Polskie Radio
Section05
Marek Wałkuski

Morawiecki: Guardian Glass otworzy w Polsce drugą fabrykę

Jeden z największych producentów szkła na świecie, po raz kolejny wybrał Polskę. Amerykańska firma Guardian Glass otworzy w naszym kraju drugą fabrykę. Przebywający w Waszyngtonie wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki w rozmowie z Polskim Radiem poinformował, że nowy zakład powstanie w Częstochowie, w pobliżu już istniejącego.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki USA inwestycje zagraniczne inwestycje Marek Wałkuski LOT

Zamachy w Hiszpanii. Czy terroryści osiągnęli swój cel?

– Co jest celem ataku terrorystycznego? Wzbudzić zamęt, przerażenie i niepewność w szeregach przeciwnika. Chodzi o to, żeby zwykli ludzie bali się wyjść na ulicę. Szerzenie strachu jest tu główną bronią – mówi w Trójce Mariusz Borkowski, były korespondent polskich mediów na Bliskim Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barcelona Hiszpania Państwo Islamskie terroryzm zamach Dariusz Rosiak Ewa Wysocka Marek Wałkuski

"Wzmocnienie pozycji Polski w skali globalnej"

- To nie tylko prestiż, ale też wzmocnienie pozycji Polski nie tylko w skali globalnej, wobec partnerów i organizacji regionalnych np. Unii Europejskiej. Ponadto bycie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa daje nam dodatkowy instrument do kontaktów z innymi państwami oraz stały dostęp do przedstawicieli wielkich mocarstw - mówiła w radiowej Jedynce prof. Irena Popiuk-Rysińska (Instytut Stosunków Międzynarodowych UW).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Lekki Rada Bezpieczeństwa ONZ Marek Wałkuski NATO Unia Europejska

Iran i Rosja krytykują atak rakietowy USA na Syrię

Prezydenci Rosji i Iranu – Władimir Putin i Hasan Rouhani – potępili w rozmowie telefonicznej „agresywne działania USA przeciwko Syrii”. Uznali, że piątkowy atak rakietowy na syryjska bazę wojskową stanowi złamanie prawa międzynarodowego. W magazynie „Świat w powiększeniu” komentarze dotyczące reakcji poszczególnych państw na decyzję Donalda Trumpa o ostrzale terytorium Syrii.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Syria Donald Trump Władimir Putin USA Adam Balcer Marek Wałkuski Maciej Jastrzębski Baszar al-Assad Iran broń chemiczna

ONZ: spór w Radzie Bezpieczeństwa ws. Syrii

Stany Zjednoczone, Francja i Wielka Brytania oskarżyły Rosję o współodpowiedzialność za atak z użyciem broni chemicznej, w którym zginęły co najmniej 72 osoby, w tym kobiety i dzieci. Rosja twierdzi, że doszło do prowokacji ze strony opozycji. W Świecie w Powiększeniu relacja Marka Wałkuskiego, korespondenta Polskiego Radia w Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Syria ONZ broń chemiczna Marek Wałkuski Baszar al-Assad USA Rada Bezpieczeństwa ONZ