Polskie Radio
Section05
Ryszard Jaźwiński

Mateusz Kościukiewicz o pracy nad "Świętym": trudny czas, ciekawa rola

– Jak to w filmie bywa rzeczywistość i fikcja, gdzieś się przeplatają trochę. Obraz jest inspirowany wydarzeniami z 1986 roku, ale dzieje się tam dużo innych rzeczy dotyczących rzeczywistości między ludzkiej, która wtedy panowała – zaznacza aktor. Jak zwraca uwagę Mateusz Kościukiewicz, ten dramat kryminalny opowiada o bardzo mrocznym okresie w naszej historii, kiedy tak bardzo brakowało nadziei. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka FILM KULTURA Mateusz Kościukiewicz

"Jezioro słone". Kino okrywa dojrzałe kobiety

– My jako kobiety starsze staramy się już być widzialne: strojem, makijażem, fryzurą, ale i swoim zachowaniem, że się odważamy robić coś, czego do tej pory nie wypadało. Starsza pani ma robić gołąbki, opiekować się wnukami i nic poza tym. Teraz okazuje się, że nie. Moje przyjaciółki uczą się języków, podróżują, sprzedają domy i wyprowadzają się za granice, co wydawało się niemożliwe. Jak to babcia nie zostaje tutaj? Nie, babcia chce kupić dom w Hiszpanii – mówi Katarzyna Butowtt, wcielająca się w główną bohaterkę w filmie "Jezioro słone". 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM Trójka

Orły dla osiołka, czyli sześć razy "IO" Jerzego Skolimowskiego!

Polska Akademia Filmowa już po raz 25. przyznała Polskie Nagrody Filmowe – Orły. Niekwestionowanym zwycięzcą i bohaterem tegorocznej edycji jest Jerzy Skolimowski ze swoim filmem "IO", który zgarnął aż sześć statuetek. Niestety samego reżysera na ceremonii nie było, ponieważ w Los Angeles promuje swój film, który ma szanse na Oscara.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Polskie Nagrody Filmowe Orły Jerzy Skolimowski Andrzej Seweryn Ryszard Jaźwiński Trójka Maria Pakulnis Dawid Ogrodnik

Michał Kwieciński: "Filip" zaczął się 10 lat temu. Stwierdziłem, że to coś unikalnego

"Filip" w reżyserii Michała Kwiecińskiego wszedł właśnie na ekrany polskich kin. Film na festiwalu w Gdyni zdobył Srebrne Lwy, czyli drugą co ważności nagrodę festiwalu, Michał Sobociński otrzymał nagrodę za zdjęcia, doceniono też charakteryzację Dariusza Krysiaka. Niedługo później prestiżowe wyróżnienie aktorskie, czyli Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego otrzymał odtwórca głównej roli Eryk Kulm jr. I właśnie z nim oraz z Michałem Kwiecińskim rozmawiał w swojej audycji Ryszard Jaźwiński.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM Leopold Tyrmand Trójka

Kompozytor i nauczyciel. Jan A.P. Kaczmarek laureatem tegorocznego Orła

Poznaliśmy nazwisko pierwszego laureata tegorocznych Polskich Nagród Filmowych. Orła 2023 za osiągnięcia życia otrzymał kompozytor Jan A.P. Kaczmarek. – To bardzo dobry człowiek. Niepokorny, buntownik, człowiek niezależny od samego początku – podkreśla Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Jan A. P. Kaczmarek Ryszard Jaźwiński muzyka filmowa Dariusz Jabłoński

Atanas Valkov: gdyby nie improwizacja, to zjadałbym własny ogon

– Improwizacja to najlepsza rzecz. Uwielbiam ją. Dzięki niej powstają pomysły. Można powiedzieć, że improwizacja to są nasze myśli, ale sztukę tę można rozwijać. Jeśli się przy instrumencie spędza ileś czasu, to nagle pokazują się kolejne możliwości. Rozwój nie ma końca – przekonuje kompozytor muzyki filmowej, m.in. do produkcji Jana P. Matuszyńskiego "Ostatnia rodzina".
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka FILM KULTURA MUZYKA

"Masz ci los!" – zwariowana komedia rodzinna, gdzie stawką jest milion

Komedia "Masz ci los!" w reżyserii Mateusza Głowackiego właśnie weszła na ekrany polskich kin. To oficjalny pełnometrażowy debiut fabularny tego reżysera, choć ma już w swoim dorobku kilka krótkich metraży nagradzanych na festiwalach polskich i zagranicznych. Czy najnowsze dzieło powtórzy sukces swoich poprzedników?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA FILM komedia premiera festiwal filmowy Ryszard Jaźwiński