Dlaczego polityki nie można zostawić tylko politykom?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 23:15
Jaki jest realny wpływ społeczeństwa na polityków, a tym samym – na politykę? Jak wyborcy mogą ją kształtować i odwrotnie: jaki jest wpływ polityków na tych, którzy na nich głosowali?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: sejm.gov.pl

shutterstock wiara rodzina kościół 1200.jpg
Chrześcijaństwo zielonoświątkowe. Czy czeka nas kontrrewolucja kulturowa?

Marek Jurek, znany polityk, były marszałek Sejmu i europoseł, wydał właśnie książkę "100 godzin samotności albo rewolucja październikowa nad Wisłą". To właśnie z jej autorem oraz ze znanym publicystą Tomaszem Terlikowskim Michalina Szymborska rozmawiała o tym, dlaczego polityka jest zbyt ważna, aby pozostawić ją samym politykom. A także o niezależnej od niej chrześcijańskiej opinii społecznej.


Posłuchaj
52:46 TROJKA Klub Trojki 2021_08_17 22-06-12.mp3 Polityka, wartości, społeczeństwo (Klub Trójki)

– Politycy na ogół uważają, że muszą tylko czytać sondaże i wypełniać tzw. oczekiwania społeczne. Tymczasem jeden z amerykańskich psychosocjologów twierdzi, że "społeczeństwo także przeżywa rozterki", np. ludzie słuchają argumentów zwolenników prawa do aborcji i uważają "Tak, w tym czy innym przypadku urodzenie dziecka jest trudne". Ale z drugiej strony są świadomi tego, że chodzi o ludzkie życie – tłumaczy Marek Jurek, polityk, autor książki "100 godzin samotności albo rewolucja październikowa nad Wisłą". – W tej sytuacji zwyczajnego namysłu, rozterek, refleksji, waga stanowiska przywódców opinii publicznej jest ogromna. Problem polega jednak na tym, że dzisiaj politycy nie chcą być przywódcami opinii publicznej: bardziej boją się utraty swoich stanowisk niż tego, żeby uczciwie, dobrze przez ten czas, który im społeczeństwo powierzyło, kształtować życie społeczne – wskazuje.

– Polityk jest odpowiedzialny za dobro społeczne, które musi sam ewaluować. Musi uświadomić sobie, co jest najważniejsze dla życia narodu, co jest najważniejsze ze spraw, które musi załatwić itd. Ale żeby robić to skutecznie w systemie demokratycznym, musi kształtować opinię publiczną, bo musi mieć jej poparcie – wylicza Trójkowy gość. – Jednak bardzo często politycy oczekują, że to będzie coś gotowego, co dostaną na talerzu. A nie coś, do czego mają społeczeństwo przekonać – konkluduje.

– To niestety jest tak, że niezależnie jak powinna wyglądać polityka, jak powinna wyglądać postawa polityków, to w praktyce poglądy polityków, także polityków podających się za prawicowych, zmieniają się wraz ze zmianą sondaży. I to jest lekcja, którą konserwatyści czy konserwatywnie myślący obywatele powinni wyciągnąć z historii Irlandii – dodaje pisarz i publicysta Tomasz Terlikowski. – To znaczy, jeśli wahadło trwale, także wśród wyborców partii określających się centroprawicowymi, wychyli się w tamtą stronę, to pewna część liderów i pewna część rozgrywających po prostu odpuści sobie ten temat i go zostawi. Tak, jak zostawiono go w Irlandii, chociaż tam był on bardzo dobrze zakorzeniony konstytucyjnie – wskazuje, odnosząc się do kwestii aborcji.

– Jest tak, i to bardzo mocno wychodzi z badań, że szczególnie w młodszym pokoleniu i szczególnie wśród kobiet mamy postępującą bardzo szybko liberalizację. Wśród mężczyzn wskaźniki, nazwijmy to "konserwatywności", są lepsze – wyjaśnia. – Jednak moim zdaniem są one "przygodne". Czyli nie wynikają z przemyśleń, ale z lęku, że "kobiety biorą wszystko" i są dużo lepiej wykształcone, dużo bardziej działające – dodaje.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michalina Szymborska
Goście: Marek Jurek (polityk, publicysta, autor książki "100 godzin samotności albo rewolucja październikowa nad Wisłą"), Tomasz Terlikowski (pisarz, publicysta)
Data emisji: 17.08.2021
Godzina emisji: 22.08

pr/kr

Czytaj także

Lśniące zbroje i szlachetne ideały. Jak być współczesnym rycerzem?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 23:10
Jak w dzisiejszych czasach radzą sobie mężczyźni? Czy można określić ich współczesnymi rycerzami? Jak do ich postawy mają się średniowieczne opowieści o honorze, odwadze i lojalności? Ślady rycerskości można odnaleźć we współczesnych czasach. Nie zawsze jest to jednak łatwe. Co średniowieczni rycerze mogliby powiedzieć dzisiejszym mężczyznom?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nord Stream 2. Co czeka nas w wymiarze politycznym i gospodarczym?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 23:00
Europa śledzi najnowsze wydarzenia związane z Nord Streamem 2. Czy porozumienie zawarte między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami wystarczy, by zapewnić nam bezpieczeństwo energetyczne? Czy Polska da sobie radę bez rosyjskiego gazu? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojny informacyjne, czyli walka o ludzki umysł

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 23:00
Frédéric Joliot Curie pisał: "Przyszła wojna będzie wojną niewidzialną. Dopiero gdy dany kraj zauważy, że plony jego uległy zniszczeniu, jego przemysł jest sparaliżowany, a jego siły zbrojne niezdolne do działania, zrozumie nagle, że brał udział w wojnie i tę wojnę przegrał".
rozwiń zwiń