Polskie Radio
Section05
Kuba Witkowski

Segregacja śmieci: czy na pewno wiemy, jak to robić? Gdzie szukać informacji?

Wśród wielu niecodziennych świąt znalazł się także Dzień Baterii, w tym roku obchodzony w niedzielę, 18 lutego. Jak się zastanowić, to słusznie upamiętniamy baterie, gdyż są właściwie wszechobecne. A oprócz tego są też bardzo różne: duże, małe, płaskie, w kształcie walca. Te ostatnie mogą też być większe i mniejsze: trudno się rozeznać i zapamiętać nazwy. A czy przynajmniej pamiętamy, gdzie je należy wyrzucać? I co z innymi elektrośmieciami i nietypowymi odpadami?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo STYL ŻYCIA segregacja śmieci recykling edukacja odpady śmieci Kuba Witkowski Raf Uzar Robert Grzędowski Trójka

Jaka będzie przyszłość Poczty Polskiej? "Potrzebny jest nowy duch"

Choć w placówkach Poczty Polskiej wciąż słychać stukot stempli, instytucja mierzy się obecnie z kilkoma problemami. To chociażby prężnie rozrastający się rynek przesyłek kurierskich, za którym instytucja musi gonić. Pewne więc, że poczta będzie musiała się rozwijać. Pytanie brzmi: w jakim kierunku?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz Kuba Witkowski Poczta Polska poczta przesyłki Piotr Łodej Józef Niewiarowski

"Inteligentny" sprzęt AGD może pozbawić cię oszczędności życia. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci!

Od jakiegoś czasu montowane są w naszym kraju nowoczesne liczniki prądu podłączone do internetu. Umożliwiają one m.in. zdalne sprawdzanie poziomu zużycia prądu oraz automatyczne informowanie dostawcy o awariach. Jednak Polacy są wobec nich bardzo nieufni, obawiając się m.in. o swoją prywatność. Jednocześnie nie mamy świadomości, jakim wielkim zagrożeniem dla nas i naszego bezpieczeństwa mogą być "inteligentne" urządzenia AGD podłączone do internetu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA internet rzeczy cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo smartfony smart home internet sieć Kuba Witkowski Radosław Nałęcz Trójka

Ciepło odpadowe - nowy sposób na ogrzewanie pomieszczeń i wody?

Ciepło odpadowe powstaje na skutek działania różnych urządzeń, na przykład schodów ruchomych czy wind. Do niedawna spisywano je na straty - okazuje się jednak, że surowiec można wykorzystać nie tylko do ogrzewania, ale i chłodzenia. Na takie rozwiązanie zdecydowały się władze Warszawy, które ciepło odpadowe pozyskają ze stołecznego metra.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Kuba Witkowski energetyka energia technologie

Znane logo przede wszystkim, nawet kosztem jakości. Czy chętnie sięgamy po podróbki?

Coraz częściej decydujemy się na kupno podrabianych rzeczy tylko po to, by zaimponować. Urząd Unii Europejskiej ds. Ochrony Własności Intelektualnej alarmuje natomiast, że rocznie z tego powodu pracę traci 18 tysięcy osób. Ale jak się okazuje, dla niektórych nie ma to jednak znaczenia - liczy się "znaczek", a jakość produktów premium jest coraz gorsza.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Witkowski Piotr Firan Radosław Nałęcz ubrania moda zakupy

Polskie miasta pustoszeją. Na liście znalazły się m.in. Częstochowa, Katowice, Łódź i Kielce

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wiele polskich miast się wyludnia. To m.in. Częstochowa, Katowice czy Kielce. Zeszły rok minął również pod znakiem zawirowań na rynku nieruchomości. Czy opuszczone wsie widmo staną się w przyszłości stałym elementem krajobrazu Polski?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Witkowski Radosław Nałęcz miasto gus Główny Urząd Statystyczny statystyka ludność demografia

Przedłużone weekendy 2024, czyli jak być sprytnym przy planowaniu urlopów w tym roku?

Nie da się ukryć, że w tym roku kalendarz jest nadzwyczaj łaskawy, jeśli spojrzeć na niego pod kątem planowania urlopów i wykorzystywania przedłużonych weekendów. Przykład? Wystarczy wziąć trzy dni na przełomie kwietnia i maja, by mieć aż dziewięć dni urlopu! No dobrze, ale co zrobić, jeśli inni pracownicy mają taki sam pomysł?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wypoczynek wakacje Kuba Witkowski Radosław Nałęcz Trójka

Światło za SMS? Nowe rozwiązanie dla biegaczy w Tarnowie

W popularnym wśród biegaczy parku w Tarnowie wprowadzono system, który będzie uruchamiał oświetlenie po wysłaniu wiadomości pod specjalny numer. To nie pierwsze miejsce, gdzie możemy uruchomić coś przy pomocy SMS-a. Wdrażanie podobnych technologii nie dotyczy jedynie biegania, podobną znajdziemy także na... lotnisku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Witkowski Piotr Firan Radosław Nałęcz Tarnów bieganie technologie

Matematyka: tak potrzebna, a tak nielubiana, często nierozumiana. Jak to zmienić?

Matematyka nie cieszy się dobrą sławą: nie lubią jej dzieci, nie lubią dorośli. A od kiedy liczą za nas komputery, natomiast w sklepie używamy kart płatniczych, wiedza matematyczna jest na coraz niższym poziomie. Tymczasem bez królowej nauk nie ma technologicznego postępu, a ten z kolei wymaga fachowców, których jest niewielu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo NAUKA matematyka szkoła Kuba Witkowski Piotr Firan Trójka Radosław Nałęcz

Sztuczna inteligencja zadba o nasze zdrowie, wystawi zwolnienie, obliczy i wypłaci emeryturę

Określenia "siermiężny" i "ZUS" dla wielu osób to wciąż synonim, tymczasem to już przeszłość. Pandemia COVID-19 sprawiła, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych energicznie wkroczył na ścieżkę cyfryzacji, a obecnie coraz śmielej planuje wykorzystanie sztucznej inteligencji do przyspieszenia i usprawnienia swoich działań.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo ZUS sztuczna inteligencja digitalizacja dokumentów Kuba Witkowski Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

Zmiany patronów ulic: poważny problem w Barcelonie i nad Wisłą

Barcelona, bez wątpienia jedno z najpopularniejszych miast turystycznych, od pewnego czasu prowadzi konsekwentną akcję zmiany nazw ulic. Na pierwszy ogień poszły nazwy kojarzone z monarchią, obecnie swoje ulice tracą katoliccy święci: ich miejsce zajęły działaczki na rzecz praw kobiet. Akcja zmian patronów ulic nie tak dawno wzbudzała także emocje mieszkańców Warszawy i innych miast Polski.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Hiszpania Barcelona Warszawa dekomunizacja Kuba Witkowski Raf Uzar Radosław Nałęcz Trójka

Nauczyciele online do wynajęcia: czy to rozwiązanie problemu braku kadry pedagogicznej?

O problemach z brakiem nauczycieli w szkołach wiadomo nie od dziś, jednak w ostatnim czasie problem narasta w stopniu wręcz dramatycznym. Już wkrótce w wielkopolskich szkołach zacznie być testowany nowy sposób nauczania, który ma być rozwiązaniem dotychczasowych bolączek, np. w sytuacji kiedy trzeba pilnie zastąpić chorego nauczyciela.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo szkoła nauczyciel uczniowie Wielkopolska Kuba Witkowski Radosław Nałęcz Trójka

Bawi, uczy, diagnozuje i leczy: do czego przydaje się wirtualna rzeczywistość?

VR, czyli wirtualna rzeczywistość, szturmem bierze świat realny, także w Polsce. Powstaje coraz więcej programów wykorzystujących gogle i cały sprzęt do symulacji alternatywnego świata np. w szkoleniach, a nawet leczeniu. Studenci z koła naukowego Politechniki Opolskiej przygotowali program, który ma zapewnić możliwość zdalnego wsparcia psychologicznego ich koleżankom i kolegom.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA wirtualna rzeczywistość NAUKA szkolenie Kuba Witkowski Tomasz Miara Trójka