Czy Kościół powinien odpowiadać finansowo za przestępstwa księży?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 13:00
Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok w sprawie kobiety gwałconej w dzieciństwie przez księdza Romana B. z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii. Sąd zobowiązał Towarzystwo do zadośćuczynienia w kwocie milion złotych i do płacenia dożywotniej renty. 
Audio
  • Czy Kościół powinien odpowiadać finansowo za przestępstwa księży? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: vladimirat/shutterstock

Na czwartek zaplanowana jest rozprawa apelacyjna. Według arcybiskupa Józefa Michalika "Do zobowiązań finansowych Kościół nie może się poczuwać, odsyłamy do winowajcy".

- To pierwszy wyrok w historii Polski, który uznaje winę Kościoła. Wcześniej zdarzyło się, że została wypłacona "ugoda", ale w ramach "dobroci chrześcijańskiej", a nie za krzywdy poniesione przez funkcjonariusza Kościoła - mówi Marek Lisiński, prezes fundacji "Nie lękajcie się".

Z decyzją sądu zgadza się gość audycji Artur Nowak - adwokat, autor książki "Ofiary mają głos". - Duchowni budują swoją relację z dziećmi i uwodzą je właśnie z tego powodu, że są duchownymi. Oni znają te dzieci ze spowiedzi, znają ich najbardziej skryte tajemnice - tłumaczy adwokat. - Trzeba też zwrócić uwagę, że zakonnicy nie mają żadnego majątku, więc musi płacić za nich Kościół. Z tego punktu widzenia to jest uzasadnione - dodaje Artur Nowak.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Marek Lisiński (prezes fundacji "Nie lękajcie się"), mecenas Krzysztof Wyrwa (pełnomocnik Towarzystwa Chrystusowego), Artur Nowak (adwokat, autor książki "Ofiary mają głos"), Jakub Jałowiczor (publicysta "Gościa Niedzielnego") 
Data emisji: 19.09.2018
Godzina emisji: 12.07

jcz/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy likwidować Straż Miejską w całej Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 13:15
Przedstawiciele Kukiz'15 złożyli w Sejmie projekt ustawy likwidującej Straż Miejską w całej Polsce. Z takim postulatem Kukiz'15 pójdzie do wyborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nasze życie jest drogie?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 14:52
"Wszystko mocno drożeje!" - stwierdziła słuchaczka, która niedawno dodzwoniła się do "Za a nawet przeciw". Czy rzeczywiście wszystko? I czy rzeczywiście mocno? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nocne zakazy sprzedaży alkoholu są potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 13:00
Katowice, Olsztyn, Mielno, Tychy, Piotrków Trybunalski, Poznań. To tylko niektóre miasta, które wprowadziły zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach nocnych. Argumenty za? Nocne rozróby i awantury przed sklepami w wykonaniu turystów oraz alkoholizm samych mieszkańców.  
rozwiń zwiń