Polskie Radio
Section05
Ryszard Jaźwiński

Wieczna miłość motywem 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Tofifest. Kujawy i Pomorze"

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Tofifest. Kujawy i Pomorze" zaczyna się już we wtorek, 25 czerwca, i potrwa do niedzieli, 30 czerwca. W tym roku motywami przewodnimi festiwalu będą wieczna miłość oraz nagrodzony trzema Oscarami film "Dracula" Francisa Forda Coppoli z wybitną rolą Gary'go Oldmana i niezapomnianą muzyką Wojciecha Kilara.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM festiwal filmowy Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze Toruń Trójka

Absolutny naturalizm - mówi Łukasz Suchocki o swoim filmie "Camper"

W Koszalinie zbliża się już do końca 43. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Jest to największa w Polsce impreza poświęcona debiutującym twórcom i prezentująca ich pierwsze dzieła. I właśnie przede wszystkim o tym będzie rozmawiał ze swoimi  gośćmi Ryszard Jaźwiński.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM festiwal filmowy Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film Debiuty Premiery Trójka

Sebastian Dela w filmie "Błazny". Czy będzie nagroda na festiwalu w Koszalinie?

– Kiedy ludzie debiutują, zostawiają przy projekcie całe serducho i jeszcze trochę więcej – mówi Sebastian Dela, odtwórca jednej z ról w filmie "Błazny". Obraz ma szansę zdobyć nagrodę podczas zbliżającego się festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, prezentującego produkcje debiutujących twórców sztuki filmowej.
Zobacz więcej na temat:  Sebastian Dela KULTURA FILM Festiwal Młodzi i Film kino Trójka Koszalin

Festiwal Millennium Docs Against Gravity online: szansa dla tych, którzy nie zdążyli do kina

Festiwal Millennium Docs Against Gravity już się skończył, ale się… nie skończył. Cały czas bowiem trwa jego edycja online. Wystarczy wejść na stronę internetową festiwalu, by tam obejrzeć jeden z blisko 150 filmów, a wśród nich prawie wszystkich laureatów.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Millennium Docs Against Gravity 2024 festiwal filmowy film dokumentalny FILM online Trójka

Coppola i Cronenberg zawiedli, Lucas z Honorową Złotą Palmą. W sobotę poznamy laureatów MFF w Cannes

Tegoroczny festiwal w Cannes zbliża się do końca i można się już pokusić o wstępne podsumowanie. Nie można powiedzieć, że festiwal był nudny: starzy mistrzowie rozczarowali, ale było też sporo zachwytów i pozytywnych zaskoczeń. Werdykt zostanie ogłoszony w sobotę, a na giełdzie jak zwykle gotuje się od przypuszczeń i domysłów. Chociaż wydaje się, że w wyścigu po Złotą Palmę liczą się tylko trzy lub cztery filmy.
Zobacz więcej na temat:  FILM Festiwal w Cannes Trójka KULTURA festiwal filmowy Magnus von Horn George Lucas Francis Ford Coppola Meryl Streep Kuba Armata

Twórcy "Świeżaka" to też świeżaki... Michał Edelman i Tomasz Pawlik o swoim filmie

Rozdano nagrody 21. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity dla twórców i twórczyń najlepszych filmów dokumentalnych tego roku. Najlepszym filmem krótkometrażowym został "Świeżak" Michała Edelmana i Tomasza Pawlika, którzy o swoim filmie opowiedzieli w audycji "Trójkowo, filmowo".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA FILM Millennium Docs Against Gravity Millennium Docs Against Gravity 2024 film krótkometrażowy festiwal filmowy nagroda

Wyprawa po polskich rzekach i dla rzeki. "Przynoszę Ci dzikość" na Millenium Docs Against Gravity

Trwa festiwal Millenium Docs Against Gravity, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Ryszard Jaźwiński z uwagą ogląda kolejne projekcje i tym razem zaprasza na rozmowę z reżyserką filmu o niezwykłej, poruszającej wyprawie po polskich rzekach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Millennium Docs Against Gravity 2024 festiwal filmowy Warszawa Odra Wrocław Trójka ekologia film dokumentalny przyroda natura katastrofa ekologiczna

26. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy". Andrzej Chyra: "Film dla kosmitów" to próba wejścia w świat 12-latka

W Cieszynie po raz 26. odbywa się Przegląd Filmowy "Kino na granicy". To wyjątkowa okazja do zobaczenia produkcji aż z trzech krajów. Andrzej Chyra opowiedział w audycji "Wszystko wszędzie teraz" o tym wydarzeniu i zdradził nieco kulis powstawania filmu "Film dla kosmitów", który będzie można zobaczyć ostatniego dnia wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Borowiecka Andrzej Chyra film polski aktorstwo KULTURA

Marian Dziędziel w retrospektywie. Dorobek aktora na przeglądzie Kino na Granicy

Jednym z punktów tegorocznej odsłony Przeglądu Filmowego Kino na Granicy jest retrospektywa z udziałem Mariana Dziędziela. W trakcie imprezy organizatorzy prezentują wybrane filmy z jego udziałem. Ceniony aktor w Cieszynie dzieli się wspomnieniami z pracy na planie; w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim zdradził z kolei szczegóły kolejnego obrazu z jego udziałem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marian Dziędziel kino film polski Kino na Granicy KULTURA

Kino na Granicy: pięć dni projekcji, spotkań, dyskusji, wiele nowości, mnóstwo gości

Kino na Granicy, największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji rozpoczyna się już w środę 1 maja i potrwa do niedzieli 5 maja. O tym, jakie filmy zobaczymy, z jakimi gośćmi będziemy mogli się tam spotkać i w ogóle czego możemy się spodziewać podczas festiwalu w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim mówiła dyrektorka przeglądu Jolanta Dygoś. Trójka jest patronem medialnym festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Kino na Granicy festiwal filmowy Cieszyn Trójka

Magia małych kin. Ruszył 4. Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych

Stołeczne kina studyjne rozpoczynają swoje święto. Ruszył 4. Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. Impreza potrwa do 25 kwietnia, a program obejmuje pokazy, dyskusje, warsztaty, wystawy, spotkania, spacery i... potańcówkę. - Wydarzenie ma na celu przypomnienie warszawiakom, i nie tylko, o magii małych kin - podkreśla Marlena Gabryszewska, filmoznawczyni i prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka kino festiwal filmowy Warszawa