Polskie Radio
Section05
Kasia Stoparczyk

O emocjach, poszukiwaniu niczego i zaletach ciszy. "Najpierw powinniśmy polubić siebie"

- W ciszy słyszymy siebie. Najpierw tak naprawdę powinniśmy odrobić jedną ważną lekcję: polubić siebie. Takiego czy taką, jakimi jesteśmy. To nie lada zadanie. Dopiero wtedy mogę usiąść i być ze sobą w ciszy, i przejmować pędzące myśli - opowiada Hanna Warchałowska. Edukatorka i autorka książek w "Zagadkowej niedzieli" opowiedziała o tym, jak radzić sobie ze swoimi emocjami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk emocje stres uczucia zdrowie psychiczne

Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej 2024. Katarzyna Stoparczyk z Trójki wśród nominowanych

Na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono nominacje do plebiscytów Mistrza Mowy Polskiej oraz Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. W tej grupie znalazł się między innymi program dziennikarki radiowej Trójki Kasi Stoparczyk. Podczas uroczystości wręczono też Złote Laury Akademii Mistrzów Mowy Polskiej 2024.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk Mistrz Mowy Polskiej Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej

Powroty do Zagadkowego Studia. Co słychać u byłych współprowadzących?

"Zagadkową niedzielę" tworzą, być może przede wszystkim, dzieci. Do nich jest skierowana audycja, to im w każdym wydaniu głos oddaje prowadząca Katarzyna Stoparczyk. Na przestrzeni lat przez Zagadkowe Studio przewinęło się wielu młodych współprowadzących, część z nich jest już dorosła. Co ciekawego dzieje się w ich życiu? O tym opowiedzieli Bruno i Juliusz, którzy odwiedzili nasze studio.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk dzieciństwo dzień dziecka

"Pogotowie uśmiechu" - niezwykła akcja Fundacji Czerwone Noski

Fundacja Czerwone Noski ma dawać uśmiech i ukojenie strachu najmłodszym, którzy przebywają w szpitalach. Są z dziećmi tam, gdzie przy okazji zabiegów nie mogą im towarzyszyć rodzice. Teraz fundacja realizuje projekt  "Pogotowie Uśmiechu", w ramach którego klauni medyczni odwiedzają sale operacyjne i szpitale psychiatryczne w polskich miastach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk Fundacja Czerwone Noski klaun medyczny zdrowie dziecka

Przemoc rówieśnicza. Jak ją rozpoznać i odpowiednio reagować?

– Każdy z nas ma i narzędzia, żeby rozpoznać, że to jest sytuacja przemocy rówieśniczej, i narzędzia, żeby wesprzeć dziecko, które doświadczyło takiej przemocy. Natomiast najważniejsze, kiedy mówimy o tym zjawisku, jest jasne rozgraniczenie, co jest przemocą, a co nie. To jest pierwszy problem. Może to być problem dla samego dziecka. Ono może nie wiedzieć, że doświadcza przemocy – mówi Lucyna Kicińska, ekspertka Biura do spraw Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym, pedagożka szkolna. Rozmowa jest częścią Trójkowego cyklu "116 111".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk kryzys dzieci rodzina telefon zaufania

Przyjaźń z kucykiem. Czego może nas nauczyć bycie razem?

– Kucyk pokazał nam, jak ważne są momenty zatrzymania, momenty stadne. To niesamowite, jak on za nami chodzi. W czasie tygodnia w lesie jest bardzo mało ludzi. Często puszczam kucyka, a on idzie za mną. Chciałoby się powiedzieć, że jak pies, ale to jest bardziej niż pies, który biega od drzewa do drzewa. On idzie za stadem. To jest wspaniała i niesamowita wieź - mówi Sylwia Stano, autorka książki "Chłopiec z ulicy Niepoprawnej i czarny kucyk".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk koń kucyk stajnia Kampinos las przyroda dzieci rodzina KSIĄŻKA Sylwia Stano konie

Smakosze ryb i fok. Fascynujące historie o wilkach żyjących nad oceanem

Razem z gościem "Zagadkowej niedzieli" podróżniczką Anną Maziuk wybraliśmy się z wizytą m.in. do Parku Narodowego Pacific Rim na wyspie Vancouver, gdzie mieszkają niezwykłe wilki. – Żyją one nie tylko na terenie parku, ale na całej wyspie Vancouver, nawet na okolicznych wyspach. Te wilki żyjące wzdłuż wybrzeża Kolumbii Brytyjskiej określa się mianem "coastal wolves". One troszkę się różnią, przede wszystkim tym, co jedzą. Żywią się fokami, rybami. Łososie łapią lepiej niż niedźwiedzie – mówi pisarka. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk Anna Maziuk Kanada Wilki wilk przyroda

Prawa dziecka. "Prawa to nie przywileje, nie trzeba na nie zasłużyć"

– To ważne, żebyśmy kompetentnie rozmawiali o prawach dziecka, żeby dzieci znały swoje prawa, ale też, żeby wiedziały, że każdy inny człowiek ma prawo do szacunku i trzeba tego przestrzegać. My, dorośli musimy pamiętać, że prawa to nie przywileje, coś, na co trzeba zasłużyć. Je się ma, bo się jest dzieckiem, człowiekiem, że ma się ludzką godność. Na tym opieramy ten ważny system – podkreśla Marek Michalak, były Rzecznik Praw Dziecka. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka Trójka dzieci

Czego uczą nas zwierzęta? Niezwykłe opowieści

Czy ludzie też mogą latać? W audycji "Zagadkowa niedziela" rozmawialiśmy tym, jak wysoko może się wzbić człowiek, dzięki skrzydłom swojej wyobraźni. – Śpiewanie jest jedną z form wyrażania duszy. Jestem pisarką i pisanie to moje główne zajęcie, ale w wolnym czasie lubię śpiewać, grać na gitarze, komponować, ale też malować. Wydaje mi się, że to wszystko tworzy jedno tak, jakby człowiek był domem, w którym rozkwitają różne rzeczy w zależności od okazji, chęci i tego, co w duszy gra – Joanna Jagiełło, autorka książki "Zbój". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka ekologia zwierzęta

Przyrodnicze fake newsy. Fascynujące opowieści o zwierzętach

– Pisząc przewodnik na safari, bo napisałam go dla dorosłych, którzy jadą na to safari i  wszyscy chcą oglądać i lwa i słonia i wielkie zwierzęta, chciałam, żeby ludzie zakochali się w różnych zwierzętach Afryki, żeby zobaczyli, jak niesamowite są nawet małe żuczki "pustynne ferrari"  i różne stworzonka, które żyją obok –  opowiada Anna Olej-Kobus, podróżniczka i fotografka. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka podróże fotografia Afryka zwierzęta

Wyplatanie wikliny. Najstarszy zawód świata, który łączy pokolenia

Tradycja wyplatania na ziemiach polskich liczy sobie tysiące lat. A wikliniarstwo, jeszcze niedawno zawód zanikający, dzisiaj przeżywa renesans. Trudno zresztą się dziwić: w większości polskich domów można znaleźć choćby kosze lub koszyki wiklinowe, które są nie tylko ładne, wygodne i przydatne, a przy okazji także ekologiczne. I właśnie o tym, czym jest plecenie wikliny i w jaki sposób łączy pokolenia, opowiada Katarzyna Nejman, gość "Zagadkowego Studia".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA hobby praca tradycja Trójka natura ekologia wiklina wikliniarstwo

Jakim ojcem był Stanisław Bareja?

W domu Stanisława Barei nigdy nie było nudno. – Nie można się było nudzić w towarzystwie taty. On się charakteryzował taką dobroduszną ciekawością i pomysłowością. Deszcz mi się kojarzy z tym, że można wyjąć kartkę, kredki i zacząć rysować. Uczył mnie tylu rzeczy i znajdował w tym przyjemność, że jesteśmy razem ja i mój brat – mówiła w "zagadkowym studiu", córka reżysera Katarzyna Bareja. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA dzieci Trójka rodzina Stanisław Bareja

Filary i smaki dzieciństwa. "To powinien być najpiękniejszy czas w życiu"

– W życiu małego człowieka są trzy ważne filary. Pierwszym jest rodzina. To tutaj dziecko powinno dostawać najwięcej tych dobrych smaków, ale bywa ona miejscem, gdzie doświadcza się gorzkich łez. Drugi filar to szkoła. To kolejne miejsce, gdzie łzy żalu, upokorzenia, bezradności smakują gorzko i słono. Trzeci filar, który jest bardzo ważny, to rówieśnicy. To jest ich świat. My dorośli schodzimy w pewnym momencie na dalszy plan – mówi Mirosława Kątna, psycholog. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA dzieci Trójka rodzina