"Kongres Polska Wielki Projekt to miejsce debaty o Polsce"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Kongres Polska Wielki Projekt to miejsce debaty o Polsce"
Przewodniczący Rady Programowej Kongresu Polska Wielki Projekt prof. Zdzisław Krasnodębski podczas uroczystości otwarcia kongresuFoto: PAP/Marcin Obara

– Bardzo nam zależy na tym, by Kongres Polska Wielki Projekt był takim "przypominaczem", że coś więcej jest ważne dla Polaków niż tylko "ciepła woda w kranie" – powiedział w radiowej Trójce Tomasz Matynia.

Posłuchaj

"Kongres Polska Wielki Projekt to miejsce debaty o Polsce" (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Nuala Ní Dhomhnaill 1200.jpg
Nuala Ní Dhomhnaill: próbowałam pisać wiersze, jednak coś było z nimi nie tak

W czwartek (17 maja) rozpoczął się VIII Kongres Polska Wielki Projekt. Jego ideą jest "debata nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi, stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach".

– Polska Wielki Projekt to miejsce debaty o Polsce. Debaty realizowanej w konkretnej perspektywie i z użyciem konkretnych wartości, które konstytuują polskość – wytłumaczył Tomasz Matynia, członek Rady Programowej Kongresu Polska Wielki Projekt.

– Od 2011 roku staramy się naśladować tę ideę, którą prezydent Lecha Kaczyński tworzył m.in. podczas seminariów lucieńskich, ale także tworzymy środowisko ludzi troszczących się o Polskę w dłuższej perspektywie, myślimy o następnych pokoleniach Polaków – wyjaśnił.


Czytaj także:
kongres.jpg
Polska Wielki Projekt - raport specjalny

Jak dodał: "wydaje się, że Kongres pełni też taką rolę mózgu dla części środowisk politycznych w Polsce". – Jest określony, jeśli chodzi o wartości, jest konserwatywny, ale jednocześnie jest miejscem spotkań i debat z wieloma ekspertami – podkreślił Matynia.

 Bardzo ważne jest, by było takie miejsce debaty. Trochę mi tego brakuje we współczesnej Polsce. Dlatego z tak ogromną sympatią przyglądam się inicjatywie Polska Wielki Projekt. Po raz pierwszy wezmę w niej udział jako uczestnik  wskazał filozof polityki prof. Zbigniew Stawrowski.

 Dyskutując o najważniejszych sprawach trzeba dostrzegać również taki problem, że w przestrzeni politycznej dochodzi do radykalnego podziału na wrogie plemiona, które przestają się słuchać, które nie są w stanie dyskutować. To powinno być rozwiązywane. Mam nadzieję, że tego typu spotkania temu sprzyjają  stwierdził.

Profesor weźmie udział w panelu "Trójpodział władzy i praworządność  jaki model demokracji?". Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której dyskutowaliśmy o kondycji demokracji.

W gronie prelegentów znaleźli się również m.in. laureat Nagrody Nobla z ekonomii prof. Thomas Sargent, niemiecki filozof i kulturoznawca prof. Peter Sloterdijk, prezes Sądu Konstytucyjnego Węgier dr Tamas Sulyok oraz historyk prof. David Engels.

Kongres przyznaje co roku Nagrodę im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Od roku 2014 kapituła wręcza również medal "Odwaga i Wiarygodność", który przyznawany jest osobom aktywnie działającym na rzecz Kongresu oraz wizerunku Polski i jej obywateli w świecie.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: prof. Zbigniew Stawrowski (filozof polityki, UKSW) i Tomasz Matynia (członek Rady Programowej Kongresu Polska Wielki Projekt)
Data emisji: 17.05.2018
Godzina emisji: 21.08

kk/kw

Polecane