Szczęście w nieszczęściu 

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 23:00
Obecny czas pandemii dla wielu jawi się jako czas zły, wręcz stracony. Czy tak jest w istocie?
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/kiku4

PAP Alicja Wahl 1200.jpg
Prywatne galerie sztuki i cyganeria PRL-u

Pomijając konkretne ograniczenia i trudności, na jakie naraża nas koronawirus, warto zastanowić się, czym jest szczęście? Od czego zależy? Kiedy możemy się określić mianem ludzi szczęśliwych? I co sprawia, że czujemy się ze sobą i z bliskimi dobrze? Czy dobrostan pochodzi z zewnątrz, czy też jest to nasze wewnętrzne "rozliczenie"?


Posłuchaj
52:52 2020_11_25 22_05_46_PR3_Klub_Trojki.mp3 Jak filozofia i sztuka definiują szczęście? (Klub Trójki)

 

Jak widzą to filozofowie? Jak wiadomo, większość z nich nie należała do osób zasobnych, a nieraz pozbywali się dóbr z własnej woli.

– Jeżeli chodzi o filozofię, odpowiedzi jest mnóstwo – zaznacza na wstępie Mikołaj Sławkowski-Rode, filozof oraz uczeń (a później asystent) Rogera Scrutona, podając przykład chyba najpopularniejszego w XXI wieku nurtu, czyli stoicyzmu. – Stoicy próbują wziąć szczęście we własne ręce i całkowicie uniezależnić je od przypadku, który, jak wiadomo, jest czymś zewnętrznym. Filozofowie greccy mieli cały program polegający na pragnieniu, żeby to szczęście pochodziło od wewnątrz – wyjaśnia gość Moniki Małkowskiej. – Ja sądzę, że jest to wizja trochę nieludzka. Współcześnie mało kto zgodziłby się z tym, że kompletna niezależność od wszystkiego, co może nas dotknąć, jest czymś dobrym – ocenia.

A jak pandemia wpływa na kreatywność artystów? Popularny "mit" głosi, że twórcom niedole sprzyjają, nieszczęścia dodają im skrzydeł, bieda (nie skrajna) artystycznie mobilizuje. Większość XIX-wiecznych artystów nie opływała w dostatki, lecz "cyganeria" i tak uważała się za wybrańców losu. Podobnie było w PRL – świadomość, że można oddawać się bez ograniczeń twórczości, sprawiała, że absolwenci studiów artystycznych postrzegani byli jako elita. Współcześnie, kiedy można się podzielić dokonaniami za pośrednictwem sieci, artyści powinni tym bardziej czuć się uprzywilejowanymi i wykorzystać przymusową izolację do poszukiwań twórczych.

Szczęście w nieszczęściu, czyli o dobrych stronach trudnych doświadczeń - dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska/Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Aleksandra Buszta-Bąk (muzyk, muzykolog, kustosz programu muzycznego na Zamku Królewskim w Warszawie), Mikołaj Sławkowski-Rode (filozof z UW i z Oxfordu, uczeń i asystent Rogera Scrutona)
Data emisji: 25.11.2020
Godzina emisji: 22.06

Monika Małkowska/kr

Czytaj także

Niech żyje życie! Wieczne i pozagrobowe...

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 23:15
W wielu społecznościach i kulturach święto poświęcone zmarłym łączy się z przebierankami, muzyką, tańcami oraz obfitym ucztowaniem. A wszystko po to, aby naszym drogim zmarłym uprzyjemnić ich święto i sprawić, aby dobrze się bawili. Również nasza zaduszkowa tradycja łączy pogańskie obrzędy z katolicką liturgią...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strażnicy polskiej tradycji, kultury i niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 22:15
Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono dopiero w 1937 roku: niemal dwie dekady po tym, gdy po 123 latach zaborów odrodziła się Polska. Minęło jednak kolejnych osiem lat i na mocy ustawy Krajowej Rady Narodowej z 22 lipca 1945 roku święto zniesiono. Przywrócono je dopiero w okresie transformacji, w 1989 roku. Kto w czasach niebytu i zniewolenia był nośnikiem tego, co polskie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile zwierzęcia jest w człowieku?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 23:15
Pandemia sprawiła, że zwierzęta stały się nam bliższe. Chętniej adoptujemy je ze schronisk, traktując jako rodzinę zastępczą, a nawet po prostu jak rodzinę. Są i będą dyskutowane również prawa zwierząt, choć może lepiej byłoby mówić o obowiązkach człowieka wobec nich. Rzadko jednak zastanawiamy się, jak bardzo zwierzęta są obecne w naszej kulturze, obyczajach, postrzeganiu świata.
rozwiń zwiń