Gelflingi, podlingi, Nowy Jork i surfing

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 13:15
Zmęczony Muppetami i Ulicą Sezamkową Jim Henson, razem z Frankiem Ozem w 1982 roku dał światu "Ciemny kryształ" – baśń fantasy o złych Skeksach, mądrych Mistykach i dwojgu ostatnich Gelflingów.
Audio
  • "Ciemny kryształ" wraca po latach (ABC popkultury - zestaw powiększony/Trójka)
Kadr z serialu The Dark Crystal: Age of Resistance
Kadr z serialu "The Dark Crystal: Age of Resistance"Foto: PAP/Kevin Baker/Netflix

Zbliżoną do oryginalnej metodą, ale ze wsparciem komputerowej technologii i finansowej potęgi jednej z platform streamingowych, stworzono 10-odcinkowy serial "Ciemny kryształ: Czas buntu" opowiadający o wydarzeniach poprzedzających akcję filmu. Gelflingowie wprawdzie wciąż nie mają mimiki, ale świat stworzony w tej produkcji zachwyca i zdumiewa. O Hensonie, Gelflingach i "Ciemnym krysztale" rozmawialiśmy z dziennikarzem filmowym Gazety Wyborczej – Radosławem Czyżem.

– Gdyby nie Jim Henson, to nie mielibyśmy mistrza Yody w Gwiezdnych Wojnach. George Lucas poprosił go, aby pomógł mu w stworzeniu tej kukiełki. Henson był osobą, z którą wiele osób z Hollywood się liczyło – podkreślił Radosław Czyż. –  "Ciemny kryształ" z 1982 roku nie był najlepiej odebrany. Krytycy nie zrozumieli, o co chodziło Hansonowi. Widzowie spodziewali się czegoś lekkiego, jak Muppety – dodaje. 

Z aktualności – w kinach od piątku kontynuacja – dopełnienie, drugi rozdział "To" ("Tego"?) na podstawie Stephena Kinga, z Jamesem McAvoyem, Jessicą Chastain i Billem Haderem (między innymi) w reżyserii Andy’ego  Muschietti’ego. Jest też istotne cameo – bez obaw – nie bójcie się mrugać, nie da się nie zauważyć w tym filmie Autora.

W audycji zaglądaliśmy też na półki z komiksowymi nowościami – dwie propozycje około-sportowe omówiliśmy z Szymonem Holcmanem. Znakomite "Fale" AJ Dungo i "Mój nowojorski maraton" Sebastiena Samsona. Nie tylko o surfingu i nie tylko o bieganiu. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Radosław Czyż (Gazeta Wyborcza), Szymon Holcman (kulturoznawca) 
Data emisji: 8.09.2019 
Godzina emisji: 12.07

kw

Czytaj także

Muzyczna podróż z Quentinem Tarantino

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 13:13
Do kin wszedł właśnie 9. film Quentina Tarantino. To doskonała okazja, aby przyjrzeć się muzyce ilustrującej produkcje tego reżysera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bóle i blaski relacji Almodovar-Banderas

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 13:00
Już 30 sierpnia na polskie ekrany wejdzie film Pedro Almodovara "Ból i blask" z Antonio Banderasem w roli głównej. Gościem audycji był m.in. krytyk filmowy, Piotr Czerkawski, z którym poruszyliśmy temat trwającego już niemal cztery dekady artystycznego związku obu twórców.
rozwiń zwiń