Polskie Radio
Section05
Piotr Semka

PR24 Tusk zakończy realizację CPK? Semka: jeśli stworzy rząd, zlikwiduje ten projekt

- Jeśli Tusk stworzy rząd, to można mu wierzyć, że będzie się starał ten projekt zamknąć. Są oczywiście głosy posłanek Lewicy, które wskazują, że ten pomysł będzie miał jakąś rację bytu. Ale nauczyłem się już, że jeżeli Tusk potwierdza swoje pogróżki - a mamy powyborcze potwierdzenie zamiaru likwidacji CPK - to likwidacja nastąpi - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "Do Rzeczy" Piotr Semka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Donald Tusk centralny port komunikacyjny polityka Piotr Semka

PR24 Opozycja chce likwidacji IPN. Semka: Instytut zawsze był dla nich solą w oku

- Platforma Obywatelska nigdy nie przepadała za historią. Jak tylko mogła, w latach 2007-2015, to obcinała budżety lub starała się naciskać, żeby IPN był bardzo bezideowy. Ta instytucja była i jest dla nich solą w oku - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Semka z tygodnika "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 opozycja Instytut Pamięci Narodowej polityka Piotr Semka POLSKA Piotr Semka Antoni Opaliński

PR24 Opozycja chce likwidacji IPN. Semka: Instytut zawsze był dla nich solą w oku

- Platforma Obywatelska nigdy nie przepadała za historią. Jak tylko mogła, w latach 2007-2015, to obcinała budżety lub starała się naciskać, żeby IPN był bardzo bezideowy. Ta instytucja była i jest dla nich solą w oku - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Semka z tygodnika "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 opozycja Instytut Pamięci Narodowej polityka Piotr Semka POLSKA Piotr Semka Antoni Opaliński

Unia pod naporem nielegalnych imigrantów. "Bruksela jest bezradna wobec zewnętrznych zagrożeń"

Tysiące nielegalnych imigrantów dociera do Europy z Afryki. Szlaki na Stary Kontynent wiodą nie tylko przez włoską wyspę Lampedusa, ale też Chorwację czy Hiszpanię. Uchodźcy próbują też przedrzeć się przez zaporę na granicy polsko-białoruskiej. Napływ imigrantów jest tak duży, że media piszą o kryzysie. Tymczasem przewodnicząca Komisji Europejskiej wezwała państwa członkowskie Unii, aby wykorzystały dobrowolny mechanizm solidarnościowy i zabrały migrantów z Włoch. Europosłowie z Polski przekonują, że to gwarancja, która jeszcze spotęguje falę uchodźców. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Piotr Semka Paweł Jabłoński Beata Szydło Ursula von der Leyen

Zadośćuczynienie dla ofiar nadużyć seksualnych w Kościele. Gdzie szukać wsparcia?

Kwestia zadośćuczynienia ofiarom molestowania seksualnego, które ucierpiały w wyniku działań osób duchownych, wywołuje polemiki. W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób można do tych ludzi dotrzeć i na jakich zasadach prowadzić ich poszukiwania. Czy takie działania mogą obudzić zaleczone traumy sprzed lat? Jakie organy powinny prowadzić takie poszukiwania oraz na jakich zasadach powinny się one opierać?
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki pedofilia molestowanie seksualne Kościół Piotr Semka

Miasto, które żyje historią. Dwadzieścia pięć lat pokoju w Belfaście.

Belfast katolicki przybrał barwy irlandzkie: zielony, biały, pomarańczowy. Belfast protestancki nosi kolory Wielkiej Brytanii: niebieski, biały, czerwony. Stolica Irlandii Północnej przez kilka dekad była sceną krwawych walk pomiędzy zamieszkującymi ją społecznościami katolicką i protestancką. Jak wygląda miasto 25 lat po zawieszeniu broni przez zwaśnione strony?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Belfast Irlandia Piotr Semka

Moskiewska defilada 9 maja: co mówi o trwającej wojnie rosyjsko-ukraińskiej?

Jak co roku 9 maja w Moskwie odbyła się wielka defilada wojskowa. W związku z tym Piotr Semka i jego goście rozmawiali o trwającej od ponad roku wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Zastanawiali się, czy i kiedy Ukraińcy ruszą z ofensywą, o której mówi się od kilku miesięcy, oraz w jakim stopniu siły rosyjskie są gotowe do jej zatrzymania, jakie jest morale i stan psychiczny społeczeństwa ukraińskiego. Rozmawiano także o zdolności Unii Europejskiej do pomocy Ukrainie oraz o tym, czy Amerykanie są gotowi na dłuższą wojnę.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki wojna na Ukrainie Moskwa Władimir Putin Rosja Piotr Semka Trójka

Powstanie w warszawskim getcie. Jak o nim mówić, jak o nim uczyć?

80. rocznica powstania w warszawskim getcie przypomina o bohaterstwie żydowskich bojowników, którzy podnieśli broń przeciw swoim niemieckim prześladowcom. Czego jeszcze nie wiemy o okolicznościach tego zrywu powstańczego? Jaką rolę odegrała w nim pomoc Polaków? Jak opowiadać o tym, co się zdarzyło? Jak przypominać tych, których przez wiele lat nie zauważano?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo historia Polski Żydzi powstanie w getcie Piotr Semka

"Panna opętana" – filmowa opowieść o wojowniczce wolności

"Panna opętana" to psychologiczna opowieść o dorastaniu i młodości Anny Henryki Pustowójtówny, bohaterki powstania styczniowego, adiutantki dyktatora Mariana Langiewicza – historia legendarnej w ówczesnej Europie bojowniczki o wolność. O filmie oraz roli jego bohaterki w działaniach na rzecz polskiej niepodległości rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Semka Powstanie Styczniowe KULTURA historia Polski

Polsko-ukraińskie stosunki w kontekście wizyty prezydenta Zełenskiego w Warszawie

Jak wyglądają relacje między Polską a Ukrainą? Jak problemy wymagają załatwienia w obecnej sytuacji i w przyszłości? Jakie znaczenie ma podpisanie traktatu o relacjach między oboma krajami, tych historycznych i tych gospodarczych? Jakiego wsparcia militarnego udzielamy naszym sąsiadom w wojnie z Rosją oraz jak będzie wyglądał udział Polski w powojennej odbudowie Ukrainy? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w Klubie Trójki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójka Ukraina Wołodymyr Zełenski Ukraina Andrzej Duda Klub Trójki Piotr Semka

Burzliwe dzieje Ukrainy. Lata walki o tożsamość narodową

Dlaczego duża część elit ruskich odnalazła się w Rzeczypospolitej Obojga Narodów a elity ruskie, do których nawiązuje Ukraina, nie uzyskały tego statusu? Czy fenomen kozaczyzny był zjawiskiem etnicznym, czy społecznym? Jaką rolę odegrała bariera religijna między katolicyzmem a prawosławiem we wzajemnych relacjach?  - Gościem "Klubu Trójki" był profesor Bohdan Cywiński, badacz kultur politycznych Europy Środkowo- Wschodniej. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Semka Trójka Klub Trójki Trójka Ukraina

Co kardynał Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II, wiedział o pedofilii w Kościele?

Polska żyje debatą wokół kontrowersji sformułowanych w filmie "Franciszkańska 3" i książce Ekke Overbekka "Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział". Stawiają one pytanie w jakim stopniu Kościół, a szczególnie archidiecezja krakowska na czele z ówczesnym arcybiskupem Karolem Wojtyłą reagowała na przypadki molestowania osób młodocianych przez kapłanów. Idzie za tym kolejne pytanie: czy miało to wpływ na posługę Jana Pawła II jako pontifeksa?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jan Paweł II pedofilia Kościół Karol Wojtyła Klub Trójki Piotr Semka Adam Hlebowicz Marcin Przeciszewski