Polskie Radio
Section05
Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Akcja aktywistek klimatycznych: warszawska Syrenka w Dzień Kobiet – to był idealny wybór

Do zdarzenia doszło 8 marca, w Dniu Kobiet. Dwie młode kobiety z inicjatywy "Ostatnie Pokolenie" oblały pomarańczową farbą pomnik warszawskiej Syrenki. Całość relacjonowały w mediach społecznościowych. Ich działanie, już kolejne, miało być zwróceniem uwagi na to, co dzieje się z klimatem i przyszłością na ziemi młodego pokolenia. Urszula Żółtowska poświęciła temu reportaż "To jest alarm", który stał się podstawa do dyskusji w Klubie Trójki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Ostatnie Pokolenie Urszula Żółtowska-Tomaszewska aktywiści Warszawa kryzys klimatyczny Klub Trójki pr poleca Michał Nogaś

A jak autyzm. "Linia A" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a cały kwiecień uważany jest za miesiąc, w którym mówi się na ten temat i akceptacji społecznej. Wśród osób dotkniętych autyzmem jest  dość liczne grono młodych Miłośników Komunikacji Miejskiej i to właśnie ich członkowie dwa lata temu wpadli na pomysł, by na 2 kwietnia zorganizować EDUKACYJNĄ LINIĘ AUTOBUSOWĄ – A jak AUTYZM.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska autyzm

"Odór niezgody". Reportaż Urszuli Żółtowskiej i Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Od kilku miesięcy w Pasłęku trwa gorący spór o biometanownię. Lokalny przedsiębiorca, właściciel firmy "Torfex", chce wybudować zakład, który odpowie na współczesne wyzwania ekologii. Będzie wytwarzał biometan, a co za tym idzie - dostarczy tani prąd czy biopaliwa, pochodzące z rozkładu odpadów. 
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Antoni Rokicki reportaż Pasłęk pr poleca

Od rhytm and bluesa do big bitu. "Chłopcy z miasteczka" Urszuli Żółtowskiej

"Chłopcy z miasteczka" to reportaż z 1998 roku autorstwa Urszuli Żółtowskiej. Wspomnienia z młodości w małym miasteczku przeplatają się w niej ze wspomnieniami miłości do muzyki lat 60. Bohaterom opowieści wciąż towarzyszy młodzieńcza miłość do rock and rolla. Dzięki nagraniu, możemy wrócić do czasów, kiedy zakazana muzyka rock and rollowa niosła ze sobą powiew Zachodu, pachniała świeżością i buntem.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Dorota Boniecka-Górny

Opowieść o strachu i niepewności. Reportaż "Rebel w Pasłęku" [POSŁUCHAJ]

– To nie jest opowieść o ekologii i szansach, jakie niesie ze sobą nowa technologia. To opowieść o strachu i niepewności, zwłaszcza że budząca kontrowersje inwestycja ma znaleźć się obok zakładu produkującego mleko w proszku. Urszula Żółtowska-Tomaszewska i Antoni Rokicki niczego nie rozstrzygają, a wiele starają się tłumaczyć – mówiła w Trójce Anna Dudzińska, zapowiadając reportaż "Rebel w Pasłęku".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Antoni Rokicki Urszula Żółtowska-Tomaszewska Pasłęk społeczeństwo warmińsko-mazurskie pr poleca reportaż

Spór o biometanownię. "Rebel w Pasłęku" - reportaż Urszuli Żółtowskiej i Antoniego Rokickiego

Firma "TORFEX" z Krasina chce wybudować na obrzeżach Pasłęka pierwszą w Polsce biometanownię. To ogromna inwestycja, która wzbudza wiele kontrowersji. Wedle zapewnień inwestora, biometanownia jest odpowiedzią na palące problemy ekologiczne i przysłuży się mieszkańcom oraz lokalnym rolnikom, ponieważ biogaz wytwarzany z różnych odpadów m.in. obniży cenę energii elektrycznej i cieplnej, dostarczy nawóz organiczny czy biopaliwo. Szacuje się, że zakład osiągnie moc 2,5 MWe.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki Urszula Żółtowska-Tomaszewska Pasłęk społeczeństwo

Gdzie się schronić, jeśli nie ma schronów? Reportaż "Poczucie bezpieczeństwa" [POSŁUCHAJ]

W Polsce nie ma gdzie się ukryć. Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę schrony, w których mogą ukryć się obywatele w sytuacji zagrożenia. Raport opublikowano 13 marca: okazuje się, że nawet nie ma pewności, ile jest schronów. A np. młodzi warszawiacy twierdzą, że nawet nie wiedzą , jak się mają zachować w sytuacji zagrożenia, jakie działania podjąć i gdzie się ukryć.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż Najwyższa Izba Kontroli schron społeczeństwo bezpieczeństwo ochrona pr poleca

"Szpotański i spółka". Reportaż o pionierze polskiego przemysłu elektrotechnicznego [POSŁUCHAJ]

Kazimierz Szpotański początkowo studiował elektrotechnikę w Wyższej Szkole Technicznej w Mittweidzie, następnie w latach 1910-1911 na Wydziale Elektrycznym Politechniki w Charlottenburgu, gdzie uzyskał dyplom inżyniera elektryka. Po studiach pracował w firmie AEG w Berlinie (1911-1913), potem w Rydze, gdzie od podstaw zbudował i zorganizował dział budowy aparatów elektrycznych, oraz w oddziale tej firmy w Charkowie.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Urszula Żółtowska-Tomaszewska Kazimierz Szpotański elektronika pr poleca