Wsparcie dla Ukraińców, wsparcie dla Kresowiaków [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wsparcie dla Ukraińców, wsparcie dla Kresowiaków [POSŁUCHAJ]
Sprawdź, jak możesz pomóc UkrainieFoto: Shutterstock.com/Anna Koberska

Polacy solidaryzują się z ogarniętą wojną Ukrainą. W naszym kraju zebrano do tej pory niezliczone dary dla najbardziej potrzebujących. W akcję pomocową zaangażowała się między innymi fundacja Bratnia Dusza z Krynicy-Zdroju, która od wielu lat wspiera materialnie Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich. Wraz z małopolskim oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża ruszyła w regionie ze zbiórką najbardziej niezbędnych rzeczy, które mają pomóc przetrwać ten trudny czas zarówno Kresowiakom, jak i Ukraińcom.

– Mam stały kontakt z osobami, które są na Ukrainie i proszą, aby o nich pamiętać. Brakuje im wszystkiego, więc ta pomoc jest tam potrzebna w bardzo dużej ilości – mówi Iwona Romaniak, prezes fundacji Bratnia Dusza. – Docierają prośby o wsparcie żywnościowe, o praktycznie wszystko: koce, śpiwory, ciepłe skarpety. Proszą o latarki, baterie, o wszelkiego rodzaju medykamenty, bo dużo osób jest chorych, są też ranni – wylicza.

– Wiele jest takich sytuacji, kiedy łzy się cisną do oczu. Najgorsze są telefony, kiedy oni płaczą, proszą o pomoc: nie da się nie wzruszyć. Staram się uspokoić te osoby i mówić, że pamiętamy, pomożemy, przyjedziemy, że te dary niebawem dotrą – opowiada. – Obecnie sytuacja wygląda tak, że jak się włączą syreny alarmowe, to wszyscy uciekają, chowają się, gdzie mogą. Miałam informację, że w jednym z takich pomieszczeń – dość duża piwnica – jest ponad 350 osób. Dostałam zdjęcie, dostałam filmiki: tam na te 350 osób jest może z pięć herbat i trzy bochenki chleba! – dodaje.

– Jestem niezmiernie wzruszona, jak wiele osób postanowiło nas wesprzeć. Odzew jest ogromny, ludzie dzielą się tym, co mają – cieszy się pani Iwona. - Mieszkańcy Krynicy-Zdroju dzielą się podstawowymi rzeczami, jak żywność dla małych dzieci: kaszki, mleko w proszku, płatki. Dzielą się również wszelkiego rodzaju puszkami, konserwami – dodaje Magdalena Skrapa, wolontariuszka ze szkoły, która bierze udział w zbiórce.

– Mamy kontakt z Ukrainką, która przyjechała tutaj kilka miesięcy temu do pracy, zostawiając w Chersoniu 20-letniego syna i 18-letnią córkę. Straszna sprawa, bo miasto jest zagrożone, ostrzeliwane. Chłopca zabrali na front, córka została. Matka dzwoni: pani Iwonko, proszę, jakby córka mogła w jakikolwiek sposób przyjechać do Polski... – opowiada poruszona prezes Romaniak. – Z tamtych terenów wydostać się dziecku samemu to jest prawie niemożliwe. Tłumaczyłam, prosiłam, aby skontaktowała się z jakąś rodziną, która by zabrała dziewczynkę do granicy, my się już nią zajmiemy później, otoczymy opieką. Tylko że z tych terenów wydostać się to jest prawie niemożliwe...


Posłuchaj

10:37
Razem dla Ukrainy (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: Razem dla Ukrainy
Autorka reportażu: Monika Chrobak 
Data emisji:
3.03.2022
Pora emisji:
18.39

pr

Polecane