Ludzka solidarność dla Nowej Białej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 19:09
Spłonęło czterdzieści domów, ponad sto osób zostało bez dachu nad głową. Niecałe dwa tygodnie temu w Nowej Białej na Podhalu miał miejsce ogromny pożar. Tak ogromnego pożaru nie było w Małopolsce od kilkudziesięciu lat. Górale nie kryją, że skala pomocy i solidarność bardzo ich zaskoczyła.
W wyniku pożaru w Nowej Białej ponad 100 osób straciło dach nad głową
W wyniku pożaru w Nowej Białej ponad 100 osób straciło dach nad głowąFoto: Przemysław Bolechowski
Nowa Biała pożar 1200.jpg
Dramat mieszkańców Nowej Białej. Pożar, który zabrał wszystko [POSŁUCHAJ]

Posłuchaj
09:29 PR3_MPLS 2021_06_30-18-45-13_reportaż.mp3 "Ludzka solidarność dla Nowej Białej" (Reportaż/Trójka)

Historyczna zabudowa, tym razem okazała się być śmiertelnym zagrożeniem. Wciąż zwiększa się liczba domów, które, zdaniem ekspertów, nie nadają się już do remontu i trzeba będzie je wyburzyć.

– W sobotę szacowano, że budynków do rozbiórki jest jedenaście. Dziś wiemy już o trzynastu. Trudno powiedzieć, co będzie dalej. Mamy nadzieję, że wszystko wyjaśni się niebawem. Czekamy teraz na wydanie decyzji w oparciu o ekspertyzy. Bez nich nie możemy uruchomić wyższych odszkodowań. Gdy mieszkańcy przystąpią do pracy, może okazać się, że domów do rozbiórki jest więcej. Zdarza się, że dopiero podczas porządkowania widać, że fundamenty i ściany nośnie zostały naruszone. Wtedy będziemy prosić o ekspertyzy korygujące – wyjaśniał Jan Smardoch, wójt gminy Nowy Targ.

– Trzeba podwijać rękawy i brać się do roboty – mówią mieszkańcy. Poszkodowane rodziny już otrzymały pierwsze pieniądze. Kolejne transze finansowej pomocy będą przekazywane przez gminę systematycznie, w trakcie prowadzonych prac budowlanych. 

– Ile możemy, tyle pomagamy. Zajmujemy się głównie koordynacją. Każdy ma przydzielone jakieś zadanie, którego pilnuje. Coraz lepiej się organizujemy, widać prace, pomoc, i wielu chętnych. Budynki gospodarze są już częściowo wyburzone, to samo tyczy się domów mieszkalnych – mówiła Krystyna Węglarz, sołtys wsi Nowa Biała.

***

Tytuł reportażu: "Ludzka solidarność dla Nowej Białej"
Autor reportażu: Przemysław Bolechowski
Data emisji: 30.06.2021
Godzina emisji: 18.47

zch

Czytaj także

"Walka o każdy oddech". Życie w cieniu mukowiscydozy [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 18:00
Marta Chrzan studia na ASP ukończyła z wyróżnieniem. Z pasji i zawodu jest pisarką ikon. Za największe wyróżnienie uważa stworzenie jednej dla Jana Pawła II.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamiętajmy o weteranach [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 19:00
– My, żyjący weterani, 29 maja każdego roku chcemy dać wyraz pamięci o tych, których już z nami nie ma, bo to też jest ich święto. Jesteśmy dłużni coś kolegom, którzy nie wrócili z misji – mówi jeden z bohaterów reportażu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minęło 45 lat od protestów w Radomiu. Wyśpiewana historia Jana Krzysztofa Kelusa [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 19:00
"Czerwony Radom pamiętam siny / jak zbite pałką ludzkie plecy / szosę E 7, na dworcach gliny / Strach w ludzkich oczach, upokorzenie" – brzmią słowa "Ballady o czerwonym Radomiu" Jana Krzysztofa Kelusa. Od protestów robotników minęło 45 lat. To zapomniane dziś wydarzenie było niezwykle ważne dla rodzącej się w Polsce opozycji. 
rozwiń zwiń