Sto lat Bauhausu

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 22:00
W marcu br. obchodzimy setną rocznicę powstania Bauhausu. Ta awangardowe szkoła wzornictwa, architektury, fotografii i rzemiosł przeobrazila myślenie o sztuce w XX wieku.
Audio
Uczelnia artystyczno-rzemieślnicza Bauhaus powstała w Weimarze z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych w 1919 r., później od 1925 r. działająca w Dessau (dziś Dessau-Rolau) i w latach 19321933 w Berlinie
Uczelnia artystyczno-rzemieślnicza Bauhaus powstała w Weimarze z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych w 1919 r., później od 1925 r. działająca w Dessau (dziś Dessau-Roßlau) i w latach 1932–1933 w BerlinieFoto: Moonglow/Pixabay

Szkoła dwa razy zmieniała miejsce działalności i istniała tylko 13 lat – ale stała się inspiracją dla artystów na całym świecie. Dziś daty jej działania uznawane są za daty powstania nowoczesnego wzornictwa artystycznego.

– Sporo było wówczas w Niemczech wybitnych twórców, zarówno w dziedzinie architektury, jak i sztuk pięknych, muzyki, filmu. Właściwie, jeżeli chodzi o wybitne osobowości w dziedzinie wszelkich sztuk, Niemcy miały wtedy fantastyczny zespół ludzi. Problem był inny. Klęska Niemiec w I wojnie światowej przyniosła mnóstwo rozczarowań, między innymi w stosunku do świata techniki, który przez poprzednich kilkadziesiąt lat, zwłaszcza po zjednoczeniu Niemiec przez Bismarcka, był jedną z wizytówek potęgi tego kraju. To wszystko udowodniło, że te nadzieje, jakie stawiano wówczas przed techniką, przemysłem, rozwojem w tej dziedzinie, mogą przynieść zagładę milionów ludzi, co potwierdziło się 20 lat później. Wtedy jednak, owo rozczarowanie doprowadziło do tego, że pierwsze działania twórców na tych wszystkich polach, oznaczone są odwrotem od techniki i zwrotem w stronę sztuki – opowiada dr Józef Mrozek z warszawskiego ASP.

Dlaczego Bauhaus istniał tak krótko? Czy wpłynęły na to konflikty wewnątrz samej szkoły? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Józef A. Mrozek (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie), Jerzy Ilkosz (Muzeum Architektury we Wrocławiu), Jacek Friedrich (Uniwersytet Gdański)
Data emisji: 21.03.2019
Godzina emisji: 21.10

ml

Czytaj także

Czy Johann Joachim Winckelmann był naukowym celebrytą epoki oświecenia?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 22:00
250 lat temu zginął tragicznie Johann Joachim Winckelmann (1717-1758) – historyk sztuki, badacz antyku, inicjator reformy muzealnictwa i twórca podstaw nowoczesnej archeologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co niesie krzyż?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 22:00
Jest nieustannie obecny w kulturze od wszech czasów – zarówno pogańskiej, jak chrześcijańskiej; jako znak graficzny, w funkcji dekoracyjnej, jak i w znaczeniu symbolicznym.
rozwiń zwiń