Tryptyk o wolności. Niebezpieczna wolność

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 22:00
Co oznacza wolność?
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/C. Fish Images

Posłuchaj
50:17 2020_08_12 21_07_30_PR3_Klub_Trojki.mp3 Niezliczone odcienie wolności (Klub Trójki)

 

Chłopcy z Placu Broni śpiewali, że "wolność kocham i szanuję, wolności oddać nie umiem". Czy naprawdę rozumieli sens wolności?

Od lat ludzie zabiegają o "wolny" internet. Ale owa wolność nie tylko dotyczy pozytywów, jak darmowy (?) dostęp do kultury, nauki, wiadomości. Chodzi też o wolny handel używkami, bronią, żywym towarem.

W internetowym podziemiu rozwinął się darknet, w którym też niektórzy o libertariańskich poglądach upatrują oazy wolności.

Chcesz ćpać, uprawiać zakazany seks, nawet zabijać? Wolno ci, skoro nade wszystko cenisz wolność. Wolność wyboru i wolność metod ich egzekwowania.

Tak jak "król darknetu" Ross Ulbricht, Teksańczyk aresztowany siedem lat temu (miał wtedy 29 lat), internetowy diler, założyciel Silk Road.

Z drugiej strony, zwolennicy skrajnej formy wolności (niezależności jednostki od jakiejkolwiek władzy) nie zdają sobie sprawy, że sami są ofiarami… tych, którzy na tych poglądach zbijają fortuny.

Bo na "wolności" i swobodnym dostępie do wszelkich form ich zaspokajania żeruje biznes limbiczny (książka Davida T. Courtwrighta "Epoka uzależnień: o tym, jak złe nawyki przekształciły się w wielki biznes").

To przemysł, który oferuje klientom wszelkiego rodzaju substancje i urządzenia uzależniające. Nie chodzi tylko o alkohol, narkotyki, hazard i seks – uzależniać może stały dostęp do internetu.

To, co przyjemne i dające satysfakcję, z czasem może stać się naszym władcą.

Od dawna skategoryzowano różne uzależnienia, dodając przyrostek "holizm": alkoholizm, seksoholizm, pracoholizm, zakupoholizm, netoholizm…

A ktoś uzależniony nie jest wolny…

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: 
dr Mikołaj Sławkowski-Rode (filozof, adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 12.08.2020
Godzina emisji: 21.07

mm/ml/kr

Czytaj także

Z dala od zgiełku

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 22:00
Po co nam jest potrzebna cisza? Jesteśmy otoczeni hałasem nadmiarem dźwięków, które zakłócają "intelektualną przestrzeń", czystość, precyzję myślenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwójne życie staruszka

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 22:00
Współczesna poprawność polityczna nakazuje odrzucać wszelką dyskryminację – bo teoretycznie wszyscy mamy być równi, z takimi samymi szansami na udane życie, samorozwój i dostęp do dóbr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tryptyk o wolności. Odloty z domu

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 22:00
Dojrzewanie często polega na próbach oderwania się od tego, co zastane, dane, nie sprawdzone samemu. To bunt, który jest przeżywany w pojedynkę lub doświadczany zbiorowo – co zdarzyło się pod koniec lat 60. XX wieku.
rozwiń zwiń