Polskie Radio
Section05
Urszula Żółtowska-Tomaszewska

"Pamięć o szlachetnym człowieku" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

19 maja Szkoła Podstawowa Towarzystwa Edukacyjnego Vizja przyjmie imię Kazimierza Szpotańskiego. Był niezwykłym przedsiębiorcą i wielkim społecznikiem. Człowiek, o którym pamięć w Warszawie jest ciągle żywa. W jego dawnej fabryce na Kamionku mieści się Uniwersytet SWPS. Nie ma studenta, który nie wiedziałby kim był Szpotański. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska

"Piękno jest w nas" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Marian Adamczyk urodził się w 1938 roku. Skończył liceum plastyczne w Nałęczowie, a w roku 1958 rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach Jana Cybisa oraz Stanisława Szczepańskiego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1964 roku. Artysta zajmuje się malarstwem sztalugowym, głównie w technice olejnej. Poza tym uprawia też rysunek.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska

"Tropiciel historii" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Pan Antoni Dutko przez lata śledził losy rękopisu naszego Hymnu Narodowego. Ponieważ kochał radio od dziecka, więc postanowił nas radiowców zachęcić do odkrywania tej historii. Niezwykle ciekawej i tajemniczej. Dzięki takim osobom, ludziom z pasją i niezwykle ciekawych świata, my dziennikarze wchodzimy z mikrofonem w niezwykłe tematy, poznajemy niezwykle wartościowych ludzi, zaangażowanych i kochających swój kraj i jego historię.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska historia Polski

"Szpotański i spółka" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Kazimierz Szpotański początkowo studiował elektrotechnikę w Wyższej Szkole Technicznej w Mittweidzie , następnie w latach 1910–1911 na Wydziale Elektrycznym Politechniki w Charlottenburgu, uzyskując dyplom inżyniera elektryka. Po studiach pracował w firmie AEG w Berlinie (1911–1913), potem w Rydze, gdzie od podstaw zbudował i zorganizował dział budowy aparatów elektrycznych, oraz w oddziale tej firmy w Charkowie.
Zobacz więcej na temat:  reportaż historia Polski Urszula Żółtowska-Tomaszewska