Tablice pamięci. "Żebyśmy nie zapominali". Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 18:00
Na warszawskich kamienicach montowane są tablice dedykowane wielkim postaciom. To po to, żebyśmy pamiętali o tych, którzy żyli i tworzyli w ich murach. Wielu z nich tworzyło literaturę, miasto lub wielkie wynalazki. Jednym z upamiętnionych w ten sposób jest Józef Wittlin, pisarz, prozaik i poeta.
Józef Wittlin w towarzystwie Zofii Nałkowskiej (z lewej) i Kazimiery Iłłakowiczówny (z prawej).
Józef Wittlin w towarzystwie Zofii Nałkowskiej (z lewej) i Kazimiery Iłłakowiczówny (z prawej).Foto: NAC

Posłuchaj
11:14 PR3_MPLS 2021_05_11-17-45-02-tablice_pamieci.mp3 "Żebyśmy nie zapominali" (Reportaż/Trójka)

 

Józef Wittlin doczekał się swojej tablicy we wrześniu 2020 roku. Pisarz nie mógł wrócić do Polski po wojnie, zmarł na emigracji. Jego córka, Elżbieta Wittlin-Lipton boleje, że ten wybitny intelektualista i tłumacz Odysei jest dla młodego pokolenia osobą zapomnianą. Więc może teraz, ktoś, przechodząc ulicą Dąbrowskiego, zatrzyma się, przeczyta i pomyśli...

– 81 lat temu to był mój dom. Przychodzili liczni pisarze. Ojciec pisał zaś głównie w nocy. Potem długo spał i miał manię hałasów. Akurat na Polu Mokotowskim zbudowano szkołę podstawową. Gdy dzieci krzyczały, wychylał się przez okno i krzyczał "Cicho!"– wspominała córka pisarza. 


Tablice

– Tablicami oznaczane są zabytkowe miejsca i budynki, historyczne nazwy ulic oraz wybitne osoby. W Warszawie jest ich całe mnóstwo. Znaleźć można je wszędzie, gdzie jest miejsce związane z historią. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, kto mieszkał w danym domu lub co tworzył. To często historia drobna, o której nie uczymy się w szkole. Jest jednak bardzo wartościowa i wzbogacająca. Dzięki tablicom możemy poznać wiele ciekawostek. W Warszawie jest ich około tysiąca – mówił jeden z bohaterów reportażu, oprowadzający po warszawskich ulicach. 

  

***

Tytuł reportażu: "Żebyśmy nie zapominali" 
Autor reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 11.05.2021
Godzina emisji: 17.45

zch

Czytaj także

Na wspólnym kawałku ziemi. Ogrody społeczne [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 17:57
W wielu miastach w Europie i w Polsce powstają tzw. ogrody społeczne. Na wspólnym kawałku ziemi tworzący nieformalne grupy mieszkańcy, ale także stowarzyszenia czy instytucje razem sieją i uprawiają warzywa. Takie projekty wyzwalają energię społeczną i integrują lokalną społeczność. Edukują, przyciągają całe rodziny do wspólnego uprawiania ogródka. 
rozwiń zwiń