Polskie Radio
Section05
Łukasz Jasina

Ewakuacja Polaków z Izraela. Szef MON: trzeci wojskowy samolot wyleciał z Warszawy

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że do Izraela wyleciał kolejny wojskowy samolot, który ma pomóc w ewakuacji Polaków. "Trzeci wojskowy samolot Boeing wyleciał właśnie z Warszawy do Izraela, żeby pomóc w ewakuacji Polaków do kraju. Na pokładzie są także wojskowi medycy" - napisał szef MON w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej MON społeczeństwo Izrael Palestyna Hamas konflikty międzynarodowe turystyka samoloty Tel Awiw Tel Aviv Łukasz Jasina MSZ Chełm szkoła

Specjalny wysłannik Chin w Polsce. Rzecznik MSZ: w większości spraw podpisujemy protokół rozbieżności

- Chiny zaprezentowały dość ogólny obraz. Lakoniczny, pełen deklaracji dobrych intencji pośredniczenia między Ukrainą i Rosją. Szczegółów nie mogę komunikować. Te sprawy muszą być też omówione w Paryżu i Berlinie. To było ważne spotkanie. Pokazało, że Polacy i Chińczycy potrafią ze sobą rozmawiać, że będą rozmawiać, ale spotkanie obfitowało w szczegóły - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina. 
Zobacz więcej na temat:  Chiny Rosja wojna na Ukrainie POLSKA Łukasz Jasina MSZ

Ambasador Rosji wezwany do MSZ. To reakcja na skandaliczne słowa kremlowskiego propagandysty

"W dniu 5 maja do MSZ wezwany został ambasador Siergiej Andrejew. Przedstawicielowi Federacji Rosyjskiej przekazano notę protestacyjną dotyczącą wypowiedzi byłego rzecznika praw dziecka Federacji Rosyjskiej, Pawła Astachowa, nawołującego do zabójstwa Ambasadora Rzeczpospolitej" - poinformował na Twitterze rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Łukasz Jasina.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ministerstwo Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina Rosja

Stan zdrowia Andrzeja Poczobuta. Rzecznik MSZ: strasznie cierpi, ale to bardzo dzielny człowiek

- Andrzej Poczobut jest w nie najlepszym stanie zdrowia, cierpi w więzieniu, ale jest bardzo dzielnym człowiekiem. Dla niego nie zamykamy kanałów kontaktowych z Mińskiem i mówimy o nim bardzo dużo na arenie międzynarodowej - powiedział w radiu RMF FM rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Andrzej Poczobut Łukasz Jasina Ministerstwo Spraw Zagranicznych relacje polsko-białoruskie

PR24 "Była przykładem dla kolejnych pokoleń, które walczyły o wolność". Jasina o Konstytucji 3 maja

- Z tego, co się stało 3 maja 1791 roku, wypływają bardzo różne lekcje. Pierwsza jest taka, że nie wszystko zależy od nas, Polaków: że mamy czasem silniejszych sąsiadów, z którymi przegrywamy. To bardzo ważna nauka - podkreślił w Polskim Radiu 24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina konstytucja 3 maja POLSKA społeczeństwo

Rosyjski celebryta nawołuje do zabicia polskiego ambasadora. Jest ostra reakcja Warszawy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP potępia wypowiedź Pawła Astachowa dowodzącą, że dopuszczalne jest zabójstwo Ambasadora RP. W komunikacie resort dyplomacji napisał, że wzywa Rosję do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim dyplomatom zgodnie z Konwencją Wiedeńską. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odniosło się w ten sposób do wypowiedzi Pawła Astcahowa, rosyjskiego celebryty, byłego komisarza ds. praw dzieci w Rosji, który mówił w tamtejszej telewizji państwowej, że zabijanie ambasadorów mieści się "w ramach prawa międzynarodowego".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Łukasz Jasina

PR24 Raport o stratach wojennych u prezydenta Niemiec. "Berlin wciąż nie chce sobie uświadomić skali popełnionych zbrodni"

- Zawsze jest czas i miejsce na to, aby przypomnieć Niemcom o tych sprawach, które usiłują przemilczeć - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Łukasz Jasina ocenił pozytywnie przekazanie prezydentowi Niemiec Frankowi-Walterowi Steinmeierowi raportu dotyczącego strat wojennych podczas uroczystości związanych z 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim. 
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne historia Polski Łukasz Jasina Ministerstwo Spraw Zagranicznych POLSKA relacje polsko-niemieckie II wojna światowa Polskie Radio 24