Stali w braku stabilizacji. Na scenie politycznej Armenii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stali w braku stabilizacji. Na scenie politycznej Armenii
Były premier Armenii Nikol Paszynin. Na drugim planie – Władimir PutinFoto: shutterstock.com/Asatur Yesayants

W Armenii po wojnie z Azerbejdżanem trwają zmiany polityczne. Co dzieje się w Erywaniu po dymisji premiera Paszyniana? Czy zawieszona między Azerbejdżanem, Turcją i Rosją Armenia jest bezpieczna? 

Przypomnijmy – 25 kwietnia premier Armenii Nikol Paszynian ogłosił, że podaje się do dymisji, pozostając jednocześnie tymczasowym premierem do czasu rozpisanych na 20 czerwca wyborów parlamentarnych, które mają wyprowadzić kraj z kryzysu politycznego. Po tym oświadczeniu wszyscy członkowie jego gabinetu złożyli dymisje, jak wymaga tego armeńskie prawo – informuje agencja AFP. Swoją rezygnację Paszynian zapowiedział 14 kwietnia i wcześniej, by – jak tłumaczył – umożliwić przeprowadzenie przedterminowych wyborów.

Posłuchaj

52:16
Armenia pomiędzy dymisją premiera Nikoli Paszyniana a wyborami parlamentarnymi (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Paszynian ustępuje poobijany, ale silny

Co oznacza to odejście ze stanowiska, które jednak nie do końca można nazwać odejściem? Jak wskazuje Arkadiusz Legieć z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, dymisja Paszyniana jest częścią umowy, którą zawarł z domagającą się jego bezwarunkowego odstąpienia i przeprowadzenia wyborów opozycją. – Sytuacja, w której Paszynian zgadza się na przeprowadzenie wyborów, jest symbolicznym ukłonem w stronę opozycji. Dla opozycji jest to jakaś szansa na to, by zwiększyć stan posiadania, chociaż będzie o to trudno. Nawet jeżeli Paszynian jest politykiem nielubianym, wciąż ma zwarty elektorat na poziomie trzydziestu paru procent, czyli na poziomie, jakim nie dysponuje żadna inna partia opozycyjna. To pokazuje nam, że w sytuacji kiedy na scenie politycznej Armenii opada kurz i ukazują się powojenne konsekwencje, Paszynian, mimo że wychodzi z tego wszystkiego bardzo pobijany, wciąż jest silny – komentuje ekspert PISM.

Armenia w impasie

Armenia jest w politycznym impasie od czasu porażki w konflikcie zbrojnym z Azerbejdżanem na jesieni 2020 roku o kontrolę nad Górskim Karabachem – separatystycznym regionem, de iure będącym częścią Azerbejdżanu, a od połowy lat 90. XX w. kontrolowanym przez Ormian.

Walki o kontrolę nad Górskim Karabachem wybuchły między Armenią a Azerbejdżanem 27 września 2020 r. Po dwóch tygodniach w Moskwie zostało zawarte zawieszenie broni  Foto: shutterstock.com/Gevorg Ghazaryan
Walki o kontrolę nad Górskim Karabachem wybuchły między Armenią a Azerbejdżanem 27 września 2020 r. Po dwóch tygodniach w Moskwie zostało zawarte zawieszenie broni Foto: shutterstock.com/Gevorg Ghazaryan

Ormiańska opozycja od jesieni ub.r. domaga się dymisji Paszyniana i regularnie organizuje protesty na ulicach stołecznego Erywania i w innych miastach; obwinia premiera za porażkę w czasie konfliktu z Azerbejdżanem.
Protesty z żądaniem dymisji premiera rozpoczęły się po 9 listopada ub.r., gdy Armenia, Azerbejdżan i Rosja podpisały porozumienie o zawieszeniu broni, niekorzystne dla Erywania. Krytycy Paszyniana oskarżają go o "kapitulację" i zdradę interesów państwa; nazywają go "zdrajcą". Premier Armenii przekonuje, że sposobem na rozwiązanie kryzysu politycznego są przyspieszone wybory parlamentarne, które zweryfikują, czy cieszy się on jeszcze poparciem społecznym.

We wrześniu 2020 r. Azerbejdżan podjął próbę odzyskania kontroli nad Górskim Karabachem. Po sześciu tygodniach walk, w trakcie których Baku uzyskało znaczną przewagę i zdobycze terytorialne, w nocy z 9 na 10 listopada podpisano trójstronne (Armenia, Azerbejdżan oraz Rosja jako gwarant) porozumienie o zawieszeniu broni. Na jego mocy do regionu wprowadzono rosyjskie siły pokojowe, które mają tam pozostać przez co najmniej pięć lat. Armenia zobowiązała się do przekazania Azerbejdżanowi zajętych terenów w Górskim Karabachu oraz trzech rejonów przylegających do niego.

Na Kaukazie bez zmian? Konflikt azerbejdżańsko-armeński/Ten Ośrodek Myśli Politycznej

***

Tytuł audycji: 
Prowadzi: Łukasz Jasina
Goście: Michał Sadłowski (Wydział Prawa i Administracji UW), Arkadiusz Legieć (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 29.04.2021
Godzina emisji: 22.06

kr

Polecane