Pamięć, wojsko i żołnierze. Reportaż "Ku chwale kawalerii" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 19:05
Ochotniczy ruch kawaleryjski ma w Polsce długą tradycję. Wszystko zaczęło się w latach dziewięćdziesiątych w drużynach harcerskich. Potem powstała Federacja Kawalerii Ochotniczej, która zrzesza oddziały kultywujące tradycje czterdziestu przedwojennych pułków kawalerii. Dzięki ich działaniom wojsko zawodowe zaczęło przejmować barwy i tradycje ówczesnych formacji. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: De Visu/Shutterstock.com

Posłuchaj
10:40 PR3_MPLS 2021_08_12-18-40-27_reportaż.mp3 "Ku chwale kawalerii" (Reportaż/Trójka)

 

Fizjoterapeuci, inżynierowie, górnicy, prawnicy czy szefowie firm ochroniarskich. Niezależnie od wykształcenia i życia zawodowego łączy ich pasja do historii i chęć kultywowania tradycji i wartości. To właśnie idea współpracy ochotników i żołnierzy przyczynia się do tego, żeby pamięć o polskiej kawalerii i jej dokonaniach nie zaginęła.

– Zakładamy mundury, które w 1939 roku nosili ci, którzy bronili Polski – usłyszeliśmy. – To są chwile mistyczne. Brzęczą ostrogi, łańcuszki, a konie rżą i prychają – powiedział jeden z ochotników. – Każdy z nas poświęca swój czas wolny, by poznawać historię – dodał kolejny. – To wszystko przerodziło się w moją wielką pasję. Przeważnie zamiast kolacji biorę czarną pastę, buty i w wolnej chwili zajmuję się oficerkami – dopowiedział.

– Ochotniczy ruch kawaleryjski działa już dosyć długo. Inspiracji do jego stworzenia można szukać wśród harcerzy, którzy w latach dziewięćdziesiątych prowadzili drużyny nawiązujące tradycjami do oddziałów przedwojennej kawalerii. Harcerze poszukiwali weteranów i rozmawiali z nimi. Osoby wywodzące się z ruchu harcerskiego, ale i nie tylko, postanowiły powołać oddziały, które nawiązywałyby do tych sprzed wojny. To dzięki ochotnikom i ich pasji wszystkie czterdzieści pułków ma dziś  swoje odpowiedniki – mówił ochotnik

– Nasz oddział III Pułku Szwoleżerów Mazowieckich i moja historia sięgają roku 2002. Miałem możliwość trenowania i rozwijania pasji pod okiem rotmistrza, który prowadził mnie w barwach I Pułku Szwoleżerów imienia Józefa Piłsudskiego. Podjąłem wtedy decyzję, że założę własny oddział. Rozpocząłem poszukiwania weteranów. Mój telefon odebrał dziarski głos dziewięćdziesięciolatka. To on nauczył mnie odpowiedzialności za konia, mundur i właściwego zachowania. To cechy, które przekazali nam weterani na początku naszej drogi, a teraz my staramy się przekazywać kolejnym pokoleniom – opowiedział jeden z bohaterów reportażu. 

***

Tytuł reportażu: "Ku chwale kawalerii"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 12.08.2021
Godzina emisji: 18.37

zch


Czytaj także

Smartfonie, daj żyć! Reportaż "Złap zasięg" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 19:15
Aparaty komórkowe kradną nam czas. Ten spędzany ze znajomymi, z rodziną: nie widzimy siebie i nie słyszymy, większość naszej uwagi skupiona jest na naszych ukochanych smartfonach. Jesteśmy z kimś, w towarzystwie, a tak naprawdę osobno – każdy wgapiony w swój smartfon.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wszystko zawdzięczam rodzicom" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 11:50
Krzysztof Gąsior zdobył wykształcenie dzięki stypendium rządu Stanów Zjednoczonych. Całe życie zawodowe pracował w wielkich amerykańskich firmach. Kilka lat temu wrócił do Polski. Postanowił z rodziną odwiedzić Park Pamięci w Toruniu, gdzie są uwiecznione jego babcia i mama, jako osoby ratujące Żydów w czasie okupacji. Historia jego rodziny, głęboko patriotycznej, miała wielki wpływ na jego wybory życiowe. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W drodze. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitarna [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 19:00
5 sierpnia 2021 roku po raz 41. wyruszyła na Jasną Górę Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitarna. Jakie motywacje kierują ludźmi, którzy część wakacji postanawiają wykorzystać na pielgrzymowanie? Co im daje ta wspólna wędrówka na Jasną Górę?
rozwiń zwiń