Literackie sny i szminka Eleanor Catton

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 18:54
- Pisarz, który sam siebie nie jest świadomy, sam siebie ogranicza - mówiła w Trójce Eleanor Catton, najmłodsza zdobywczyni Man Booker Prize.
Audio
  • Spotkanie z pisarką Eleanor Catton (Klub Trójki)
Eleanor Catton w Trójkowym studiu im. Agnieszki Osieckiej
Eleanor Catton w Trójkowym studiu im. Agnieszki Osieckiej Foto: W. Kusiński/ PR

Eleanor Catton była gościem Michała Nogasia i spotkała się ze słuchaczami Trójki w listopadzie w studiu im. Agnieszki Osieckiej. Mówiła wówczas między innymi: To może nietypowe dla małych dziewczynek, ale ja naprawdę od zawsze wiedziałam, czym chcę się zajmować. Byłam najmłodszym dzieckiem w mojej rodzinie i rodzice, zamiast wynająć dla mnie niańkę, zdecydowali, że tata będzie zabierał mnie ze sobą do pracy. Musiałam codziennie trzy godziny czekać, aż on skończy swoje zajęcia. W tym czasie sporo pisałam. Pisałam w rzeczywistości wiele początków, nic się z nich nie urodziło... Mogę opowiedzieć Ci jeden z nich...

Czytaj dalej
eleanor-catton_003170.jpg
"Próba" Eleanor Catton - wciągający eksperyment literacki

Gdy miałam dziewięć, dziesięć lat, zrodziła się w mojej głowie historia o wyścigu kosmitów. Bardzo chcieli dowiedzieć się, jak wygląda życie na ziemi i jak ewoluowała nasza cywilizacja. W związku z tym odwrócili bieg czasu, by sprawdzić, jak historia toczy się wstecz. I może się komuś zdawać, że to dobry pomysł na książkę. Otóż nie. Bo cóż było dalej? Do tego wszystkiego dołożyłam telepatycznego kota... Książka nigdy się nie ukazała...

Niedawno znalazłam ten rękopis. Wysłałam go - jako dowcip - swojemu wydawcy w Wielkiej Brytanii. Żart się udał - tarzał się ze śmiechu. To nie było dobre, oj nie... Okazało się po latach, że musiałam być ewidentnie znudzona pisaniem tej historii, bo w połowie ostatniej sceny nagle ktoś klaszcze w ręce i mówi: no dobrze, to tyle, to koniec. Zasugerowano mi, bym od teraz wszystkie swoje książki kończyła właśnie w ten sposób.

W Polsce ukazały się obie powieści Catton, obie świetnie przyjęte, obie w znakomitym przekładzie Macieja Świerkockiego. Jak powstawała, nagrodzona Bookerem, monumentalna książka "Wszystko, co lśni"? Jak pisze się pracę magisterską, która później zostaje wydana w kilkudziesięciu krajach świata? Skąd u Catton cytaty z Grotowskiego? Czy warto wierzyć w przyszłość i spoglądać w niebo? Ile książek trzeba przeczytać, by zostać pisarzem? I o czym się śni, gdy żyje się literaturą?

Odpowiedzi na te i inne pytania pojawiły się w "Klubie Trójki". Eleanor Catton mówiła też o swoim literackim debiucie, teatrze, w którym wszyscy żyjemy, oraz o tym, jaką rolę w postrzeganiu nas odgrywa... szminka. Była również muzyka. W studiu im. Agnieszki Osieckiej - podczas spotkania z pisarką - zagrał Skubas i Maciej Starnawski.

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów rozmowy z utalentowaną, 30-letnią nowozelandzką pisarką, najmłodszą zdobywczynią Man Booker Prize.

Michał Nogaś i Eleanor Catton (foto: Wojciech Kusiński) Michał Nogaś i Eleanor Catton (fotografia z archiwum Michała Nogasia)

***

Tytuł audycji: Klub Trójki  
Prowadzi: Michał Nogaś  
Gość: Eleanor Catton (pisarka)  
Data emisji: 29.12.2015  
Godzina emisji: 21.07

iwo

Czytaj także

33 z 2015, czyli książki roku w "Z najwyższej półki"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 22:00
Stworzenie listy tytułów, dzięki którym zapamiętamy ostatnie dwanaście miesięcy, nie jest łatwe. Ale spróbujmy! Dziś w "Z najwyższej półki" najlepsze, najważniejsze, najciekawsze książki roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

12 przepisów na..., czyli literaci o rzeczach ważnych

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2015 13:20
W wigilię Bożego Narodzenia dwanaścioro cenionych pisarzy podzieliło się ze słuchaczami Trójki swoimi przepisami m.in. na odwagę, wrażliwość, cierpliwość czy solidarność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Góralszczyzna według Tomasza Tomaszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2015 14:00
"To, co trwałe. Górale, tradycja i wiara" to tytuł albumu, który Tomasz Tomaszewski przygotował wspólnie z Grzegorzem Kaplą.
rozwiń zwiń