Polskie Radio
Section05
Piotr Semka

Burzliwe dzieje Ukrainy. Lata walki o tożsamość narodową

Dlaczego duża część elit ruskich odnalazła się w Rzeczypospolitej Obojga Narodów a elity ruskie, do których nawiązuje Ukraina, nie uzyskały tego statusu? Czy fenomen kozaczyzny był zjawiskiem etnicznym, czy społecznym? Jaką rolę odegrała bariera religijna między katolicyzmem a prawosławiem we wzajemnych relacjach?  - Gościem "Klubu Trójki" był profesor Bohdan Cywiński, badacz kultur politycznych Europy Środkowo- Wschodniej. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Semka Trójka Klub Trójki Trójka Ukraina

Co kardynał Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II, wiedział o pedofilii w Kościele?

Polska żyje debatą wokół kontrowersji sformułowanych w filmie "Franciszkańska 3" i książce Ekke Overbekka "Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział". Stawiają one pytanie w jakim stopniu Kościół, a szczególnie archidiecezja krakowska na czele z ówczesnym arcybiskupem Karolem Wojtyłą reagowała na przypadki molestowania osób młodocianych przez kapłanów. Idzie za tym kolejne pytanie: czy miało to wpływ na posługę Jana Pawła II jako pontifeksa?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jan Paweł II pedofilia Kościół Karol Wojtyła Klub Trójki Piotr Semka Adam Hlebowicz Marcin Przeciszewski

Czechy na rozdrożu. Kto zostanie nowym prezydentem?

Po pierwszej turze wyborów prezydenckich w Czechach, która odbyła się w minioną niedzielę, do decydującej rozgrywki przeszli ekspremier Andrej Babiš oraz nowa postać na czeskiej scenie politycznej, były wojskowy i były członek partii komunistycznej, Petr Pavel. Obaj mają zupełnie inne programy, odmienne życiorysy i prezentują dwie różne tradycje polityczne.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Czechy wybory Piotr Semka Wojciech Stobba

Myśl teologiczna papieża Benedykta XVI [POSŁUCHAJ]

Benedykt XVI (Joseph Aloisius Ratzinger) był niemieckim duchownym, profesorem nauk teologicznych, 265. papieżem i 7. suwerenem Państwa Watykańskiego. Posługę sprawował od 19 kwietnia 2005 roku do 28 lutego 2013 roku. Od 28 lutego 2013 do śmierci był emerytowanym papieżem, pierwszym od XV wieku, który dobrowolnie zrzekł się swojego urzędu. Jaka myśl teologiczna towarzyszyła jego pontyfikatowi?
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Piotr Semka Benedykt XVI Trójka

Związki zawodowe: ich pozycja i rola w sytuacji kryzysu gospodarczego

Po latach rozwoju gospodarczego i społecznego w naszym kraju nastąpił kryzys finansowy i gospodarczy. Mieszkańcy Polski, Unii Europejskiej, jak i innych państw wysoko rozwiniętych zdążyli przyzwyczaić się do stałego wzrostu poziomu dobrobytu. Taka sytuacja była także korzystna dla funkcjonowania związków zawodowych. Jak odnajdują się one obecnie? Jakie są ich perspektywy na nadchodzący rok? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi Piotr Semka i jego goście w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo związki zawodowe Solidarność NSZZ OPZZ Piotr Semka

Hołodomor – zaplanowane z zimną krwią ludobójstwo na narodzie ukraińskim

80 lat temu, w listopadzie 1932 roku, w Związku Radzieckim rozpoczęto wprowadzanie aktów prawnych będących przygotowaniem do jednej z najstraszniejszych zbrodni w historii ludzkości. W efekcie zaplanowanej z zimną precyzją akcji zmarło z głodu – według różnych źródeł – od trzech do sześciu milionów Ukraińców.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Semka Ukraina Związek Sowiecki Związek Radziecki Bogumiła Berdychowska hołodomor