Polskie Radio
Section05
Monika Małkowska

Wojciech Fangor, najdrożej, jeszcze za życia, sprzedawany polski artysta

Sto lat temu, 15 listopada 1922 roku w Warszawie przyszedł na świat Wojciech Fangor. Artysta miał ogromny wpływ na sztukę polską. Zostawił jednak karierę w kraju i wyemigrował do Ameryki. Jest jednym z nielicznych rodaków, którzy również tam odnieśli spektakularny sukces. Jego postać w audycji "Trójka pod księżycem" przybliżyła Monika Małkowska i jej goście. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Fangor SZTUKA KULTURA Monika Małkowska

Fijałkowski, Szajna, Pągowska. Trójka wspomina wielkich, polskich artystów

"Miałby sto lat, gdyby nadal żył" – to hasło cyklu, który 1 listopada wybrzmiał w Programie 3 Polskiego Radia w specjalnej audycji "Wszyscy Święci w Trójce". Jego bohaterami będą urodzeni w 1922 roku artyści: Stanisław Fijałkowski, Józef Szajna i Teresa Pągowska. Wspomnienia o wybitnych postaciach polskiej sztuki przygotowała Monika Małkowska. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA SZTUKA Józef Szajna Stanisław Fijałkowski Monika Małkowska Piotr Firan malarstwo

Odbudowa Notre-Dame. Polityka, praktyka i rzemiosło

- Politycy zawsze obiecują na wyrost. Myślę, że słowa Macrona były powiedziane pod wpływem chwili, bez rozeznania stanu faktycznego, jaki był po pożarze, i tego, jak będzie wyglądała materia, statyka - powiedziała w Polskim Radiu 24 Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka (główny konserwator Muzeum Nieborowa i Arkadii, konserwator dzieł sztuki). 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Polskie Radio 24 Francja Paryż Notre Dame pożar katedry Notre Dame

PR24 Wystawa "Niepokój przychodzi po zmierzchu". Komornicka: ważny jest wielogłos, a nie indywidualności

- Zależało mi, aby jak najwięcej głosów uwzględnić w tej wystawie, ponieważ nie interesowało mnie pokazywanie indywidualności, wskazywanie kto jest najważniejszy, a szukanie tego, co wspólne. Dlatego ważny był dla mnie wielogłos, który pojawia się w wystawie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena Komornicka (historyk sztuki, kurator wystawy "Niepokój przychodzi o zmierzchu", Zachęta). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska SZTUKA wystawa młodzież KULTURA społeczeństwo

Druga Polka na K2. Monika Witkowska gościem Trójki

36 lat temu, w dniu swoich imienin (23 czerwca 1986 roku) Wanda Rutkiewicz – jako pierwsza kobieta na świecie i pierwszy w ogóle polski himalaista – zdobyła szczyt K2. Miesiąc temu ten wyczyn powtórzyła Monika Witkowska.  – Jest to okazja do tego, by zwrócić uwagę na himalaizm kobiecy w Polsce. Ten himalaizm jest obecny, dziewczyny działają w najwyższych górach, ale mało się o tym mówi – powiedziała himalaistka w poniedziałkowym wydaniu "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Klub Trójki wspinaczka Broad Peak góry KSIĄŻKA rozmowa Wanda Rutkiewicz

Nasza (nowa) Pani. Co dalej z paryską katedrą?

Ponad 3 lata temu rozległ się alarm: Notre Dame płonie! W akcji ratowania najsłynniejszej francuskiej, i jednej z najstarszych w Europie, katedry uczestniczyło ok. 400 strażaków. Co dalej z budowlą? Jakie będą jej losy? Czy to dramatyczne wydarzenie powinno stać się przyczynkiem do dyskusji o ochronie nieruchomych zabytków? Czy potrzebny jest w tej dziedzinie jednolity system ostrzegania? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Notre Dame Paryż architektura zabytki KULTURA Monika Małkowska SZTUKA pożar pożar katedry Notre Dame