Polskie Radio
Section05
Kuba Witkowski

"Oddaj rower" i podaruj dzieciom uśmiechnięte święta

Serwisy rowerowe w całej Polsce prowadzą bezpłatnie akcję "Oddaj rower". Stare i nieużywane jednoślady, zamiast zabierać miejsce w garażach i na strychach, mogą wywołać uśmiech u najbardziej potrzebujących dzieci. Wystarczy przynieść rower do jednego z wybranych serwisów, a ten wyremontuje go i przekaże potrzebującym. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo rower dzieci święta prezenty Witold Lazar Kuba Witkowski

Dzieci i dentysta: spotkanie prawie niemożliwe

Dentyści biją na alarm: problemy z zębami ma blisko 40 procent dwuletnich dzieci! A im starsze maluchy, tym gorzej –próchnicę stwierdza się już u blisko 80 procent pięciolatków. Niestety liczba wizyt stomatologicznych spadła – również z powodu pandemii – a mali pacjenci trafiają do gabinetu dosłownie w ostatniej chwili. Albo wtedy, gdy na ratowanie zębów jest już za późno...
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zdrowie dziecka dentysta stomatolog Kuba Witkowski Piotr Łodej Trójka

Zimowe pułapki na autostradach i drogach szybkiego ruchu

W Polsce mamy coraz więcej autostrad i dróg szybkiego ruchu. To oczywiście wielkie ułatwienie dla osób podróżujących samochodami, a szczególnie w grudniu, w okresie świąt Bożego Narodzenia i sylwestra. Warto jednak pamiętać, że te drogi mogą także się stać prawdziwą pułapką, w której utkniemy na długie godziny.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo motoryzacja autostrady drogi samochód lód śnieg Trójka Kuba Witkowski Mateusz Drozda

Smart city w Polsce? Na czym polega idea miasta piętnastominutowego?

Szkoła, praca, sklep, bank oraz przychodnia zdrowia w zasięgu krótkiego spaceru to dziś marzenie niejednego mieszkańca dużego miasta. Pod wpływem pandemii coraz więcej mówi się o wcielaniu urbanistycznej koncepcji miast piętnastominutowych. Na czym polega tzw. smart city? Czy idea ma szansę ziścić się również w Polsce? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA smart city Mateusz Drozda Kuba Witkowski miasto miasto przyszłości

Światła dzienne, przeciwmgielne – wiesz, jak ich używać jesienią?

Coraz więcej samochodów jest fabrycznie wyposażanych w światła do jazdy dziennej. Jednak jak się okazuje, kierowcy często nie wiedzą, jak ich używać bądź świadomie lekceważą przepisy regulujące tę sprawę. A w okresie jesienno-zimowym może to być szczególnie niebezpieczne. Podobnie ma się sprawa ze światłami przeciwmgielnymi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA bezpieczeństwo na drodze światła samochody jesień Kuba Witkowski Piotr Firan Trójka

Energia ze słońca coraz bardziej popularna i opłacalna

Rośnie świadomość ekologiczna Polaków, rosną także inwestycje w fotowoltaikę – to prawdziwy hit ostatnich dwóch lat. Jak grzyby po deszczu powstają niewielkie, przydomowe instalacje, ale także olbrzymie, liczące nawet 100 ha farmy słoneczne. Jednak każda z takich inwestycji wymaga zaawansowanych rozwiązań przy planowaniu i zarządzaniu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA energia elektryczna energia odnawialna inwestycje słońce prąd Kuba Witkowski Piotr Łodej Trójka fotowoltaika

Poezja Wisławy Szymborskiej trafi na Spitsbergen

Spitsbergen – ta kraina, poza śniegiem i lodem, kryje coś jeszcze. To Światowe Archiwum Arktyczne zwane też Biblioteką Końca Świata. Miejsce, w którym przechowywane są najważniejsze dokumenty świata, w tym manuskrypty z biblioteki watykańskiej oraz reprodukcje obrazów twórców takich jak Rembrandt i Munk. 8 kwietnia dołączy do nich nasza noblistka Wisława Szymborska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej literatura KULTURA Wisława Szymborska poezja Kuba Witkowski Nobel nagroda Nobla