Przedstawiamy finalistów Talentów Trójki

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 22:15
To trzecie i ostatnie już wydanie MBK, które było zdominowane przez konkurs Talenty Trójki 2018.
Audio
  • Przedstawiamy finalistów Talentów Trójki (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Jan Sobolewski i Monika Frajczyk oraz Baszka Marcinik w studiu radiowej Trójki
Jan Sobolewski i Monika Frajczyk oraz Baszka Marcinik w studiu radiowej Trójki Foto: Wojciech Dorosz/PR

Przed tygodniem retransmitowaliśmy spotkanie jurorów Talentów Trójki w kategorii Teatr, w którego finale ogłosiliśmy efekt obrad naszego jury. Znane są więc już nazwiska trojga nominowanych do nagrody TTT 2018.

W tym wydaniu MBK rozmawialiśmy z tą trójką. A jest to dwoje aktorów i pani reżyser. Postanowiliśmy doprowadzić do wyjątkowego spotkania Moniki Frajczyk z Janem Sobolewskim. Nominowani aktorzy, choć zgłoszeni przez różne instytucje – AST w Krakowie i Scenę Prezentacje w Warszawie  ukończyli tę samą uczelnię  PWST w Krakowie. Monika Frajczyk, od ubiegłego sezonu jest aktorką TR Warszawa, Jan Sobolewski związał się ze Sceną Prezentacje po objęciu jej przez byłych dyrektorów Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Oboje łączą zmiany, jakie nastąpiły w Teatrach Narodowym Starym w Krakowie oraz w Polskim w Bydgoszczy. To z tych teatrów przywędrowali do Warszawy.


Jan Sobolewski i Monika Frajczyk (fot.Wojciech Dorosz/PR) Jan Sobolewski i Monika Frajczyk (fot.Wojciech Dorosz/PR)

Z reżyser Małgorzatą Wdowik rozmawialiśmy przez telefon, gdyż rozpoczęła ona właśnie studia w… Amsterdamie. Pytaliśmy naturalnie, co aktualnie studiuje, a jest już absolwentką m.in. Akademii Teatralnej w Warszawie. Małgorzatę Wdowik zgłosił TR Warszawa, w którym ostatnio zrealizowała eksperymentalny spektakl pod tytułem "Strach", dodajmy – występuje w nim Monika Frajczyk. My, mieliśmy z kolei okazję zaprezentować jej eksperymentalne słuchowisko pod tytułem "Pewnego dnia wszystko to zmieści się w mniejszej torebce". Zarówno "Strach", jak i słuchowisko, zostały zrealizowane dźwiękowo w systemie binauralnym (dwuusznym, możliwym do odbioru w słuchawkach). Słuchowisko reprezentowało m.in. Scenę Teatralną Trójki na 18 Festiwalu Dwa Teatry. Zostało nagrodzone za reżyserię dźwięku.

Małgorzata Wdowik (fot. Wojciech Dorosz/PR) Małgorzata Wdowik (fot. Wojciech Dorosz/PR)

Trójka naszych finalistów stanowi mocną reprezentację współczesnego, młodego teatru. Można domyślić się, że jurorzy TTT nie mieli łatwego wyboru laureata, którego, podobnie, jak pozostałych (w kategoriach Film i Sztuki Wizualne,) poznamy 10 września na Gali Talentów Trójki 2018 w Studiu im. A. Osieckiej.

Nie zajrzeliśmy w efekcie do tego, co zostało z wędrówek wakacyjnych przywiezione, gdyż mieliśmy szansę przekazać nagranie "z ostatniej chwili", czyli z sobotniego (8 września) wieczoru w Teatrze Wybrzeże. Udało się bowiem wpaść na kilkanaście godzin do Gdańska, na jego pierwszą premierę nowego sezonu, na "Trojanki" Eurypidesa "plus" (niespodzianka). Podczas trwania bankietu po premierze, w nocy z soboty na niedzielę, spotkałam się z dyrektorem Teatru Wybrzeże – Adamem Orzechowskim, z którym rozmowa dotyczyła nie tylko "Trojanek", ale też rozpoczętego zarazem Festiwalu Wybrzeże Sztuki. W finale naszego spotkania dołączyła do nas Katarzyna Figura, która w spektaklu Jana Klaty gra ważną rolę – Heleny. Katarzyna Figura jest od lat aktorką Wybrzeża oraz osobą, która zawsze przyjmuje zaproszenia do rozmowy, nawet bardzo zajęta. To nie do przecenienia cecha pani Kasi. "Trojanki", w których występuje również gościnnie Małgorzata Gorol (aktorka TR – Warszawa, Talent Trójki 2016) w roli Kasandry (gra brawurowo na gitarach) – to kolejny (po "Weselu") spektakl Jana Klaty, który przejdzie do historii jego przedstawień i – sądzimy – naszego współczesnego teatru. To zarazem powrót reżysera do Teatru Wybrzeże, po słynnym "H." wg "Hamleta" Szekspira w Stoczni.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 9.09.2018
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Wrocław – Sopot – Edynburg

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 22:30
Sierpień w MBK jest tradycyjnie miesiącem Gdańska, zatem wystartowaliśmy w Gdańsku, gdzie spotkaliśmy się z wrocławską grupą Pieśń Kozła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biuro Podróży z Archaniołem!

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2018 22:00
11 sierpnia Teatr Biuro Podróży otrzymał na 74. Festiwalu w Edynburgu The Herald Archangel Award.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy finalistów Talentów Trójki

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 22:15
Trzy zespoły jurorów konkursu Talenty Trójki 2018 zakończyły już obrady, znamy już więc dziewięcioro finalistów w kategoriach: Sztuki Wizualne, Film i Teatr.
rozwiń zwiń