Zachwycający wiosenny las i jego mieszkańcy

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 10:15
Zima była dość długa, a tegoroczna wiosna jest kapryśna i nadchodzi z dużymi oporami. Ale rośliny i zwierzęta już ją czują: zieleni się trawa, pojawiają się kwiaty, drzewa wypuszczają pąki, a ptaki szykują się do łączenia w pary i budowania gniazd. O tym wszystkim opowiada Marcin z lasu, czyli Marcin Kostrzyński: dziennikarz, przyrodnik, leśnik, operator kamery i popularyzator nauki.
Sikorki to ptaki, które nie odlatują do ciepłych krajów i są z nami przez cały rok. Jak możemy pomóc im przetrwać zimowe dni?
Sikorki to ptaki, które nie odlatują do ciepłych krajów i są z nami przez cały rok. Jak możemy pomóc im przetrwać zimowe dni?Foto: TomaszProszek/Pixabay

papuga ara Pixabay 1200.jpg
Ptaki o inteligencji trzyletniego dziecka. Odwiedziny w papugarni

– W ostatnich dniach stało się coś zupełnie cudownego: do tej pory śpiewały pojedyncze ptaki, a wczoraj wieczorem i dzisiaj rano było tak głośno, że nie można było zasnąć! – opowiada gość "Zagadkowej niedzieli". – Każdy gatunek próbował "prześpiewać" swojego rywala i cały las dosłownie grał, huczał, tętnił od tak wspaniałych linii melodycznych, które trudno by było znaleźć gdzie indziej i o innej porze roku – tłumaczy.


Posłuchaj
50:07 2021_04_18 09_07_47_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Program wiosenny (Zagadkowa niedziela/Trójka)

Marcin z lasu mieszka w starym, drewnianym domu położonym w lesie. To także miejsce, gdzie każde zwierzę może przyjść po pomoc. Gospodarz zawsze je nakarmi i napoi. Tu nie ma ogrodzeń i klatek, więc zawsze mogą przyjść i odejść. Trójkowy gość kręci też filmy przyrodnicze, pokazując życie lasu, zwierząt, zmieniające się w rytm pór roku.

Opowieści z lasu 7/YouTube Marcin z lasu Kostrzyński


Obserwując naturę, poznał także zwyczaje zwierząt. Dlatego np., patrząc na nie, mruży oczy. Dlaczego? – Zwierzęta, zwłaszcza drapieżniki, nie lubią patrzenia prosto w oczy, ponieważ uznają to za wyzwanie, za zbytnie zainteresowanie się ich osobą – tłumaczy. – Ogólnie dzikie zwierzęta boją się ludzi. I mają rację, ponieważ ze strony ludzi zazwyczaj spotykają je tylko złe rzeczy, nad czym bardzo ubolewam – dodaje.

Opowieści z lasu 8/YouTube Marcin z lasu Kostrzyński


Jednymi z jego ulubionych zwierząt są wilki. – To był mój największy przeskok życiowy: bałem się wilków, nie rozumiałem, uważałem, że to zwierzęta, które zabijają inne zwierzęta i nic innego nie robią. A okazuje się, że one są bardziej pasterzami niż myśliwymi – wspomina. – Wilki to najbardziej inteligentne, najbardziej wrażliwe, w pewnym sensie najbliższe nam, ludziom, istoty w lesie. Bliskie nam, ponieważ potrafią planować, potrafią zarządzać całym lasem. Żyją w cudownej harmonii z otaczającą przyrodą, z innymi zwierzętami – opowiada.

Opowieści z lasu 6/YouTube Marcin z lasu Kostrzyński


Więcej historii i opowieści z lasu można znaleźć na kanałach Marcina Kostrzyńskiego w mediach społecznościowych: na Facebooku i YouTubie.


***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 18.04.2021
Godzina emisji: 9.07

pr

Czytaj także

Pisklak, który wypadł z gniazda. Oto dlaczego lepiej nie zabierać go do domu

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 06:46
Wiosna to czas, gdy do schronisk i poradni weterynaryjnych trafiają niecałkowicie opierzone ptaki, które wypadły z gniazda. Zaopiekowanie się podlotkiem jest wyrazem dobrej wiary, jednak ptakowi przynosi więcej szkód niż korzyści. Dlaczego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzęta małe i duże, z daleka i z bliska

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 11:15
W programie jak zwykle czeka na wszystkich mnóstwo zagadek, ale też wiele niezwykłych informacji. Przy okazji Międzynarodowego Dnia Zwierząt dwie panie opowiedzą wiele ciekawostek o zwierzętach – tych z dalekiej Afryki, ale także tych z naszego podwórka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiosna w parkach i ogrodach. Czy widać już jej oznaki?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 12:05
W biegu trudno zauważyć subtelne zmiany, które pojawiają się w przyrodzie o tej porze roku. Warto się jednak zatrzymać i dokładnie przyjrzeć. Co możemy zobaczyć? W programie "Leniwe przedpołudnie" opowiadał o tym profesor Arkadiusz Nowak z Ogrodu Botanicznego w Powsinie.
rozwiń zwiń