Bob Dylan pierwszy raz w takim wydaniu po polsku

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 20:12
- Istotne jest dla mnie, by złapać pewien obraz, który wynika z piosenki i jeśli utwór nie poddaje się tłumaczeniu dosłownemu, to wtedy wypatruję idei, która jej przyświeca i staram się to odtworzyć po polsku - opowiada tłumacz piosenek Boba Dylana, Filip Łobodziński.
Audio
  • Filip Łobodziński opowiada o problemach z przekładem piosenek Boba Dylana (Klub Trójki)
Bob Dylan jest autorem piosenek uznawanych za hymny pokolenia: Blowin in the Wind, Like a Rolling Stone
Bob Dylan jest autorem piosenek uznawanych za hymny pokolenia: "Blowin' in the Wind", "Like a Rolling Stone"Foto: PAP/DPA

Wielokrotnie polscy artyści, m.in. Maryla Rodowicz, Martyna Jakubowicz czy Tomek Lipiński, sięgali po piosenki Boba Dylana. Nikt jednak dotychczas nie stworzył całego albumu poświęconego muzykowi z Minnesoty. Tę lukę stara się wypełnić zespół dylan.pl. Tłumaczenia tekstów legendarnego muzyka opracował Filip Łobodziński.

- Moim ideałem jest, by słuchacz polskiej wersji miał podobne odczucia, co słuchacz wersji oryginalnej. Tego się nigdy nie da odtworzyć jeden do jednego, bo Dylan często odwołuje się do wątków, które są czytelne dla Anglosasów, ale nie dla nas - opowiada tłumacz.

W programie mówiliśmy o tym, jakie kosmosy łączył w swoich tekstach Bob Dylan, jaki związek ma praca pisarza z rozwidlającymi się ścieżkami jak u Borgesa i na ile istotne jest trzymanie się treści utworu. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Gość: Filip Łobodziński (tłumacz, dziennikarz, muzyk, autor tłumaczeń piosenek Boba Dylana)
Data emisji: 11.08.2016
Godzina emisji: 21.10

sm/mp

Czytaj także

Muzyczny przegląd czterdziestolecia. Fascynacje Dariusza Rosiaka

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 16:22
- Od jakichś czterdziestu lat słucham wszystkiego - mówi w rozmowie z Tomaszem Żądą kolejny gość audycji "Ja tu gram".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przesłanie papieża na Światowych Dniach Młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 19:57
- Pielgrzymka Franciszka to wspomnienia radości i wzruszeń, ale przede wszystkim doświadczenia wspólnoty i wiary - mówi ks Marek Solarczyk, biskup pomocniczy warszawsko-praski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komu ma się podobać sportowy hymn?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 14:12
Kilka dni temu oficjalną premierę miał nowy klip jednej z największych gwiazd muzyki pop Katy Perry zatytułowany "Rise". Ta piosenka to jeden z hymnów trwających właśnie igrzysk w Rio de Janeiro.
rozwiń zwiń