Czy pożar katedry zmieni Europejczyków?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 14:00
Pożar, który wybuchł w katedrze Notre Dame, udało się do północy opanować na tyle, że strażacy podali, iż struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę katedry.
Audio
  • Czy pożar katedry zmieni Europejczyków? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Wnętrze katedry Notre Dame po pożarze
Wnętrze katedry Notre Dame po pożarzeFoto: PAP/EPA/YOAN VALAT

– Paryska Notre Dame to nasza historia, nasza literatura, nasz świat wyobrażony. To miejsce, w którym każdy z nas przeżył swe najważniejsze chwile – oświadczył w wystąpieniu wczoraj późnym wieczorem prezydent Francji. Wskazał, że w dzieło odbudowy będzie zaangażowana społeczność międzynarodowa. Od niebagatelnych sum rozpoczęła się już zbiórka na rzecz odbudowy świątyni. Z całego świata płyną wyrazy wsparcia i współczucia. Stratę ponieśli wszyscy. 

>>> Katedra Notre Dame. Historia niezwykłej świątyni poruszającej serca milionów <<<

– Straciliśmy autentyczny, zabytkowy strop drewniany, liczący 800 lat. 1300 dębów zostało wyciętych specjalnie po to, żeby go wykonać – przypomina Mariusz Klarecki. Jak dodaje, piaskowiec, z którego jest wykonana katedra, na pewno został osłabiony, pojawiły się szczeliny. – Mówiąc o pożarze katedry, myślę o naszym Zamku Królewskim, którego dach i wieża także spłonęły 17 września 1939 roku. Architekturę możemy odtworzyć, a ruchome dzieła sztuki nie. Na szczęście te najcenniejsze eksponaty udało się ocalić – dodaje rozmówca Kuby Strzyczkowskiego. 

>>> Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Komentarze i archiwalne nagrania w Trójce <<<

Andrzej Kos z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zwraca uwagę, że to kolejny przypadek, kiedy do pożaru świątyni dochodzi podczas jej renowacji. – To kwestia dozoru. Przy tego typu dużych realizacjach nie można nawet na chwilę spuścić z oka tego, co się dzieje na budowie. Pożar podczas remontu może pojawiać się m.in. z powodu instalacji i problemów przy jej funkcjonowaniu, które wynikają z błędów ludzkich – podkreśla.

Czy takie zabytki jak Notre Dame są ubezpieczane? Czy pożar miał wpływ fakt, że katedra była pokryta blachą ołowianą? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: dr Mariusz Klarecki (historyk sztuki, Zamek Królewski w Warszawie), Piotr Bukalski (Polak mieszkający na stałe w Paryżu), prof. Andrzej Kos (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, dyrektor Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki), starszy brygadier Paweł Frątczak (rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej), Jacek Wasilewski (kulturoznawca), Andrzej Krukowski (mieszkaniec Paryża)
Data emisji: 16.04.2019 
Godzina emisji: 12.06

gs/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Komentarze i archiwalne nagrania w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 22:00
W związku z wydarzeniami w Paryżu, duża część wtorkowego programu Trójki jest poświęcona paryskiej katedrze Najświętszej Marii Panny – zarówno próbom jej ratowania jak i 800-letniej historii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katedra Notre Dame. Historia niezwykłej świątyni poruszającej serca milionów

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 18:55
– Są we Francji katedry większe, wspanialsze, bardziej zdobione, ale Notre Dame jest jedną z tych pereł, z których ludzkość może być dumna – mówił prof. Henryk Samsonowicz w archiwalnej audycji Anny Fuksiewicz, nadanej w Polskim Radiu, dokładnie 24 lata temu, 16 kwietnia 1995 roku.
rozwiń zwiń