X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przedstawiamy finalistów Talentów Trójki

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 22:15
To trzecie i ostatnie już wydanie MBK, które było zdominowane przez konkurs Talenty Trójki 2018.
Audio
  • Przedstawiamy finalistów Talentów Trójki (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Jan Sobolewski i Monika Frajczyk oraz Baszka Marcinik w studiu radiowej Trójki
Jan Sobolewski i Monika Frajczyk oraz Baszka Marcinik w studiu radiowej Trójki Foto: Wojciech Dorosz/PR

Przed tygodniem retransmitowaliśmy spotkanie jurorów Talentów Trójki w kategorii Teatr, w którego finale ogłosiliśmy efekt obrad naszego jury. Znane są więc już nazwiska trojga nominowanych do nagrody TTT 2018.

W tym wydaniu MBK rozmawialiśmy z tą trójką. A jest to dwoje aktorów i pani reżyser. Postanowiliśmy doprowadzić do wyjątkowego spotkania Moniki Frajczyk z Janem Sobolewskim. Nominowani aktorzy, choć zgłoszeni przez różne instytucje – AST w Krakowie i Scenę Prezentacje w Warszawie  ukończyli tę samą uczelnię  PWST w Krakowie. Monika Frajczyk, od ubiegłego sezonu jest aktorką TR Warszawa, Jan Sobolewski związał się ze Sceną Prezentacje po objęciu jej przez byłych dyrektorów Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Oboje łączą zmiany, jakie nastąpiły w Teatrach Narodowym Starym w Krakowie oraz w Polskim w Bydgoszczy. To z tych teatrów przywędrowali do Warszawy.


Jan Sobolewski i Monika Frajczyk (fot.Wojciech Dorosz/PR) Jan Sobolewski i Monika Frajczyk (fot.Wojciech Dorosz/PR)

Z reżyser Małgorzatą Wdowik rozmawialiśmy przez telefon, gdyż rozpoczęła ona właśnie studia w… Amsterdamie. Pytaliśmy naturalnie, co aktualnie studiuje, a jest już absolwentką m.in. Akademii Teatralnej w Warszawie. Małgorzatę Wdowik zgłosił TR Warszawa, w którym ostatnio zrealizowała eksperymentalny spektakl pod tytułem "Strach", dodajmy – występuje w nim Monika Frajczyk. My, mieliśmy z kolei okazję zaprezentować jej eksperymentalne słuchowisko pod tytułem "Pewnego dnia wszystko to zmieści się w mniejszej torebce". Zarówno "Strach", jak i słuchowisko, zostały zrealizowane dźwiękowo w systemie binauralnym (dwuusznym, możliwym do odbioru w słuchawkach). Słuchowisko reprezentowało m.in. Scenę Teatralną Trójki na 18 Festiwalu Dwa Teatry. Zostało nagrodzone za reżyserię dźwięku.

Małgorzata Wdowik (fot. Wojciech Dorosz/PR) Małgorzata Wdowik (fot. Wojciech Dorosz/PR)

Trójka naszych finalistów stanowi mocną reprezentację współczesnego, młodego teatru. Można domyślić się, że jurorzy TTT nie mieli łatwego wyboru laureata, którego, podobnie, jak pozostałych (w kategoriach Film i Sztuki Wizualne,) poznamy 10 września na Gali Talentów Trójki 2018 w Studiu im. A. Osieckiej.

Nie zajrzeliśmy w efekcie do tego, co zostało z wędrówek wakacyjnych przywiezione, gdyż mieliśmy szansę przekazać nagranie "z ostatniej chwili", czyli z sobotniego (8 września) wieczoru w Teatrze Wybrzeże. Udało się bowiem wpaść na kilkanaście godzin do Gdańska, na jego pierwszą premierę nowego sezonu, na "Trojanki" Eurypidesa "plus" (niespodzianka). Podczas trwania bankietu po premierze, w nocy z soboty na niedzielę, spotkałam się z dyrektorem Teatru Wybrzeże – Adamem Orzechowskim, z którym rozmowa dotyczyła nie tylko "Trojanek", ale też rozpoczętego zarazem Festiwalu Wybrzeże Sztuki. W finale naszego spotkania dołączyła do nas Katarzyna Figura, która w spektaklu Jana Klaty gra ważną rolę – Heleny. Katarzyna Figura jest od lat aktorką Wybrzeża oraz osobą, która zawsze przyjmuje zaproszenia do rozmowy, nawet bardzo zajęta. To nie do przecenienia cecha pani Kasi. "Trojanki", w których występuje również gościnnie Małgorzata Gorol (aktorka TR – Warszawa, Talent Trójki 2016) w roli Kasandry (gra brawurowo na gitarach) – to kolejny (po "Weselu") spektakl Jana Klaty, który przejdzie do historii jego przedstawień i – sądzimy – naszego współczesnego teatru. To zarazem powrót reżysera do Teatru Wybrzeże, po słynnym "H." wg "Hamleta" Szekspira w Stoczni.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 9.09.2018
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Wrocław – Sopot – Edynburg

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 22:30
Sierpień w MBK jest tradycyjnie miesiącem Gdańska, zatem wystartowaliśmy w Gdańsku, gdzie spotkaliśmy się z wrocławską grupą Pieśń Kozła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biuro Podróży z Archaniołem!

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2018 22:00
11 sierpnia Teatr Biuro Podróży otrzymał na 74. Festiwalu w Edynburgu The Herald Archangel Award.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy finalistów Talentów Trójki

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 22:15
Trzy zespoły jurorów konkursu Talenty Trójki 2018 zakończyły już obrady, znamy już więc dziewięcioro finalistów w kategoriach: Sztuki Wizualne, Film i Teatr.
rozwiń zwiń