Polskie Radio
Section05
Monika Małkowska

Autokreacja i miłość do Polski. Tamara Łempicka widziana oczami prawnuczki

Tamara Łempicka po raz kolejny wzbudza zainteresowanie u szerokiej publiczności – tym razem z racji spektakularnych i rekordowych sprzedaży jej prac na aukcjach. Dziś dalsza część opowieści o tej znakomitej artystce, którą Marisa de Lempicka, jej prawnuczka, snuje w rozmowie z Aleksandrą Kaczkowską.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Aleksandra Kaczkowska Tamara Łempicka KULTURA SZTUKA malarstwo wspomnienie Trójka

Wystawa "Przepotwarzanie" w Muzeum Karykatury. "Pełen przekrój różnych wizerunków"

- Poza karykaturami w tradycyjnym rozumieniu, pokazujemy również twarze-nie twarze: twarze-hybrydy; twarze metaforyczne; czasem twarze, które już tych twarzy nie przypominają. Jest pełen przekrój różnych wizerunków - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 o wystawie "Przepotwarzanie" kurator Karolina Prymiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 KULTURA SZTUKA wystawa Monika Małkowska

Dom rodzinny. Miejsce wyjątkowych emocji

Dom to miejsce narodzin i dorastania. Z perspektywy dorosłego człowieka wydaje się znacznie mniejszy i pozbawiony atrakcji, które we wczesnych latach fascynowały, bawiły, straszyły i inspirowały. Równie ważny jest też pierwszy własny dom – ten, o zakupie którego marzyło się latami. Ten, który urządza się wedle własnych potrzeb i w którym zakłada się rodzinę lub odwrotnie, chce się od niej odciąć.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Trójka MUZYKA muzyka hp

Czym jest współcześnie inteligencja?

Inteligencja wydaje się terminem dotyczącym właściwie nas wszystkich – w końcu należymy do gatunku homo sapiens. Jednak okazuje się, że inteligencja jako cecha umysłu może być różnie rozumiana. Czym więc jest współcześnie inteligencja? Jak ją kategoryzować i mierzyć? Czy w cyfrowym świecie testy na inteligencję mają zastosowanie?
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska społeczeństwo inteligencja sztuczna inteligencja mózg Trójka Klub Trójki

Xawery Dunikowski. Dotknąć koszmaru wojny

Na jego życiu piętno odcisnęły dwie wojny światowe. W czasie pierwszej służył w Legii Cudzoziemskiej. Podczas drugiej był więźniem obozu koncentracyjnego. Xawery Dunikowski (1875-1964) to twórca związany z Krakowem, Paryżem i Warszawą. W swoich obrazach zawarł tragiczne doświadczenia z okresu, kiedy przez pięć lat był więźniem KL Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Xawery Dunikowski Monika Małkowska SZTUKA malarstwo

Tamara w rodzinie. Marisa de Lempicka gościem "Klubu Trójki"

To było szczególne wydanie audycji. Jego najważniejszą częścią był wywiad przeprowadzony przez Aleksandrę Kaczkowską z Marisą Doporto vel de Lempicką – prawnuczką Tamary Łempickiej, najsłynniejszej malarki epoki art déco. – Była prawdziwą wielką damą, wspaniałą kobietą. Miała w sobie niesamowicie dużo siły. Gdy ją poznałam, miała ponad 70 lat, ale ta siła ciągle w niej była, otaczała ją niesamowita aura, jakiej nigdy u nikogo nie spotkałam – wspominała.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Aleksandra Kaczkowska Tamara Łempicka SZTUKA KULTURA malarstwo biografia

Kiedy wiem, że umieram?

Młodość to czas, kiedy nie myśli się o śmierci. Co więcej, jesteśmy wtedy przekonani, że TO – odejście w niebyt – nas nie dotyczy. Młodym ludziom wydaje się, że są nieśmiertelni. "Kiedy umieram" ("As I Lay Dying"), powieść Williama Faulknera z roku 1930, w krajach anglojęzycznych należy do lektur obowiązkowych. Ale czy ta książka znajduje dziś zrozumienie wśród nastolatków?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo śmierć filozofia Klub Trójki Trójka Monika Małkowska

Skrywane tajemnice świata. Co kryje Tajne Archiwum Watykańskie?

– Udamy się dziś w miejsca niedostępne przeciętnemu człowiekowi. Jest ono zamknięte także przed innymi, wpływowymi osobami, które mogłyby użyć informacji tam schowanych przeciwko sprawie. Jednocześnie zasadne jest, by upowszechnić to, co nieujawniane obrasta legendami, półprawdami i interpretacjami, a dotyczy nas wszystkich – powiedziała Monika Małkowska i zaprosiła na rozmowę poświęconą Tajnemu Archiwum Watykańskiemu. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Trójka KULTURA Watykan Rzym

Z salonów na listy przebojów. Jak twórczość Chopina przenikała do muzyki popularnej?

Spójrzmy na dorobek naszego kompozytora z innej perspektywy. Kiedy Chopin stał się nie tylko kompozytorem narodowym, lecz także powszechnym dobrem popkultury? Jakimi to szło drogami, trybami, transkrypcjami? Jak doszło do tego, że jego kompozycje stały się dobrem powszechnym? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Małkowska Fryderyk Chopin MUZYKA muzyka hp Pop Jazz muzyka klasyczna konkurs chopinowski 2020 konkurs chopinowski

Zofia Łuczko: uboga codzienność w social mediach

- To jest już mój trzeci, większy projekt związany z moimi rozważaniami na temat tego, jak odczuwamy bycie w mediach społecznościowych, jakie one mają dla nas znaczenie i przede wszystkim jaki mają wpływ na nasze zachowania - powiedziała Zofia Łuczko (architekt, w latach 1983-2019 muza i menadżerka grupy Łódź Kaliska, autorka projektu "U nas nic specjalnego") w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Polskie Radio 24 KULTURA SZTUKA społeczeństwo media społecznościowe