Uwaga kierowcy ciężarówek! Kary za "ozdoby" w szoferce

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 11:35
Biało-czerwone szaliki, proporczyki, firaneczki, maskotki, śmieszne tabliczki – kierowcy ciężarówek często ozdabiają kabiny. To, co im wydaje się estetyczne i niewinne coraz częściej spotyka się jednak z negatywną oceną ze strony... funkcjonariuszy policji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ungvar/shutterstock.com

Posłuchaj
03:24 [ PR3]PR3 (mp3) 17 czerwiec 2020 07_44_41.mp3 Uwaga kierowcy ciężarówek! Kary za "ozdoby" w szoferce (Zapraszamy do Trójki – ranek)

 

"Ozdoby" umieszczone w kabinie kierowcy – jak podkreślił komisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji - nie mogą przeszkadzać kierowcy w bezpiecznym prowadzeniu pojazdu. Policjant, jeśli oceni, że dyndający przed oczami prowadzącego ciężarówkę pluszowy miś powoduje zagrożenie, może poprosić o jego zdemontowanie. Ale nie tylko. Ma też prawo nałożyć na kierowcę mandat. Takie sytuacje – wskazał komisarz Opas – zdarzają się jednak rzadko. 

Modę na ozdabianie szyb, kierownic i lusterek wprowadzili kierowcy autokarów. – To oni zaczęli eksponować różnego rodzaju proporczyki z miejsc, w których byli – wyjaśnił Mirosław Daniec z serwisu internetowego Truck & Van. – Dla kierowcy ciężarówki kabina to jest jego drugi dom, a każdy z nas chce mieć w swoim domu jakieś ładne sprzęty, czymś się wyróżnić. Dlatego kierowcy robią tuning kabiny – stwierdził.

Nie każdemu to pasuje

Jak przyznał kierowca ciężarówki, z którym rozmawiał reporter Programu 3 Polskiego Radia, coraz rzadziej można spotkać "bogato wyposażoną" szoferkę. Nikt nie chce narażać się na mandat. Policjanci w Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii są szczególnie wyczuleni na dekoratorów kabin. Do tego – jak zwrócił uwagę inny bohater reportażu Kuby Witkowskiego – ciężarówka nie jest własnością kierowcy, więc ozdabianie jej mija się z celem. Ponadto nie każdy lubi podróżować otoczony pamiątkami z trasy.

Od jakiegoś czasu zauważalny jest za to nowy trend. W Skandynawii, gdzie wielu kierowców jest jednocześnie właścicielami pojazdów (i gdzie za szaliczek w szoferce można słono zapłacić), stawia się na zmianę materiałów, z których wykonane jest wnętrze kabiny na lepsze jakościowo, z ciekawszym wzornictwem. Zamiast skaju jest skóra, zamiast plastiku – drewno.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 17.06.2020
Godzina emisji: 7.45

kk/ml

Czytaj także

Dzień bez Samochodu – jeżeli nie samochodem, to czym?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 08:45
Jeszcze przed pandemią COVID-19 samorządy większych miast apelowały do swoich mieszkańców, by ci zrezygnowali z codziennej jazdy prywatnymi samochodami na rzecz komunikacji miejskiej.
rozwiń zwiń