Polskie Radio
Section05
Grzegorz Górny

Polska Wielki Projekt 2022. Jak odnaleźć się w rzeczywistości czasów wojny?

- Mamy do czynienia z największą wojną w Europie po 1945 roku; wojną, która nie wiadomo, jak długo potrwa. Z pewnością jednak, biorąc pod uwagę ogrom zniszczeń wojennych i reperkusje, jakie ta wojna wywoła na całym świecie, można powiedzieć, że będziemy w przyszłości tak liczyć czas: do roku 2022 i później. Ta wojna okaże się bardzo ważną cezurą w historii Europy - mówił w "Poranku Dwójki" Grzegorz Górny, prezes Fundacji Polska Wielki Projekt.
Zobacz więcej na temat:  Polska Wielki Projekt Polska Wielki Projekt 2022 Paweł Siwek Dwójka Grzegorz Górny Kongres PWP 2022

Dlaczego doszło do agresji Rosji na Ukrainę?

Rosja zaatakowała swojego sąsiada, niepodległą Ukrainę. To pierwsza taka sytuacja w Europie od zakończenia II wojny światowej. Za decyzję o ataku odpowiedzialny jest jeden człowiek: Władimir Putin, były pułkownik KGB stojący od 22 lat na czele państwa rosyjskiego. Jak i dlaczego do tego doszło?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wojna na Ukrainie Rosja konflikty międzynarodowe Grzegorz Górny Wojciech Reszczyński Trójka Trójka Ukraina

Współczesne totalitaryzmy i zamienniki religii

"Jeżeli zabierzemy ludziom wiarę, pole umysłów zajmie totalitaryzm" – pisał przed laty amerykański arcybiskup Fulton Sheen" (1895-1979). Na czym polega totalitaryzm współcześnie? Na to pytanie szukali odpowiedzi goście wtorkowego wydania "Klubu Trójki": teolog, filozof i redaktor kwartalnika "Więź" dr Sebastian Duda, dziennikarz i publicysta Grzegorz Górny oraz filozof i pisarz Tomasz Terlikowski. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Klub Trójki Michalina Szymborska Tomasz Terlikowski Grzegorz Górny totalitaryzm Chiny

Trzej Królowie, przybywajcie. Prawdziwa historia mędrców ze Wschodu

Trzej Królowie przybyli, by oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi - to fakt czy tylko przekaz biblijny? Jedyna wzmianka o tym wydarzeniu jest w Ewangelii św. Mateusza. Co mówią o tym naukowcy? W uroczystość Objawienia Pańskiego opowiemy o wędrówce trzech tajemniczych mędrców do groty betlejemskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Trzech Króli Kościół chrześcijaństwo tradycja Agnieszka Kozłowska-Łysko Grzegorz Górny POLSKA społeczeństwo religia

Budapeszt, Berlin i Bruksela a sprawa polska

W czwartkowym wydaniu audycji "Klub Trójki" przedmiotem dyskusji były polityczne wydarzenia w trzech ważnych dla spraw Polski stolicach krajów europejskich. Nadchodzące wybory parlamentarne na Węgrzech, utworzenie nowej kolacji po minionych wyborach w Niemczech oraz decyzje Brukseli w sprawie polskiej praworządności skomentował dla nas Grzegorz Górny – dziennikarz, publicysta oraz wnikliwy obserwator kwestii dotyczących zmian kulturowych, cywilizacyjnych w Polsce i poza nią.
Zobacz więcej na temat:  Trójka piotr gontarczyk Grzegorz Górny społeczeństwo polityka Węgry Viktor Orban Fidesz Budapeszt wybory parlamentarne Rosja Gazprom Olaf Scholz Bruksela Unia Europejska

Grzegorz Górny: wobec krajów naszego regionu stosuje się podwójne standardy

- Polskę i Węgry piętnuje się w tej chwili za to, że uznają wyższość prawa krajowego nad unijnym, a przecież to samo orzekały sądy i Trybunały Konstytucyjne chociażby w Niemczech i Hiszpanii. Nie wywoływało to tak gwałtownych reakcji środowisk unijnych - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Grzegorz Górny.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli Grzegorz Górny Unia Europejska POLSKA Węgry

"Chodzi o obezwładnienie wroga od środka". Grzegorz Górny o wojnie kulturowej

25 wieków temu Sun Tzu pisał, że największą sztuką jest zwyciężanie bez użycia siły. Najważniejsze jest obezwładnienie wroga od środka poprzez sianie zamętu, chaosu, destabilizacji, dezintegracji. Jeśli prześledzi się te zalecenia Sun Tzu, to się okaże, że wiele z nich obserwujemy dzisiaj - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Górny.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli Grzegorz Górny KULTURA społeczeństwo Polska Wielki Projekt wojna hybrydowa

POLSKA WIELKI PROJEKT Grzegorz Górny: kultura łączy się z bezpieczeństwem

- Funkcjonuje termin "wojny kulturowe". Można zadać pytanie: jak to się dzieje, że można połączyć dwa tak różne pojęcia jak "wojna" i "kultura"? - zastanawiał się w Programie 2 Polskiego Radia Grzegorz Górny, członek Rady Programowej Fundacji Polska Wielki Projekt.
Zobacz więcej na temat:  Polska Wielki Projekt Jakub Kukla Dwójka KULTURA bezpieczeństwo Grzegorz Górny Zamek Królewski Kongres Polska Wielki Projekt 2021 XI Kongres Polska Wielki Projekt

"Walka o wolność to parawan, za którym forsuje się inne idee". Grzegorz Górny o rezolucji UE ws. LGBTIQ

- To, co teraz obserwujemy, możemy nazwać ideologiczną ofensywą, której stawką jest przyszły kształt cywilizacyjny i kulturowy UE, a szerzej "kolektywnego Zachodu" - przyznał na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Górny ("Sieci"), komentując plany unijnej rezolucji dot. Unii jako strefy wolności LGBTIQ.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń Grzegorz Górny ŚWIAT LGBT Europa Unia Europejska

"Chodzi o wyrugowanie chrześcijaństwa". Grzegorz Górny o mediach uderzających w Boże Narodzenie

- Były czasy, kiedy "Gazeta Wyborcza" dodawała do wydań świątecznych płyty z kolędami. (...) Można sobie zadać pytanie: dlaczego te najbardziej rodzinne, ciepłe ze wszystkich świąt jest tak dzisiaj zohydzane. I oczywiście za tym się kryje w ogóle atak na samą religię, na jej znaczenie w naszym życiu - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Grzegorz Górny.
Zobacz więcej na temat:  Robert Tekieli Grzegorz Górny Polskie Radio 24 Boże Narodzenie święta POLSKA media

"Potwierdzenie sił środowisk konserwatywnych". Publicysta o kongresie Polska Wielki Projekt

- Nastąpiło odwrócenie - awangardą staje się obóz konserwatywny, obóz zdrowego rozsądku. Takie spotkania, jak kongres Polska Wielki Projekt są potwierdzeniem sił tego środowiska - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Mazurek, publicysta i prezes Radia Poznań. Gośćmi audycji "Aria czy barbaria" byli także kompozytor Joanna Wnuk-Nazarowa i publicysta Grzegorz Górny. 
Zobacz więcej na temat:  Polska Wielki Projekt POLSKA kultura masowa Magdalena Piejko Joanna Wnuk-Nazarowa Grzegorz Górny

Grzegorz Górny o Tomaszu Mercie: "Nikt nie był w stanie zapełnić pustego miejsca po nim"

- Tomasz Merta miał strategiczną wizję polskiej kultury, wizję celów, które trzeba osiągnąć. Potrafił działać na polu operacyjnym jako urzędnik Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, jak często mówił, i na poziomie taktycznym, rozwiązywania konkretnych spraw - tak dziennikarz Grzegorz Górny wspominał zmarłego 10 kwietnia 2010 roku podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Merta literatura filozofia Grzegorz Górny

Co dokumenty z Tajnego Archiwum Watykańskiego powiedzą nam o Piusie XII?

2 marca Tajne Archiwum Watykańskie odtajniło materiały dotyczące pontyfikatu Piusa XII, a zwłaszcza jego postawy w trakcie II wojny światowej, szczególnie w trakcie Holokaustu. Papież jest od lat oskarżany o bierność w tym czasie. Czy tak było? Czego można się spodziewać po odtajnionych dokumentach?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Grzegorz Górny Jan Żaryn HISTORIA Pius_XII II wojna światowa