Kaszpirowski. Fenomen radzieckiego hipnotyzera

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 22:00
"Adin, dwa, tri, czietyrje" – wyliczankę Anatolija Kaszpirowskiego pamiętają chyba wszyscy urodzeni przed czasami ustrojowej transformacji.
Audio
  • Ogólnopolski fenomen Anatolija Kaszpirowskiego (Klub Trójki)
okładka książki
okładka książkiFoto: mat. prom.

W latach 1989-1990 telewizyjne seanse hipnozy oglądało 60 proc. Polaków. Kaszpirowski był gwiazdą popkultury i w naszym kraju, i w Związku Radzieckim. Fenomenem medycznym i socjologicznym. Choć dziś jest wyłącznie tematem żartów, w tamtych czasach spotykał się z wielkimi tego świata i sam był przymierzany do najwyższych urzędów.

– Na progu moich badań nad Kaszpirowskim, szczególnie zaskoczyło mnie to, co wydarzyło się w Polsce w latach 1989-90. W kraju, w którym mieszka blisko 40 milionów ludzi, funkcjonują jakieś instytucje państwowe, życia społecznego, jednocześnie oddawało się antenę jedynej stacji telewizyjnej z widownią człowiekowi znikąd. Przepustką dla Kaszpirowskiego do telewizji była opinia autorytetu w zakresie psychoterapii, prof. Lechosława Gapika, która w rozszerzonej wersji ukazała się w tygodniku "Polityka", innej bardzo ważnej instytucji tamtego czasu. W zażyłą znajomość z hipnotyzerem wszedł nawet Lech Wałęsa i, co było dla mnie źródłem szczególnego zdumienia, hierarchowie kościoła. To było dla mnie zaskoczenie i zachęta, by tym tematem się zająć. Przez te prawie 30 lat, nikt nie spróbował tej sprawy opisać, zadać pytanie: co się stało z nami wówczas, że w czasie programów Kaszpirowskiego wyludniały się ulice? Dlaczego to zjawisko miało dla tak wielu osób tak ogromne znaczenie? – mówi Gabriel Michalik, autor książki "Kaszpirowski. Sen o wszechmocy".

Rosyjski psychiatra zaczynał jako jeżdżący po kołchozach specjalista od "numerów z hipnozą", niedługo potem zahipnotyzował całą, dopiero co uwalniającą się z cienia Imperium Polskę. Jakim cudem z honorami przyjmowali go Paulini na Jasnej Górze i Lech Wałęsa? Co o kondycji psychicznej Polek i Polaków mówi tamta nagła potrzeba masowych cudów?

***

Tytuł audycjiKlub Trójki
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Gość: Gabriel Michalik (dziennikarz i autor opowiadań, autor książki "Kaszpirowski. Sen o wszechmocy")
Data emisji: 27.02.2020
Godzina emisji: 21.08

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Katarzyna Bonda: nieczęsto zdarza się taka historia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:20
– 19 lat temu spotkałam protoplastów bohaterów tej książki. W życiu tak jest, że niektórych ludzi spotyka się nieprzypadkowo… – mówi pisarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pisarstwo zamiast zmywaka. O stypendiach dla literatów

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 10:30
– Ze stypendystami jest trochę jak z końmi wyścigowymi – z kilkudziesięciu koni jeden będzie biegał w najwyższych wyścigach. Liczymy na to, że ci, którzy wygrywają, będą pomagać i "promieniować" na innych – mówi Tomasz Kaźmierowski, prezes Fundacji Identitas, która od siedmiu lat tworzy program stypendialny pomagający młodym pisarzom.
rozwiń zwiń