W polskim filmie, proszę pana, nic się nie dzieje... "Rejs" pół wieku po premierze

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 17:30
Zanim swoje najlepsze komedie nakręcił Stanisław Bareja, był już "Rejs" Marka Piwowskiego. Dokładnie pół wieku temu na ekrany rodzimych kin trafił ten niezwykły film.
Jan Himilsbach zadebiutował w komedii Marka Piwowskiego Rejs
Jan Himilsbach zadebiutował w komedii Marka Piwowskiego "Rejs"Foto: Materiały prasowe

"Rejs" to fabularny debiut Marka Piwowskiego. Sam film, jak głosi anegdota, powstał tylko dlatego, że Jan Himilsbach ciągle był bez pieniędzy, a jego tryb życia nie pozwalał mu pracować. Nie ma konkretnej fabuły, a jednak dzisiaj, jak chyba żadna inna polska produkcja, zasługuje na miano kultowego. 


Posłuchaj
02:32 2020_10_19 17_22_51_PR3_Tu_Trojka.mp3 50 lat "Rejsu" (Tu Trójka)

Podczas tzw. kolaudacji (oceny artystyczno-politycznej, której podlegały wszystkie wyprodukowane w PRL filmy), "Rejs" otrzymał czwartą, najniższą ocenę. Do kin trafił tylko w dwóch kopiach, a po tygodniu zniknął z ekranów. I musiało minąć 10 lat, aby został na nowo odkryty. 

– To był taki film, na który się polowało, wielokrotnie chodziło do kina. Jan Himilsbach, który w "Rejsie" debiutował, wnosił do niego autentyczność, a jednocześnie ubierał to w pewien rodzaj humoru, ale też pewnego liryzmu – mówi Bartosz Żurawiecki z miesięcznika FILM.

"Rejs". Kultowy polski film Marka Piwowskiego [Cały film, 1970]/YouTube WFDIF – Studio Filmowe TOR


***

Tytuł audycji: Tu Trójka
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Marek Zaleski
Data emisji: 19.10.2020
Godzina emisji: 17.22

pr

Czytaj także

"Magnezja" - wybuchowa produkcja Macieja Bochniaka

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 13:00
Już sama obsada filmu może wzbudzić emocje: w rolach głównych Dawid Ogrodnik i Maciej Kościukiewicz, a obok nich m.in. Maja Ostaszewska, Borys Szyc, Agata Kulesza, Andrzej Chyra, Magdalena Boczarska. Akcja rozgrywa się na przełomie lat 20. i 30. XX wieku, wśród przemytników na pograniczu polsko-sowieckim. Tu nie będzie "miękkiej gry"! 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Agonia": koniec świata wiejskich muzyków

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 13:00
Pokazywana podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego "Agonia" Tomasza Knittla reprezentuje Polskę w Międzynarodowym Konkursie Filmowym. Czy ta opowieść o odchodzącym świecie wiejskich muzyków ma szansę na zwycięstwo?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rejs", czyli metafora życia w PRL

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 05:50
51 lat temu, 19 października 1970 roku odbyła się premiera filmu Marka Piwowskiego "Rejs". Brawurowy debiut reżysera przeszedł do historii ze względu na zaimprowizowane teksty obrazujące absurd PRl, które weszły do języka potocznego.
rozwiń zwiń