Dobro

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dobro
"Największe serce świata" dla Pawła Adamowicza na pl. Solidarności w Gdańsku, 17 stycznia 2019 r.Foto: Tomasz Waszczuk/PAP

Spotykamy się tydzień po tym, jak dotarła do nas wiadomość o zamachu na prezydenta Gdańska. Minęło siedem dni, sensu których nadal nie potrafimy zrozumieć. 

Posłuchaj

Poszukiwanie dobra (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

To nieprawdopodobne – powtarzamy. Nieprawdopodobna wydaje się też reakcja na to, co stało się 13 stycznia 2019 roku późnym wieczorem. Nieprawdopodobna mobilizacja w imię Dobra. Słownik okazał się zbyt bezbronny lub zbyt ubogi. Spotykamy się po raz pierwszy po tym, jak dotarła do nas wiadomość, że organizm prezydenta nie był w stanie znieść szoku. Za nami dni żałoby i trzeba spróbować wrócić do tego, co nazywamy normalnym życiem. W tych dniach odwołano zaplanowane wydarzenia kulturalne. Wśród nich znalazły się Dwubiegunowe Międzynarodowe Spotkania Performerów w PGS w Sopocie. Dyrektor Zbigniew Buski  podtrzymał jednak zaproszenie nas do galerii, za co dziękujemy. Dał on bowiem kolejny dowód na to, że jesteśmy dla jej działalności ważni, niezależnie od okoliczności. Prosimy więc o przedstawienie planów na nowy rok i o próbę określenia, na jakim etapie obecnie PGS znajduje się. Jedno też ze spotkań z performerami odbędzie się w niedzielę o 17.00. Mamy więc szansę obejrzeć przykład sztuki akcji z Kanady.

Wydanie wszak rozpoczynamy tradycyjnie tzw. innym tematem, czyli tym razem zapowiedzią najbliższego wydania TPK, którego gościem będzie Robert Talarczyk – dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Najnowsza premiera tego teatru to "Wiele demonów" w reżyserii Jacka Głomba, jego kolejna teatralna próba zmierzenia się z prozą Jerzego Pilcha.

W części trzeciej tego wydania MBK dzięki uprzejmości Zbigniewa Buskiego wspólnie podejmujemy naszych przyjaciół z Gdańska, z którymi my próbujemy (słowo "próba" okazało się w efekcie kluczowe) przyjrzeć się temu, co w życiu kulturalnym Gdańsk zawdzięcza jego prezydentowi. Nasze zaproszenie przyjęli: Anna Czekanowicz – dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury w Urzędzie Miejskim w Gdańsku w latach 2008-2016, a później doradczyni Prezydenta, Romuald Wicza-Pokojski – dyrektor Teatru Miejskiego Miniatura oraz Opery Bałtyckiej i Janusz Pawłowski. Wielokrotnie deklarowaliśmy przywiązanie do Gdańska. I to nie zmieniło się przed tygodniem, choć nasze wizyty w tym mieście nie będą już miały beztroskiego charakteru.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 20.01.2018 
Godzina emisji: 21.08

Polecane