Polskie Radio
Section05
Ryszard Jaźwiński

"Każdy wie lepiej" – komediodramat z życia patchworkowej rodziny

"Każdy wie lepiej" to komedia na podstawie scenariusza Krzysztofa Raka – autora scenariuszy do takich rodzimych przebojów kinowych jak "Bogowie" oraz "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej". W najnowszym filmie w rolach głównych wystąpili Joanna Kulig oraz Michał Czernecki. Na relację z premiery w audycji "Trójkowo, filmowo" zaprasza Ryszard Jaźwiński. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka FILM kino KULTURA film polski Joanna Kulig

Grzegorz Mołda: podwójna szansa na tegorocznym FPFF w Gdyni

Nie każdemu się to zdarza: oto dwa filmy jednego reżysera spotkają się na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nawet dla doświadczonego twórcy z dorobkiem to ważna sprawa, a dla młodego – to wręcz niesamowite. A to właśnie stanie się w tym roku udziałem Grzegorza Mołdy, z którym w swoim programie rozmawia Ryszard Jaźwiński.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM festiwal filmowy premiera Trójka

"Kosmogonik": animacja VR na podstawie Lema

"Kosmogonik" to animacja VR na podstawie opowiadania "Uranowe uszy" Stanisława Lema. Nie można jej obejrzeć tak po prostu: do tego potrzebne są okulary VR. Ale kiedy się już je założy, wtedy to naprawdę jest inny świat! O tym jak ten film powstał, co się z nim teraz dzieje i jak go jednak można zobaczyć opowiada reżyser Paweł Szarzyński.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Stanisław Lem science-fiction animacja festiwal filmowy wirtualna rzeczywistość FILM KULTURA Trójka

Tajemnicza Skandynawia na fotografiach Agaty Mayer. Wystawa "My Nordic Noir"

"My Nordic Noir" – pod takim filmowym tytułem można oglądać wystawę fotografii Agaty Mayer w ramach 22. Festiwalu Filmów Skandynawskich w Darłowie, który odbywa się od 13 do 17 lipca. – Nordic Noir to skandynawski nurt powieści, filmów i seriali kryminalnych, a "My Nordic Noir" to kolekcja fotografii, czyli moje spojrzenie na to zjawisko, na ten nurt, na ten ponadczasowy i międzynarodowy fenomen – powiedziała w "Trójkowo, filmowo" autorka wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński kino Darłowo festiwal filmowy Skandynawia Szwecja KULTURA FILM fotografia Ingmar Bergman wystawa przyroda Sztokholm

Co ma wspólnego Darłowo ze skandynawskim królem?

Kino Bajka w Darłowie to główne miejsce pokazów filmowych oraz wydarzeń towarzyszących 22. Festiwalu Filmów Skandynawskich, który trwa w tym roku od 13 do 17 lipca. Darłowo nie jest miejscem przypadkowym – to tu wieki temu urodził się król Danii, Szwecji i Norwegii Eryk Pomorski, który splótł średniowieczną historię Polski ze Skandynawią i którego losy uczestnicy Festiwalu będą mogli śledzić podczas seansu filmu Charlotte Sieling "Margrete: Queen of the North" (ang. "Małgorzata: królowa Północy").
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński kino Darłowo festiwal filmowy Skandynawia Szwecja Dania historia Polski Norwegia KULTURA król zamek FILM

"F***ing Bornholm" w Karlowych Warach. "Dla mnie to największa nagroda"

– Jestem bardzo szczęśliwa, że możemy tę naszą festiwalową drogę rozpocząć od konkursu głównego, bo jest to dla nas olbrzymie wyróżnienie i satysfakcja. Film to niezmiernie trudna droga, u nas też tak było: pandemia, mały budżet, finansowanie filmu trwało bardzo wiele lat. Dla mnie to jest największa nagroda, czyli premiera w konkursie głównym dużego festiwalu klasy A. To prestiżowe i małe grono, więc czujemy też tremę – przyznaje reżyserka Anna Kazejak.
Zobacz więcej na temat:  Trójka festiwal filmowy Czechy Karlove Vary kino Ryszard Jaźwiński muzyka filmowa Poznań FILM

"Samiec Alfa". K. Priwieziencew: do tego filmu trzeba podejść z otwartą głową

Z czarnej komedii "Samiec Alfa" wyłania się nieco przerażający obraz współczesnego świata, w którym za wariata może zostać uznany najbardziej racjonalnie myślący człowiek, a szaleńcy skutecznie manipulują faktami, stając się autorytetami. O przesłaniu produkcji i pracy nad nią Ryszard Jaźwiński rozmawiał z reżyserami obrazu Katią i Igorem Priwieziencewami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA film polski komedia satyra Ryszard Jaźwiński terapia psychologia mężczyzna

Przed Ambrożym Kleksem czas na Macieja Tomskiego. Tomasz Kot o roli w filmie "Wyrwa"

W ostatnich tygodniach media obiegła informacja, że Tomasz Kot wcieli się w Ambrożego Kleksa w nowej ekranizacji "Akademii Pana Kleksa" w reżyserii Macieja Kawulskiego. Jednak zanim to nastąpi, aktora zobaczymy w innej adaptacji. O Macieja Tomskiego roli w filmie "Wyrwa", opartym na powieści kryminalnej Wojciecha Chmielarza, Tomasz Kot opowiedział w audycji "Fajny film".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński FILM KULTURA Tomasz Kot Wojciech Chmielarz

Mariusz Wawrzyńczyk: gdy zadzwonił Romuald Lipko, rozłączyłem się

– Współpracuję z czołówką polskich kompozytorów, bo to Romuald Lipko, Seweryn Krajewski, Marcin Nierubiec, Marek Kościkiewicz czy Tomek Lubert. Mam ogromne szczęście, że mogę współpracować z takimi tuzami polskiej sceny muzycznej – podkreśla gość Anny Popek, przyznając, że nie wszystkie kontakty z innymi artystami zaczynają się pomyślnie.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM KULTURA Ryszard Jaźwiński

"Aida" największym zwycięzcą Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2022

Gala wręczenia 24. Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2022 odbyła się w poniedziałek (6 czerwca) w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Te prestiżowe nagrody, które profesjonaliści przyznają profesjonalistom, zgromadziły w Teatrze Polskim najlepszych polskich twórców. W tym roku w konkursie głównym rywalizowało aż 71 produkcji. Finalnie Członkowie Polskiej Akademii Filmowej w swoim werdykcie wyróżnili ORŁAMI aż 13 nominowanych produkcji.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Ryszard Jaźwiński Trójka

Simona Kossak. Historia wielkiej miłości

– Czytałam jej książki, słuchałam jej gawęd, potem przeczytałam książkę Ani Kamińskiej "Simona", a potem zobaczyłam album Lecha Wilczka ze wspaniałymi fotografiami Simony z dzikimi zwierzętami, z którymi żyła. To mnie poruszyło. To są zdjęcia, których nie możemy nigdzie obejrzeć, więc postanowiłam ją przybliżyć – opowiada Natalia Koryncka, autorka filmu dokumentalnego "Simona". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM KULTURA Ryszard Jaźwiński festiwal filmowy Cannes Tom Cruise