Polskie Radio
Section05
Witold Lazar

Kometa Nishimura: pierwsza i prawdopodobnie ostatnia wizyta kosmicznego gościa

Oficjalnie nazywa się "obiekt C/2023 P1" i została odkryta niespełna miesiąc temu przez japońskiego astronoma-amatora Hideo Nishimurę. Teraz kometa "Nishimura", bo tak wg zwyczaju została ochrzczona, przelatuje koło Ziemi i jest najbliżej naszej planety. Będzie można ją zaobserwować jutro (13 września) nad ranem tuż przed wschodem słońca.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA astronomia układ słoneczny kometa Ziemia słońce Witold Lazar Trójka kosmos

Faza MAX, czyli super materiał, który podbije świat i kosmos

Jednym z największych współczesnej wyzwań nauki jest poszukiwanie coraz lżejszych, a zarazem coraz bardziej wytrzymałych materiałów. Zastosowanie ich np. w transporcie pozwoli zmniejszyć zużycie paliwa. A jeśli to będzie transport orbitalny, korzyści będą jeszcze większe, by nie powiedzieć – kosmiczne. I w tym momencie pojawia się materiał o nazwie fazy MAX.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA technologia kosmos transport Kuba Witkowski Witold Lazar innowacyjność Trójka

Papierowe słomki – czy są tak ekologiczne, jak zakładano?

Coraz więcej krajów, m.in. Wielka Brytania, Belgia, ale także Polska, wprowadza zakaz sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych: sztućców, słomek do napojów, patyczków. Alternatywą stały się ich wersje ekologiczne, wykonane z materiałów roślinnych (np. otręby), bądź papieru. Czy na pewno są tak ekologiczne, jak zakładano?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ekologia natura papier Bartosz Bielecki Witold Lazar Trójka

Turystyczne loty na orbitę: czy za naszego życia cena biletu przestanie być kosmiczna?

Kolejni turyści polecieli w kosmos dzięki firmie należącej do Richarda Bransona, który dotychczas wysłał blisko 30 osób na orbitę okołoziemską. Drugi z prywatnych potentatów kosmicznych, Jeff Bezos, umożliwił taką wycieczkę 35 osobom, w tym kilku wielokrotnie. Czy nadchodzi czas, kiedy loty w kosmos, a przynajmniej na orbitę okołoziemską, będą powszechnie dostępne?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos Ziemia Kuba Witkowski Witold Lazar Trójka

Wybory 2023. Powstał serwis, który zweryfikuje treści, rozpozna fake newsy i manipulacje

Zbliżają się wybory, kampania wyborcza nabiera tempa. Jest oczywiste, że w jej trakcie, obok informacji o programach poszczególnych kandydatów, będą się pojawiać także różnego rodzaje fake newsy i dezinformacje. Dlatego NASK uruchomił serwis bezpiecznewybory.pl, który jest ogólnodostępnym miejscem zgłaszania incydentów cyberbezpieczeństwa oraz szkodliwych treści, a także kompendium wiedzy wyborczej. Na portalu można też znaleźć aktualne i zweryfikowane informacje dotyczące procesu wyborczego.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wybory w Polsce wybory 2023 fake news dezinformacja kampania wyborcza nask Trójka Witold Lazar wybory poradnik

Podziemne sekrety Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla

Podczas prac archeologicznych obejmujących teren zburzonych pałaców Saskiego i Brühla wciąż dokonywane są kolejne zaskakujące odkrycia. Do tych najbardziej tajemniczych i ekscytujących należą dwa tunele: jeden, znany już wcześniej, pod pałacem Saskim i drugi, będący absolutną niespodzianką, pod pałacem Brühla. Dlaczego powstały i do czego służyły?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Pałac Saski Warszawa historia Polski archeologia Pałac Brühla Witold Lazar Trójka

Jak nurkowano do wraku "Wilhelma Gustloffa"? Wyjątkowe dzieło polskich inżynierów

"Wilhelm Gustloff" to przedwojenny niemiecki statek pasażerski, który już podczas wojny był wykorzystywany przez armię. 30 stycznia 1945 roku statek wyruszył z Gdyni w rejs w ramach ewakuacji obywateli niemieckich z terenów Prus Wschodnich oraz Pomorza. Trafiony trzema torpedami wystrzelonymi z radzieckiego okrętu podwodnego S-13 zatonął, a wraz z nim co najmniej 6600 osób, które były na jego pokładzie. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA Witold Lazar Trójka II wojna światowa

103. rocznica Bitwy Warszawskiej, 18 najważniejszej bitwy w dziejach świata

W podwarszawskim Ossowie 15 sierpnia odbyły się uroczystości z okazji 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Była uroczysta msza, piknik rodzinny i rekonstrukcja bitwy. Widzowie mogli podziwiać wozy bojowe, stroje z epoki. Wszystkiemu przyglądała się reporterka Trójki.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka Radzymin Święto Wojska Polskiego Józef Piłsudski Witold Lazar Piotr Firan Trójka bolszewicy