Polskie Radio
Section05
Monika Małkowska

"Kwadratura kultury". Pałac Na Wodzie

Zapraszamy słuchaczy do pałacu Na Wodzie, a ściślej mówiąc – na otoczoną stawem sztuczną wyspę, gdzie ostatni król Polski kazał wybudować letnią rezydencję. Była tak piękna, jak jego marzenie o idealnym państwie, nowoczesnym i suwerennym. Niestety, te marzenia nie ziściły się, jednak pozostał po nich widomy ślad w postaci Królewskich Łazienek. A Stanisław August Poniatowski zmarł w 1798 roku, nigdy nie zobaczywszy końcowego efektu prac prowadzonych w Łazienkach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska

"Poniatówka" - ślady niezwykłej historii

Oto "nowy" zabytek w Piasecznie. Ten pałacyk przez lata stał niezamieszkały, ukryty w wśród drzew miejskiego parku. Aż do momentu, kiedy grupa dociekliwych fanów Piaseczna (miasta należącego do aglomeracji warszawskiej) odkryła jego zabytkową wartość. Prowadzone od kilku lat prace konserwatorskie pozwoliły zrekonstruować losy budynku. O historii "Poniatówki" mówili w Polskim Radiu 24 dr Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka, główny konserwator Muzeum w Nieborowie i Arkadii i Daniel Putkiewicz, burmistrz Piaseczna.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska

"Polski kompleks Zachodu" czyli do której cywilizacji należy Polska?

Tytuł "Kompleks polski" - nosiła książka Tadeusza Konwickiego, wydana po raz pierwszy w 1977 roku w tzw. drugim obiegu. Tytuł książki dra Tomasza Luterka nawiązuje do tamtej pozycji. "Polski kompleks Zachodu" jest próbą analizy historycznych przyczyn, z powodu których tak bardzo ulegliśmy zauroczeniu wszystkim, co za czasów PRL-u było niedostępnym nam dobrem materialnym, swobodą obywatelską, demokratycznymi wartościami.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska PRL

"Kwadratura kultury". Kiedyś to były zimy..

Mrozy, śniegi, brak komunikacji, żałosne zaopatrzenie…Coraz mniej ludzi pamięta, jak było w okresie "zimy stulecia", czyli w 1979 roku. Ale, choć to było ekstremalne doświadczenie, co roku była zima. I o mroźna. Jak obywatele PRL-u radzili sobie z niskimi temperaturami i innymi dolegliwościami, jakie przynosił ten sezon? Gościem Moniki Małkowskiej był Grzegorz Sieczkowski, historyk, publicysta, znawca PRL-u, autor książek, w tym "Zima stulecia".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska PRL

"Kwadratura kultury". 400 procent normy, czyli przodownicy pracy w czasach PRL

W słynnej scenie z filmu Andrzeja Wajdy "Człowiek z marmuru" (1977) podczas bicia kolejnego rekordu w wydajności pracy na budowie koledzy podkładają Mateuszowi Birkutowi rozgrzaną cegłę. To przykład niechęci, jaką "zwykli robotnicy" darzyli przodowników pracy. Gościem Moniki Małkowskiej był Grzegorz Sieczkowski, historyk, publicysta, autor programów w TVP Historia, autor książek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska

"Kwadratura kultury". Podzwonne dla chińskiej euforii  

Mniej więcej dwie dekady temu artyści chińscy zaczęli odnosić niespodziewane sukcesy w technikach, które były obce tej kulturze: monumentalnym malarstwie olejnym, performance’ach, wideo i innych nowych mediach. Ich światowe sukcesy przełożyły się na komercyjny sukces. Niestety, krótkotrwały. Dziś najbardziej znani są… chińscy twórcy-dysydenci. Gościem Polskiego Radia 24 był Krzysztof Darewicz, sinolog, publicysta, znawca kuchni i kultury chińskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska kuchnia chińska

"Kwadratura kultury". Kuchnia chińska - głębia tradycji

Kuchnię chińską uważa się za "matkę" dla wielu innych narodowych azjatyckich kuchni. Oczywiście, ze względu na wielki obszar Państwa Środka, ma wiele odmian o wyraźnych cechach. Ogólna zasada brzmi: wszystko, co się rusza, nadaje się do spożycia i nic nie może się zmarnować. Gościem Polskiego Radia 24 był Krzysztof Darewicz, sinolog, publicysta, wieloletni korespondent z Chin i Korei, mistrz kuchni chińskiej, edukator kulinarny.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska kuchnia chińska

Od Pompejów do Somosierry. Panorama w sztuce historycznej i współczesnej

Do 10 września w warszawskiej Galerii Kordegarda oglądać można "Panoramę Somosierra" Wojciecha Kossaka i Michała Wywiórskiego. To szkic do obrazu, który miał mieć 120 metrów długości i 17 metrów wysokości, miała być większa niż "Panorama Racławicka" i mieć powierzchnię ponad 1900 m kw. Niezwykłe dzieło służy Monice Małkowskiej i Katarzynie Haber za punkt wyjścia do rozmowy o rozmaitych pomysłach artystów, którzy różnymi sposobami malowali "szerokie widoki" - czyli panoramy na płótnach bądź freskach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Monika Małkowska malarstwo

Monumentalne dzieło Alesia Puszkina wystawiane w Warszawie. Dyrektor CSW przypomina historię obrazu

W Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie oglądać można jedno z ważniejszych, choć niedokończonych, dzieł Alesia Puszkina, zmarłego w tym roku białoruskiego artysty, opozycjonisty i dysydenta. - To obraz powstający od ponad 20 lat, tylko w dniach kolejnych rocznic ogłoszenia białoruskiej niezależności - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor CSW dr Piotr Bernatowicz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Monika Małkowska malarstwo