X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy pożar katedry zmieni Europejczyków?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 14:00
Pożar, który wybuchł w katedrze Notre Dame, udało się do północy opanować na tyle, że strażacy podali, iż struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę katedry.
Audio
  • Czy pożar katedry zmieni Europejczyków? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Wnętrze katedry Notre Dame po pożarze
Wnętrze katedry Notre Dame po pożarzeFoto: PAP/EPA/YOAN VALAT

– Paryska Notre Dame to nasza historia, nasza literatura, nasz świat wyobrażony. To miejsce, w którym każdy z nas przeżył swe najważniejsze chwile – oświadczył w wystąpieniu wczoraj późnym wieczorem prezydent Francji. Wskazał, że w dzieło odbudowy będzie zaangażowana społeczność międzynarodowa. Od niebagatelnych sum rozpoczęła się już zbiórka na rzecz odbudowy świątyni. Z całego świata płyną wyrazy wsparcia i współczucia. Stratę ponieśli wszyscy. 

>>> Katedra Notre Dame. Historia niezwykłej świątyni poruszającej serca milionów <<<

– Straciliśmy autentyczny, zabytkowy strop drewniany, liczący 800 lat. 1300 dębów zostało wyciętych specjalnie po to, żeby go wykonać – przypomina Mariusz Klarecki. Jak dodaje, piaskowiec, z którego jest wykonana katedra, na pewno został osłabiony, pojawiły się szczeliny. – Mówiąc o pożarze katedry, myślę o naszym Zamku Królewskim, którego dach i wieża także spłonęły 17 września 1939 roku. Architekturę możemy odtworzyć, a ruchome dzieła sztuki nie. Na szczęście te najcenniejsze eksponaty udało się ocalić – dodaje rozmówca Kuby Strzyczkowskiego. 

>>> Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Komentarze i archiwalne nagrania w Trójce <<<

Andrzej Kos z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zwraca uwagę, że to kolejny przypadek, kiedy do pożaru świątyni dochodzi podczas jej renowacji. – To kwestia dozoru. Przy tego typu dużych realizacjach nie można nawet na chwilę spuścić z oka tego, co się dzieje na budowie. Pożar podczas remontu może pojawiać się m.in. z powodu instalacji i problemów przy jej funkcjonowaniu, które wynikają z błędów ludzkich – podkreśla.

Czy takie zabytki jak Notre Dame są ubezpieczane? Czy pożar miał wpływ fakt, że katedra była pokryta blachą ołowianą? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: dr Mariusz Klarecki (historyk sztuki, Zamek Królewski w Warszawie), Piotr Bukalski (Polak mieszkający na stałe w Paryżu), prof. Andrzej Kos (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, dyrektor Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki), starszy brygadier Paweł Frątczak (rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej), Jacek Wasilewski (kulturoznawca), Andrzej Krukowski (mieszkaniec Paryża)
Data emisji: 16.04.2019 
Godzina emisji: 12.06

gs/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Komentarze i archiwalne nagrania w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 22:00
W związku z wydarzeniami w Paryżu, duża część wtorkowego programu Trójki jest poświęcona paryskiej katedrze Najświętszej Marii Panny – zarówno próbom jej ratowania jak i 800-letniej historii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katedra Notre Dame. Historia niezwykłej świątyni poruszającej serca milionów

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 18:55
– Są we Francji katedry większe, wspanialsze, bardziej zdobione, ale Notre Dame jest jedną z tych pereł, z których ludzkość może być dumna – mówił prof. Henryk Samsonowicz w archiwalnej audycji Anny Fuksiewicz, nadanej w Polskim Radiu, dokładnie 24 lata temu, 16 kwietnia 1995 roku.
rozwiń zwiń