiary mają głos". - Duchowni budują swoją relację z dziećmi i uwodzą je właśnie z tego powodu, że są duchownymi. Oni znają te dzieci ze spowiedzi, znają ich najbardziej skryte tajemnice - tłumaczy adwokat. - Trzeba też zwrócić uwagę, że zakonnicy nie mają żadnego majątku, więc musi płacić za nich Kościół. Z tego punktu widzenia to jest uzasadnione - dodaje Artur Nowak.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Marek Lisiński (prezes fundacji "Nie lękajcie się"), mecenas Krzysztof Wyrwa (pełnomocnik Towarzystwa Chrystusowego), Artur Nowak (adwokat, autor książki "Ofiary mają głos"), Jakub Jałowiczor (publicysta "Gościa Niedzielnego") 
Data emisji: 19.09.2018
Godzina emisji: 12.07

jcz/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane