Święta niepodległości w innych krajach

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 10:00
11 listopada to w Polsce święto narodowe, więc obchodzimy je bardzo uroczyście. A jak tego dnia świętuje Polonia, np. w USA? A jak inne narodowości obchodzą swoje rocznice odzyskania niepodległości?
Flaga Polski
Flaga PolskiFoto: satynek/pixabay

polonia NAC 1200.jpg
"Po dolary i wolność", czyli wielka epopeja emigracyjna

Polacy za oceanem są bardzo przywiązani do kraju przodków i do tradycji. Dlatego Święto Niepodległości jest tutaj także niezwykle uroczyście obchodzone.


Posłuchaj
04:47 2020_11_11 08_28_02_Audycja_specjalna_Aleksandra_Slabisz cz. 1.mp3 Jak Polonia w USA obchodzi polskie Święto Niepodległości (Audycja specjalna/Trójka)

– Polonia zawsze pamięta o zwycięskim końcu I wojny światowej i Święto Niepodległości obchodzone jest tu bardzo uroczyście. Zazwyczaj są to akademie w polonijnych szkołach i polonijnych organizacjach, msze w kościołach, złożenie wieńców pod pomnikami oraz podniesienie flag – opowiada Aleksandra Słabisz, dziennikarka polskich i polonijnych mediów z rejonu nowojorskiego.


Posłuchaj
02:27 2020_11_11_08_42_43_Audycja_specjalna_Aleksandra_Slabisz cz. 2.mp3 11 listopada za oceanem: Veterans Day (Audycja specjalna/Trójka)

W tym roku, ze względu na pandemię, uroczystości są jednak ograniczone. Dlatego odwołano akademie w szkołach, a Święto Niepodległości zostanie upamiętnione podczas zajęć, które w większości odbywają się przez internet. - Dużo uroczystości odbywa się na świeżym powietrzu: w miejscowościach, gdzie Polonia jest szczególnie liczna, polskie flagi zawisną przed ratuszem. Np. w Perth Amboy tak się stało już 8 listopada, a w Jersey City stanie się 12 listopada - wylicza polonijna dziennikarka.

Jak wiadomo "co kraj, to obyczaj", więc sposoby świętowania uzyskania (bądź odzyskania) niepodległości są bardzo różne. W jednych krajach są to uroczyste parady i defilady wojskowe, w innych – rodzinne pikniki i różnego rodzaju zabawy. Tak właśnie jest np. w Indonezji. Choć tu również nie brakuje też akcentów poważnych i uroczystych.


Posłuchaj
05:39 2020_11_11-09-21-01_Audycja_specjalna_Jadwiga_Mozdzer_Indonezja_czesc 1.mp3 Święto niepodległości w Indonezji (Audycja specjalna/Trójka)

W Indonezji święto niepodległości obchodzi się 17 sierpnia. – To nie tylko jest święto narodowe, ale także rodzinne. 2-3 tygodnie wcześniej odbywają się różnego rodzaju lokalne, osiedlowe konkursy, a także zawody sportowe, tak, aby zwycięzcom wręczyć nagrody właśnie w dniu święta – opowiada Jadwiga Możdżer, studentka tańca, stypendystka rządu Indonezji. – Natomiast najważniejszym elementem oficjalnych obchodów, podobnie jak u nas, jest uroczyste wciągnięcie flagi na maszt – dodaje.


Posłuchaj
03:19 2020_11_11-09-21-01_Audycja_specjalna_Jadwiga_Mozdzer_Indonezja czesc 2.mp3 Polska - Indonezja: podobne flagi, podobne godła (Audycja specjalna/Trójka)

– To nie jedyne podobieństwo między naszymi państwami: polska flaga jest biało-czerwona, indonezyjska natomiast czerwono-biała. A godłem obu krajów jest orzeł. U nas jest to bielik, a w Indonezji sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, gdyż połączono wizerunek orła jawajskiego z wizerunkiem Karudy, mitycznego ptaka boga Wisznu – tłumaczy Jadwiga Możdżer.


***

Tytuł audycji: Audycja specjalna
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Data emisji: 11.11.2020
Godzina emisji: 8.28, 8.42, 9.21

pr

Czytaj także

Nowy Jork: polonijna młodzież z pomocą dotkniętym skutkami epidemii

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 12:46
Wolontariusze Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży przekazali seniorom mieszkającym w domu opieki "Surfside Manor" na Far Rockaway w Nowym Jorku specjalne upominki, zawierające między innymi maseczki ochronne wielokrotnego użytku, specjalne środki higieniczne, a także  list wspierający od wiceprezesa stowarzyszenia Olivii Żebrowskiej oraz koordynatora ds. projektów społecznych Natalii Turkiewicz, odpowiedzialnych za zorganizowanie akcji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica napaści sowieckiej na Polskę. Manifestacja Polonii przed Pomnikiem Katyńskim

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 04:30
Społeczność polonijna zebrała się w niedzielę przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City, w stanie New Jersey, na manifestacji w 81. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Uczciła też pamięć zmarłego w piątek twórcy monumentu Andrzeja Pityńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Niepodległości 2020 w domu. Jak spędzić ten czas?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 09:00
Edukacja, praca, rozrywka, a do tego również spotkanie towarzyskie, a nawet świętowanie – wszystko to przeniosło się przed ekrany. Może więc to wyjątkowe Święto Niepodległości spędzić inaczej niż zwykle? – Warto zastanowić nad tym, co dobrego ładuje nas energią. To jest nam teraz bardzo potrzebne – mówi Marzena Jankowska, psycholog i ekspert Wyższej Szkoły Bankowej. 
rozwiń zwiń