Polskie Radio
Section05
Kuba Witkowski

Czy kłamstwo można ukryć? Kto jest najzręczniejszym kłamcą?

Jak twierdzą specjaliści nie ma człowieka, który by choć raz w życiu nie ukrył prawdy lub się z nią nie minął. Jednak rozróżniamy białe kłamstwo, kiedy kłamiemy w dobrej wierze (aby np. kogoś nie urazić) oraz kłamstwo czarne, kiedy kłamcy np. zależy osobistej korzyści bądź na ukryciu niewygodnych faktów. Jak poznać, że człowiek kłamie?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA oszustwo ludzie Kuba Witkowski społeczeństwo Piotr Firan Raf Uzar Trójka

Samochody elektryczne - wcale nie tak niebezpieczne, jak je malują

Siedem godzin. Tyle średnio może trwać gaszenie pożaru samochodu elektrycznego. Wykorzystać do tego trzeba nawet 10 tysięcy litrów wody. Do autozapłonu dochodzi z konkretnych powodów – najczęściej jest nim uszkodzenie pojazdu lub niewłaściwe ładowanie. Jak mówią strażacy, tego typu pożary są długotrwałe, ale służby wiedzą już, jak sobie z nimi poradzić. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Witkowski Paweł Turski Witold Lazar ekologia samochody elektryczne elektrośmieci

Groźni przybysze z kosmosu: niezwykły film japońskiego astronoma amatora

Japoński astronom amator Daichi Fuji zarejestrował uderzenie meteoroidu w powierzchnię Księżyca. Fakt, że uderzenie było widoczne jako jasny rozbłysk, dowodzi, że nie był to mały kamyczek, ale spory głaz, którego prędkość była liczona w dziesiątkach tysięcy kilometrów na godzinę. Rzadko kiedy udaje się zobaczyć na żywo, jak w Księżyc uderza głaz kosmiczny, przyczyniając się do powstania nowego krateru.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA kosmos kometa księżyc astronomia planety Kuba Witkowski Witold Lazar Trójka

Między popkulturą a rzeczywistością. Jak wygląda praca archeologa?

Archeolog to zawód, który fascynuje niejednego z nas. Z pewnością przyczyniła się do tego ogromna popularność m.in. serii filmów z Indianą Jonesem. W rzeczywistości jednak praca archeologa wygląda inaczej, niż w tekstach kultury. Często poszukiwania śladów przeszłości mogą też wywołać wypieki na twarzy ze względu na utrudnienia, jakie powodują wykopaliska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka archeologia Kuba Witkowski Radosław Nałęcz KULTURA

Światowa kariera pszennego placka z pomidorami i serem, czyli jak to z pizzą było…

Pizza, jedno z narodowych dań Włochów, to nic innego jak kawałek ciasta z sosem pomidorowym i serem, wypiekany w piecu. Ta definicja to oczywiście spore uproszczenie, bo jej smak, kształt czy nawet rodzaj użytych składników różni się w zależności od regionu świata. Np. Amerykanie przerobili ją, podobnie jak inne europejskie smakołyki, na swoją modłę.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA pizza Włochy Stany Zjednoczone jedzenie tradycja Jan Pachlowski Kuba Witkowski Radosław Nałęcz Karol Gnat Trójka fast food hamburger hot dog podpłomyk

Rękodzieła i inne atrakcje. Odwiedzamy jarmarki bożonarodzeniowe

W okresie przedświątecznym w wielu polskich miastach pojawiają się jarmarki bożonarodzeniowe. Każde miasto może pochwalić się innymi atrakcjami oraz zaoferować rozmaite pamiątki, wyroby i potrawy. Organizowanie jarmarków przed świętami ma swoje korzenie w późnym średniowieczu, a na przestrzeni wieków charakter samych targów uległ zmianie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka święta Boże Narodzenie Michał Żołądkowski Kuba Witkowski

Języki hermetyczne. O tym, jak komunikujemy się w grupach

Język hermetyczny to rodzaj mowy lub zachowania charakterystyczny dla pewnej grupy ludzi, który jednak w naturalny sposób przenika do naszej mowy codziennej. Niejednokrotnie można spotkać się z powiedzeniem, że zakochani żyją w swoim świecie i mówią do siebie językiem miłości. Podobnie jest w przypadku języka branżowego czy sposobu, w jaki rozmawiamy z naszą drugą połówką.
Zobacz więcej na temat:  Trójka komunikacja język polski Karol Gnat Kuba Witkowski

Przetrwać w niekomfortowych warunkach. O survivalu jako sposobie myślenia

Jak przetrwać w środku lasu, bez prądu i dachu nad głową? Umożliwią to umiejętności z zakresu survivalu, prepperingu i bushcraftingu. Nauka tych technik ostatnio stała się popularniejsza, a w wyobrażeniach wielu osób panuje błędne przekonanie, że sztuka przetrwania w niekomfortowych warunkach to coś spektakularnego. Rzeczywistość wygląda jednak zgoła inaczej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Karol Gnat Kuba Witkowski natura bezpieczeństwo przyroda