Szczyt NATO: jakie będą relacje Sojuszu z Rosją?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 18:22
- NATO wyrasta na główny instrument jedności Zachodu, a Rosji chodzi to, by rozbijać tę jedność i wzmocnić swoją pozycję w Europie - mówi Jerzy Maria Nowak, wieloletni ambasador Polski przy NATO.
Audio
  • Szczyt NATO: jakie będą relacje Sojuszu z Rosją? (Raport o stanie świata/Trójka)
Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg, podczas konferencji prasowej w trakcie drugiego, ostatniego dnia szczytu NATO na stadionie PGE Narodowym w Warszawie
Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg, podczas konferencji prasowej w trakcie drugiego, ostatniego dnia szczytu NATO na stadionie PGE Narodowym w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

Sojusz Północnoatlantycki na szczycie w Warszawie ustalił kurs, który - jak powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg - zapewni bezpieczeństwo na długie lata. Rosnące zagrożenie ze strony Rosji spowodowało, że państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego wydają się mówić jednym głosem.

- Polityka wobec Rosji będzie dwutorowa: z jednej strony odstraszanie, z drugiej - dialog. Wiele będzie zależało od tego, na ile będziemy umieli realizować decyzje, jakie zapadły w Warszawie - podkreśla Jerzy Maria Nowak i dodaje, że trzeba mieć świadomość, iż obecny szczyt "nie jest przełomem, a kolejnym etapem" w budowaniu relacji NATO z Rosją.

<<<nato.polskieradio.pl - serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Z kolei Wojciech Łuczak jest przekonany, że decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO to "bardzo ważne postanowienie". - Do tej pory Sojusz, do którego należymy, miał inne priorytety, m.in. Afganistan, Państwo Islamskie, Północną Afrykę, Bałkany - przypomina ekspert z magazynu "Raport. Wojsko Technika Obronność".

W audycji mówiliśmy również o Iraku w żałobie. W niedzielnym zamachu w Bagdadzie zginęło blisko 300 osób. Kilka dni później kolejny zamachowiec-samobójca zabił co najmniej 35 Irakijczyków w miejscowości Balad. Złość na Daesh, na Państwo Islamskie, nie ustępuje złości na iracki rząd. Dokąd zmierza Irak? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Paweł Drozd
Goście: Jerzy Maria Nowak (wieloletni ambasador Polski przy NATO), Wojciech Łuczak (magazyn "Raport. Wojsko Technika Obronność")
Data emisji: 9.07.2016
Godzina emisji: 14.09

pd/mk

Czytaj także

NATO. Co jest głównym celem sojuszu?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 19:22
W jakim stopniu deklaracje zawarte w traktacie założycielskim przekładają się na rzeczywiste funkcjonowanie Sojuszu Północnoatlantyckiego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Siemoniak: nie ma w NATO członków II kategorii

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 09:15
- Stany Zjednoczone są skutecznym sojusznikiem i zwróciły się do Europy, gdy w Europie znów się zrobiło niebezpiecznie - powiedział w "Salonie politycznym Trójki" były szef MON Tomasz Siemoniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt NATO w Warszawie. Kto jest autorem sukcesu?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 10:59
Goście "Śniadania w Trójce" oceniali pierwszy dzień szczytu NATO w Warszawie, podczas którego postanowiono m.in, że Sojusz Północnoatlantycki wyśle 4 bataliony wojska do Polski i do krajów bałtyckich.
rozwiń zwiń