Polskie Radio
Section05
Wojciech Dorosz

Archiwalna "Sekcja" znów na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

Rok 2023 na "Scenie teatralnej Trójki" rozpoczęliśmy przypomnieniem najstarszego i jednego z najsłynniejszych cykli Programu 3. W 2012 roku Teatrzyk Zielone Oko, bo o nim mowa, znalazł się wśród 33. audycji wyróżnionych przez słuchaczy z okazji półwiecza Trójki – od której jest zresztą tylko o 5 lat młodszy.
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki KULTURA TEATR słuchowisko Wojciech Dorosz Barbara Marcinik Mariusz Bonaszewski Przemysław Bluszcz Anna Wieczur-Bluszcz

Rożdiestwo Christowo 2023 – prawosławna Wigilia w "Trójce pod Księżycem"

Boże Narodzenie w kościołach wschodnich w tym roku obchodzone jest 13 dni po katolickich Świętach. Prawosławna Wigilia spotyka się ze Świętem Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli. Kościół zachodni celebruje Narodzenie Pańskie według kalendarza gregoriańskiego. Cerkiew wierna jest staremu kalendarzowi, juliańskiemu. Jak trwająca od prawie jedenastu miesięcy wojna za nasza wschodnią granicą zmieniła to, co do tej pory dyktowała tradycja?
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Wojciech Dorosz

Jak romantyczny poeta mógł spędzać święta Bożego Narodzenia?

To pytanie zadaliśmy sobie w finale Roku Romantyzmu Polskiego i w sprzyjających okolicznościach, podczas przygotowywania słuchowiska Tomasza Mana "Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie". Druga jego część powstawała w wielkopolskim pałacu, w którym Mickiewicz zatrzymał się, próbując z emigracji przedostać się do Królestwa i listopadowych powstańców.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Adam Mickiewicz Boże Narodzenie

Wrocław – Warszawa – Kraków – Gdańsk. Koniec listopada w "Trójce pod księżycem"

W "Trójce pod księżycem" zamykamy listopad 2022, wędrując na trasie: Wrocław – Warszawa – Kraków – Gdańsk. We Wrocławiu trwają ostatnie przygotowania do XXX Targów Dobrych Książek. W Warszawie, w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, powstaje VI część cyklu "Bóg i Proch". W Krakowie została wręczona Nagroda im. Księdza Józefa Tischnera, a w Gdańsku odbyły się XIII Narracje.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik KULTURA TEATR Teatr Polskiego Radia Wojciech Dorosz Trójka

W głąb króliczej nory, w głąb historii Teatru Telewizji i polskiej literatury

"Down the rabbit hole", w tłumaczeniu Roberta Stillera "W głąb króliczej nory" to tytuł 1 Rozdziału "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carolla. To zarazem jedna z najbardziej pojemnych fraz w historii literatury i podobnie jak  cała książka, skłania od lat do mnożenia interpretacji. Baśnie/bajki od czasów Freuda zresztą stanowią ulubioną "zabawę" dorosłych, dorabiających im drugie np. psychoanalityczne dno.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Teatr Telewizji Lewis Carroll Witold Gombrowicz Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka