Dlaczego stawiamy i burzymy pomniki?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego stawiamy i burzymy pomniki?
Pomnik Armii KrajowejFoto: Shutterstock/ Stepniak

Pomniki nas otaczają. Zależnie od fazy historycznej są wznoszone lub burzone. Dlaczego niektóre z nich są usuwane, nowe stawiane w ich miejsce, a jeszcze inne – niezależnie od czasów – stoją nadal?

Posłuchaj

Dalczego stawiamy i burzymy pomniki? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Zadajmy sobie przede wszystkim pytanie: po co stawiamy pomniki? – Symbolizują one rzeczywistość, najważniejsze wydarzenia, ale tak naprawdę spełniają nie tylko taką funkcję. Aby dokładnie odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw postawić trzy inne: czym jest historia, czym jest historiografia i czym jest polityka historyczna – mówi prof. Iwona Jakubowska-Branicka.

Warto zwrócić uwagę na to, komu stawiane są pomniki. – Nie upamiętnia się czarnych charakterów. Trzeba jednak powiedzieć, że to, kto jest czarnym charakterem, też zależy od danych czasów – mówi prof. Antoni Dudek.

Jakie ideały przyświecają tym, którzy stawiają i burzą pomniki? Dlaczego w niektórych krajach nieustannie stoją takie, które upamiętniają postacie bardzo kontrowersyjne lub wręcz negatywnie oceniane? Między innymi tego można się dowiedzieć z dołączonego nagrania audycji. Zapraszamy do słuchania.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: prof. Iwona Jakubowska-Branicka (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW), prof. Antoni Dudek (historyk, UKSW), Marek Wałkuski (Polskie Radio), Beata Płomecka (Polskie Radio), Maciej Jastrzębski (Polskie Radio)
Data emisji:
25.09.2017
Godzina emisji: 21.09

ml/mk

Polecane