Polskie Radio
Section05
Kasia Stoparczyk

Przemoc rówieśnicza. Jak ją rozpoznać i odpowiednio reagować?

– Każdy z nas ma i narzędzia, żeby rozpoznać, że to jest sytuacja przemocy rówieśniczej, i narzędzia, żeby wesprzeć dziecko, które doświadczyło takiej przemocy. Natomiast najważniejsze, kiedy mówimy o tym zjawisku, jest jasne rozgraniczenie, co jest przemocą, a co nie. To jest pierwszy problem. Może to być problem dla samego dziecka. Ono może nie wiedzieć, że doświadcza przemocy – mówi Lucyna Kicińska, ekspertka Biura do spraw Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym, pedagożka szkolna. Rozmowa jest częścią Trójkowego cyklu "116 111".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk Katarzyna Stoparczyk kryzys dzieci rodzina telefon zaufania

Przyjaźń z kucykiem. Czego może nas nauczyć bycie razem?

– Kucyk pokazał nam, jak ważne są momenty zatrzymania, momenty stadne. To niesamowite, jak on za nami chodzi. W czasie tygodnia w lesie jest bardzo mało ludzi. Często puszczam kucyka, a on idzie za mną. Chciałoby się powiedzieć, że jak pies, ale to jest bardziej niż pies, który biega od drzewa do drzewa. On idzie za stadem. To jest wspaniała i niesamowita wieź - mówi Sylwia Stano, autorka książki "Chłopiec z ulicy Niepoprawnej i czarny kucyk".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk Katarzyna Stoparczyk koń kucyk stajnia Kampinos las przyroda dzieci rodzina KSIĄŻKA Sylwia Stano konie

Smakosze ryb i fok. Fascynujące historie o wilkach żyjących nad oceanem

Razem z gościem "Zagadkowej niedzieli" podróżniczką Anną Maziuk wybraliśmy się z wizytą m.in. do Parku Narodowego Pacific Rim na wyspie Vancouver, gdzie mieszkają niezwykłe wilki. – Żyją one nie tylko na terenie parku, ale na całej wyspie Vancouver, nawet na okolicznych wyspach. Te wilki żyjące wzdłuż wybrzeża Kolumbii Brytyjskiej określa się mianem "coastal wolves". One troszkę się różnią, przede wszystkim tym, co jedzą. Żywią się fokami, rybami. Łososie łapią lepiej niż niedźwiedzie – mówi pisarka. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk Kasia Stoparczyk Anna Maziuk Kanada Wilki wilk przyroda

Prawa dziecka. "Prawa to nie przywileje, nie trzeba na nie zasłużyć"

– To ważne, żebyśmy kompetentnie rozmawiali o prawach dziecka, żeby dzieci znały swoje prawa, ale też, żeby wiedziały, że każdy inny człowiek ma prawo do szacunku i trzeba tego przestrzegać. My, dorośli musimy pamiętać, że prawa to nie przywileje, coś, na co trzeba zasłużyć. Je się ma, bo się jest dzieckiem, człowiekiem, że ma się ludzką godność. Na tym opieramy ten ważny system – podkreśla Marek Michalak, były Rzecznik Praw Dziecka. 
Zobacz więcej na temat:  Kasia Stoparczyk Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka Trójka dzieci

Czego uczą nas zwierzęta? Niezwykłe opowieści

Czy ludzie też mogą latać? W audycji "Zagadkowa niedziela" rozmawialiśmy tym, jak wysoko może się wzbić człowiek, dzięki skrzydłom swojej wyobraźni. – Śpiewanie jest jedną z form wyrażania duszy. Jestem pisarką i pisanie to moje główne zajęcie, ale w wolnym czasie lubię śpiewać, grać na gitarze, komponować, ale też malować. Wydaje mi się, że to wszystko tworzy jedno tak, jakby człowiek był domem, w którym rozkwitają różne rzeczy w zależności od okazji, chęci i tego, co w duszy gra – Joanna Jagiełło, autorka książki "Zbój". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk ekologia zwierzęta

Przyrodnicze fake newsy. Fascynujące opowieści o zwierzętach

– Pisząc przewodnik na safari, bo napisałam go dla dorosłych, którzy jadą na to safari i  wszyscy chcą oglądać i lwa i słonia i wielkie zwierzęta, chciałam, żeby ludzie zakochali się w różnych zwierzętach Afryki, żeby zobaczyli, jak niesamowite są nawet małe żuczki "pustynne ferrari"  i różne stworzonka, które żyją obok –  opowiada Anna Olej-Kobus, podróżniczka i fotografka. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka podróże Kasia Stoparczyk fotografia Afryka zwierzęta

Wyplatanie wikliny. Najstarszy zawód świata, który łączy pokolenia

Tradycja wyplatania na ziemiach polskich liczy sobie tysiące lat. A wikliniarstwo, jeszcze niedawno zawód zanikający, dzisiaj przeżywa renesans. Trudno zresztą się dziwić: w większości polskich domów można znaleźć choćby kosze lub koszyki wiklinowe, które są nie tylko ładne, wygodne i przydatne, a przy okazji także ekologiczne. I właśnie o tym, czym jest plecenie wikliny i w jaki sposób łączy pokolenia, opowiada Katarzyna Nejman, gość "Zagadkowego Studia".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA hobby praca tradycja Kasia Stoparczyk Trójka natura ekologia wiklina wikliniarstwo

Jakim ojcem był Stanisław Bareja?

W domu Stanisława Barei nigdy nie było nudno. – Nie można się było nudzić w towarzystwie taty. On się charakteryzował taką dobroduszną ciekawością i pomysłowością. Deszcz mi się kojarzy z tym, że można wyjąć kartkę, kredki i zacząć rysować. Uczył mnie tylu rzeczy i znajdował w tym przyjemność, że jesteśmy razem ja i mój brat – mówiła w "zagadkowym studiu", córka reżysera Katarzyna Bareja. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA dzieci Kasia Stoparczyk Trójka rodzina Stanisław Bareja

Filary i smaki dzieciństwa. "To powinien być najpiękniejszy czas w życiu"

– W życiu małego człowieka są trzy ważne filary. Pierwszym jest rodzina. To tutaj dziecko powinno dostawać najwięcej tych dobrych smaków, ale bywa ona miejscem, gdzie doświadcza się gorzkich łez. Drugi filar to szkoła. To kolejne miejsce, gdzie łzy żalu, upokorzenia, bezradności smakują gorzko i słono. Trzeci filar, który jest bardzo ważny, to rówieśnicy. To jest ich świat. My dorośli schodzimy w pewnym momencie na dalszy plan – mówi Mirosława Kątna, psycholog. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA dzieci Kasia Stoparczyk Trójka rodzina

Dobra dieta i… brud, czyli jak zadbać o układ trawienny

W ciągu całego naszego życia człowiek zjada około 30 tysięcy kilogramów jedzenia, to jest tyle ile ważny sześć afrykańskich słoni. Proces trawienia i przyswajania pożywienia jest bardzo skomplikowany, a biorący w nim udział m.in. kwas żołądkowy może nawet rozpuścić gwóźdź. Jak możemy wspierać działanie naszego układu trawiennego?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA dzieci Kasia Stoparczyk Trójka zdrowie

Wędrówki z Kurzolem, czyli dlaczego dzieci nie mogą spać i jak temu zaradzić?

Sen jest bardzo ważną rzeczą: pozwala odpocząć po trudach i emocjach dnia, zregenerować organizm i odzyskać siły. Dobry sen sprawia, że możemy bez problemów przeżyć kolejny dzień. Ale kiedy sen nie przychodzi, kiedy nie można zasnąć, wtedy zaczyna się problem… Co powoduje, że zasypiamy, a co, że nie możemy spać? Jak temu zapobiec?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA dzieci KSIĄŻKA sen Kasia Stoparczyk Trójka

Życie z chorobą. Trudna codzienność i drobne radości

– Ranki są trudne w przypadku mojej choroby, mięśnie są sztywniejsze, trzeba się rozruszać, to troszeczkę trwa. Uwielbiam przyrodę. Przeprowadziłem się do domku z ogródkiem, więc mogę, mimo moich ograniczonych możliwości poruszania się obserwować ptaki, kwiaty, pszczoły, motyle i to mi sprawia radość – podkreśla Wojciech Mikołuszko, popularyzator nauki, cierpiący na stwardnienie rozsiane. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk niepełnosprawność niepełnosprawni zdrowie choroba medycyna stwardnienie rozsiane

Chłonąć życie całym sobą: Marek Kalbarczyk gościem Trójki

Życie z niepełnosprawnością nie oznacza braku radości życia i ciekawości świata. Więcej: może tę ciekawość wzmagać i dawać dodatkową motywację. Tak właśnie jest w przypadku Marka Kalbarczyka, który w młodości stracił wzrok, ale się nie poddał: zachował pogodę ducha, chęć do życia i energię, dzięki której poznaje i opisuje świat.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA niepełnosprawność radość szczęście zmysły dzieci Kasia Stoparczyk Trójka

Kobiety utrzymują porządek na świecie. Jan Nowicki w Trójce [POSŁUCHAJ]

Nie żyje Jan Nowicki, wybitny aktor, wspaniała osobowość artystyczna, ikona kultury. Artysta zmarł dziś w wieku 83 lat. Ponad dwa lata temu, w marcu 2020 roku, mieliśmy szczęście gościć go na antenie Trójki. W programie Katarzyny Stoparczyk mówił o miłości, kobietach, swoim aktorstwie i psach. Ale także o życiowych wyborach, stosunku do śmierci i wiary.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jan Nowicki Kasia Stoparczyk odeszli 2022 wspomnienie