"25 lat niewinności. Historia Tomka Komendy" już w kinach

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 17:00
W piątek, 18 września, na polskie ekrany wszedł dramat "25 lat niewinności. Historia Tomka Komendy". Film oparty na faktach jest zarazem debiutem fabularnym Jana Holoubka. W roli głównej możemy zobaczyć Piotra Trojana.
Piotr Trojan i Tomasz Komenda na planie filmu
Piotr Trojan i Tomasz Komenda na planie filmu Foto: Robert Pałka (mat prasowe)

Historią młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za zbrodnię, której nie popełnił, żyła cała Polska. Twórcy opowiadając ja w filmie próbują zarazem odpowiedzieć na pytanie jak do tego doszło. – Ta historia jest bardzo pojemna, obejmuje ponad 20 lat. Opowiedzenie jej w ciągu dwóch godzin jest bardzo trudne – przyznaje reżyser Jan Holoubek. – Musieliśmy zdecydować się na selekcję tematów, ale odnoszę wrażenie, że nam się udało – dodaje.

Posłuchaj
50:16 2020_09_19 16_07_08_PR3_Trójkowo_filmowo.mp3 W piątek na ekrany wszedł film Jana Holoubka "25 lat niewinności. Historia Tomka Komendy"

– Bardzo bym chciał, aby ten film był chociaż w minimalnym stopniu zadośćuczynieniem dla Tomka i jego rodziny za te krzywdy, które ich spotkały. Żeby były rodzajem hołdu dla odwagi i pięknej prawdy, którą mają w sobie zarówno Tomek i jego rodzina, jak i Remigiusz Korek, policjant, który go uratował oraz prokuratorzy Tomankiewicz i Sobieski – mówi reżyser filmu.

– Janek Holoubek na wstępie powiedział mi, że nie jest moim zadaniem naśladowanie Tomka Komendy, jego gestów, ruchów, ale postawienie się w jego sytuacji. Jednak oglądałem dużo materiałów z jego udziałem, spotkałem się także z Tomkiem, dlatego sporo rzeczy naturalnie przeszło i rezonowało we mnie – mówi o swojej roli Piotr Trojan. – Miałem wspaniałych partnerów: Agatę Kuleszę, Andrzeja Frycza, Andrzeja Konopkę. Oni tak rozmawiają, że kiedy się w chodzi w tę rozmowę, kiedy się z nimi dialoguje, to sę uzyskuje ten piękny efekt, którego wszyscy wyczekują w kinie – dodaje.


25 lat niewinności. Historia Tomka Komendy (Official trailer)/YouTube Kino Świat

W audycji ponadto:

  • Premiera polska: "Interior" - rozmowa z reżyserem Markiem Lechkim
  • Premiera polska: "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" - rozmowa z Piotrem Trojanem odtwórcą roli tytułowej oraz reżyserem filmu Janem Holoubkiem
  • spotkanie z Bartoszem Kruhlikiem autorem filmu "Supernova", najczęściej nagradzanym reżyserem (wiele nagród głównych wakacyjnych festiwali filmowych) ostatniego sezonu
  • aktualności filmowe
  • muzyka filmowa

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: 
Ryszard Jaźwiński
Goście: Marek Lechki (reżyser filmu "Interior"), Bartosz Kruhlik (reżyser filmu "Supernova"), Jan Holoubek (reżyser filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"), Piotr Trojan (aktor, odtwórca roli głownej w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy")
Data emisji: 19.09.2020
Godzina emisji: 16.07

pr/ml

Czytaj także

Kino polskie, czyli kino różnorodne. Tarnowska Nagroda Filmowa po raz 34.

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 17:00
Sobota 5 września to dzień rozpoczęcia 34. edycji festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa, który to swoim patronatem objęła m.in. Trójka. Do walki o nagrody publiczności i gremiów jurorskich stanęło 13 filmów konkursowych. – Mam nadzieję, że nie będzie to pechowa trzynastka, a ta wydaje się znakomita z uwagi na poziom tych filmów. Cechą polskiej kinematografii ostatnich lat jest to, że jest bardzo różnorodne – mówił w Trójce dyrektor artystyczny wydarzenia Jerzy Armata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weneckie święto kina okiem krytyka. 77. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 17:00
– To troszkę inny festiwal niż do tej pory. Siłą rzeczy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji musiał przejść pewne zmiany. Reżim sanitarny jest trzymany od samego początku do końca. W żaden sposób jednak nie przysłoniło to entuzjazmu, który daje się wyczuć w twórcach, w dziennikarzach i widzach – relacjonuje krytyk filmowy Kuba Armata, który uczestniczy w 77. edycji weneckiego święta kina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Już nic mnie w tobie nie przeraża", czyli pierwszy polski posthipsterski melodramat

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 11:30
Już 23 września w Studiu Munka SFP rozpoczną się zdjęcia do krótkometrażowego filmu Justyny Nowak "Nic mnie w tobie nie przeraża". Twórcy, którzy zapowiadają obraz jako "pierwszy polski posthipsterski melodramat" właśnie są w trakcie zbiórki, która jest dostępna na jednym z portali crowdfundigowych.
rozwiń zwiń