48:23 2020_10_05 21_10_05_PR3_Klub_Trojki.mp3 "Polskie zwycięstwo 1920" – nieoczywisty obraz "cudu nad Wisłą" (Klub Trójki)
"Polskie zwycięstwo 1920" otwiera wprowadzenie autorstwa dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro, w którym czytamy: "Często mówi się o listopadzie 1918 roku, że był to moment odzyskania niepodległości i spełnienia nadziei Polaków. Tak naprawdę jednak uzyskaliśmy wówczas nie tyle niepodległe państwo, ile instrumenty jego tworzenia – rząd i armię. Po to, by Polska stała się ciałem, by ukształtowało się jej terytorium i określony został skład ludnościowy, trzeba było najpierw stoczyć kilka wojen o granice. Najpoważniejsza konfrontacja czekała nas z Rosją sowiecką".
"Polskie zwycięstwo 1920" Muzeum Historii Polski Foto: muzhp.pl
Istotą wojny z Rosją nie była jedynie walka o przebieg wschodniej granicy II Rzeczypospolitej, a przede wszystkim dalsze istnienie państwa polskiego, które właśnie się odradzało. Bitwa Warszawska została zapamiętana w historii Polski i Europy jako jedna z kilkunastu najważniejszych bitew w dziejach świata.
Bitwa Warszawska 1920 – serwis specjalny Polskiego Radia
Publikacja "Polskie zwycięstwo 1920" stanowi zbiór tekstów wybitnych historyków (wśród których znaleźli się m.in.
Wojciech Roszkowski, Janusz Odziemkowski, Grzegorz Nowik i Aleksandra Julia Leinwand), przedstawiających okoliczności konfliktu, jego tło międzynarodowe, przebieg i skutki.
– Dla współczesnego czytelnika będzie dość interesująco pewne rzeczy sobie przypomnieć. Nie tylko przypomnieć podstawowe fakty, przebieg tej wojny, ale też pomyśleć o tym w kategoriach nieoczywistych dla przeciętnego czytelnika i "oglądacza" filmów – mówił w Trójce prof. Michał Kopczyński.
Bitwa Warszawska 1920-2020/MuzHPtv
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Łukasz Jasina
Goście: dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta), prof. Michał Kopczyński (historyk)
Data emisji: 5.10.2020
Godzina emisji: 21.10
mat. prasowe/kr