Co dało Polsce zwycięstwo w 1920 roku?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 22:00
Mimo upływu stu lat od Bitwy Warszawskiej w 1920 roku dopiero niedawno została napisana książka, która tak wszechstronnie podsumowuje to wielkie wydarzenie – "Polskie zwycięstwo 1920" ukazała się w sierpniu tego roku nakładem Muzeum Historii Polski. O wydawnictwie opowiedzieli historycy, którzy podjęli się jego redakcji – prof. Michał Kopczyński oraz dr Mikołaj Mirowski.
Rok 1924. Uroczystości w Warszawie z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku zwanej Cudem nad Wisłą
Rok 1924. Uroczystości w Warszawie z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku zwanej "Cudem nad Wisłą"Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Posłuchaj
48:23 2020_10_05 21_10_05_PR3_Klub_Trojki.mp3 "Polskie zwycięstwo 1920" – nieoczywisty obraz "cudu nad Wisłą" (Klub Trójki)

 

"Polskie zwycięstwo 1920" otwiera wprowadzenie autorstwa dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro, w którym czytamy: "Często mówi się o listopadzie 1918 roku, że był to moment odzyskania niepodległości i spełnienia nadziei Polaków. Tak naprawdę jednak uzyskaliśmy wówczas nie tyle niepodległe państwo, ile instrumenty jego tworzenia – rząd i armię. Po to, by Polska stała się ciałem, by ukształtowało się jej terytorium i określony został skład ludnościowy, trzeba było najpierw stoczyć kilka wojen o granice. Najpoważniejsza konfrontacja czekała nas z Rosją sowiecką". 

"Polskie zwycięstwo 1920"  Muzeum Historii Polski  Foto: muzhp.pl "Polskie zwycięstwo 1920" Muzeum Historii Polski Foto: muzhp.pl

Istotą wojny z Rosją nie była jedynie walka o przebieg wschodniej granicy II Rzeczypospolitej, a przede wszystkim dalsze istnienie państwa polskiego, które właśnie się odradzało. Bitwa Warszawska została zapamiętana w historii Polski i Europy jako jedna z kilkunastu najważniejszych bitew w dziejach świata.

BITWA warszawska 1920 serwis specjalny.jpg
Bitwa Warszawska 1920 – serwis specjalny Polskiego Radia

Publikacja "Polskie zwycięstwo 1920" stanowi zbiór tekstów wybitnych historyków (wśród których znaleźli się m.in.
Wojciech Roszkowski, Janusz Odziemkowski, Grzegorz Nowik i Aleksandra Julia Leinwand), przedstawiających okoliczności konfliktu, jego tło międzynarodowe, przebieg i skutki. 

– Dla współczesnego czytelnika będzie dość interesująco pewne rzeczy sobie przypomnieć. Nie tylko przypomnieć podstawowe fakty, przebieg tej wojny, ale też pomyśleć o tym w kategoriach nieoczywistych dla przeciętnego czytelnika i "oglądacza" filmów – mówił w Trójce prof. Michał Kopczyński.

Bitwa Warszawska 1920-2020/MuzHPtv

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Łukasz Jasina
Goście: dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta), prof. Michał Kopczyński (historyk)
Data emisji: 5.10.2020
Godzina emisji: 21.10

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Białoruś – ponad miesiąc protestów i co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 22:15
Minął miesiąc i tydzień od wyborów prezydenckich w Białorusi. Zostały ewidentnie sfałszowane, co doprowadziło do wybuchu społecznych protestów, które trwają do dziś. Jednak Aleksander Łukaszenka wciąż rządzi krajem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy i Polska: polityka historyczna naszego zachodniego sąsiada

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 22:15
Niemcy były, są i będą naszym największym sąsiadem Polski. Polskę i Niemcy zawsze będą łączyły pozytywne i negatywne sprawy, będzie nas łączyła, ale i dzieliła, historia. Jaka jest polityka historyczna współczesnych Niemiec, jakie w niej miejsce zajmuje Polska?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co wciąż łączy Wielką Brytanię i Australię?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 22:30
Są na świecie kraje, które, choć są oddzielnymi bytami, to wciąż istnieją jako wspólnota.
rozwiń zwiń