Pustynie, czyli miejsca poza czasem

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 10:15
– W pustyniach jest jakaś magia, one dokładnie tak samo wyglądały sto i dwieście, i tysiąc lat temu – opowiada w "Zagadkowej niedzieli" Anna Olej-Kobus.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/MonoRidz

krajobraz polarny zorza Shutterstock 1200.jpg
Kolorowe światła na nocnym niebie. Zagadkowe zorze polarne

 Kiedyś na przykład wielkie karawany wielbłądów wędrowały po Saharze, transportując tzw. białe złoto, czyli sól, z jednego miejsca do drugiego. W takiej karawanie było nawet kilkaset wielbłądów, to musiało wyglądać absolutnie zjawiskowo. Dziś łatwiej sól jest przewieźć samochodem  opowiada dziennikarka, fotografka, autorka książek, propagatorka podróżowania z dziećmi.


Posłuchaj
51:58 2021_07_18 09_05_42_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Podróż przez Saharę i Drogą 66 (Zagadkowa niedziela/Trójka)

 

 Najbardziej magiczne w pustyniach jest to, że możemy tam poczuć wolność, ale też zdać sobie sprawę, że my, ludzie, jesteśmy tylko małym pyłkiem. Jest bowiem w Afryce pustynia Namib, która ma 80 milionów lat  mówi Anna Olej-Kobus.

Gość "Zagadkowej Niedzieli" opowiada dzieciom również o mieszkańcach saharyjskiej pustyni, Tuaregach.  Mówi się, że to błękitni rycerze pustyni, ponieważ mają szaty barwione na niebiesko i od koloru tych szat zabarwia się również ich skóra. Noszą też dekorację, którą my w Europie nazywamy Krzyżem Tuaregów. Tak naprawdę każdy klan, każdy ród ma swój własny znak, po którym się rozpoznają podczas spotkań. Można powiedzieć, że to taki dowód osobisty  opisuje podróżniczka.

Algieria. Tuaregowie. Podróż muzyczna / KlubTorre

 Pustynia, wbrew swojej nazwie, nigdy nie jest pusta. Można tam spotkać różne jaszczurki, myszy, ptaki. Wszystkie te zwierzaki są mistrzami ukrywania się, więc wcale nie tak łatwo je znaleźć. Człowiek jeździ i myśli, że tam naprawdę nic nie ma, dlatego na pustynię warto wybrać się z tropicielem lub tropicielką, by odkryć te wszystkie niesamowite historie  zachęca Anna Olej-Kobus.

W audycji przenosimy się również do Ameryki Północnej. Gość audycji opowiada m.in. o kukawce kalifornijskiej (znanej u nas dzięki bajce "Struś Pędziwiatr"), ale też o Route 66  historii, postaciach i filmach związanych z tą niesamowitą drogą.

Andrzej Lampert  "Droga sześć i sześć" (piosenka z filmu "Auta") / DisneyPolskaVEVO

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 18.07.2021
Godzina emisji: 9.05

mk

Czytaj także

Od Bałtyku po wybrzeża Australii

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 10:00
Tym razem, naszym gościem jest Aleksandra Karkowska, autorka książek pt. "A może, morze" i "B jak Batory".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróże, które odkrywają i wyjaśniają świat

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 11:15
W dzisiejszej "Zagadkowej niedzieli" wspominaliśmy niedawno zmarłego Papcia Chmiela, czyli Henryka Chmielewskiego, twórcę kultowej serii komiksów o przygodach trójki przyjaciół: Tytusa, Romka i A'Tomka. A także rozmawialiśmy o znanych podróżnikach i odkrywcach: Aleksandrze von Humboldtcie oraz Tonym Haliku.
rozwiń zwiń