Kultura bycia ofiarą. Na czym polega dywersja psychologiczna?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 23:12
Dlaczego atakowane są uczucia religijne i wartości narodowe? Na czym polega zjawisko dywersji psychologicznej? Czy mamy do czynienia z kulturą bycia ofiarą?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Posłuchaj
51:42 2021_08_31 22_06_57_PR3_Klub_Trojki.mp3 Dywersja psychologiczna i kult ofiary (Klub Trójki)

 

Dywersja psychologiczna

wojna informacyjna informacje fake news 1200.jpg
Wojny informacyjne, czyli walka o ludzki umysł

– Odpowiedź na pytanie o dywersję psychologiczną leży w sformułowaniu, że jest to przestrzeń realizowana w szeroko rozumianej walce informacyjnej. Rozumiem przez nią niekinetyczny zbiór działań ofensywnych oraz nieofensywnych, których celem jest doprowadzenie do przewagi informacyjnej w wielu wymiarach. W tym w obszarze politycznym, gospodarczym, ekonomicznym, wojskowym i cywilizacyjno-kulturowym. Dywersja jest zbiorem naukowo opracowanych technik, które prowadzą do przeformowania i ukształtowania świadomości całych narodów. Kierunek tych zmian zmierza w stronę infoagresora. Chodzi zatem o doprowadzenie państwa poddanego infoagresji do takiego stanu mentalnego, w którym naród zacznie być bierny, apatyczny i zrealizuje założenia infoagresorów – mówił Tomasz Formicki, specjalista ds. komunikacji strategicznej i bezpieczeństwa informacyjnego, prezes Instytutu Informacji.

Nie tylko bierność

– Drugim celem dywersji jest doprowadzenie do maksymalnych konfliktów w społeczeństwie, powstania antagonizmów i szukania przestrzeni sztucznie kreowanych przez propagandę. Gdy obserwuję wydarzenia, które rozgrywają się na granicy polsko-białoruskiej, widzę, że ktoś testuje reakcje naszych polityków, mechanizmów i całego społeczeństwa – dodał. 

Ataki na Polskę

– Wojny informacyjne już w samej definicji oznaczają wojnę każdego z każdym. Nawet nasi sojusznicy mogą starać się osłabić nasze siły tak, by relacja była korzystniejsza dla nich. Identyfikowanie siły oddziałującej na nas jest utrudnione i stanowi esencję wszystkich wojen. W grę wchodzą dwie odpowiedzialności: historyczna oraz odszkodowawcza. Jeśli ktoś został namówiony na działanie, nie jesteśmy w stanie go udowodnić. Wszystkie oddziaływania przeprowadzanie w ten sposób są niemożliwe do wyśledzenia. Stanowi to ich podstawowe założenie. Z definicji mają być anonimowe i nienamierzane – wyjaśnił Piotr Plebaniak, wybitny znawca kultury chińskiej, autor książek z tej dziedziny.

Wojna informacyjna

– Zgodnie z moją ulubioną definicją "wojna to osiąganie kolektywnych celów" lub inaczej: "kolektywne zabijanie dla kolektywnych celów". W tym przypadku mówimy o uziemieniu wroga, wpływie na morale i zbiorowy umysł społeczeństwa. Punkt ciężkości położony jest na uniemożliwienie społeczeństwu osiągania kolektywnych celów. Do tego sprowadza się to działanie. Kolektywnym celem jest w tym przypadku zachowanie tożsamości i zdolności do obrony. Poprzez skłócenie i wygenerowanie wyuczonej bezradności prowadzimy do poczucia bierności i apatii, a więc do momentu, w którym ludzie podświadomie przyjmują, że jakiekolwiek działanie nie ma sensu – mówił gość "Klubu Trójki". 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michalina Szymborska
Goście: Tomasz Formicki (specjalista ds. komunikacji strategicznej i bezpieczeństwa informacyjnego, prezes Instytutu Informacji), Piotr Plebaniak (wybitny znawca kultury chińskiej, autor książek z tej dziedziny, m.in. "Traktat. Sztuka wojny" i "Starożytna mądrość chińska")
Data emisji: 31.08.2021
Godzina emisji: 22.06

zch

Czytaj także

Chrześcijaństwo zielonoświątkowe. Czy czeka nas kontrrewolucja kulturowa?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 23:40
Zmiany o charakterze religijnym oraz wywołujące różnice w postrzeganiu wiary mają ogromny wpływ na życie społeczne, polityczne i gospodarcze całego świata. Kościół nęcony charyzmatami przyciąga rzesze chrześcijan, którzy coraz liczniej poddają się pentekostalizacji. Jakie zagrożenia niesie za sobą ten proces? Czy czeka nas kontrrewolucja kulturowa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojny informacyjne, czyli walka o ludzki umysł

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 23:00
Frédéric Joliot Curie pisał: "Przyszła wojna będzie wojną niewidzialną. Dopiero gdy dany kraj zauważy, że plony jego uległy zniszczeniu, jego przemysł jest sparaliżowany, a jego siły zbrojne niezdolne do działania, zrozumie nagle, że brał udział w wojnie i tę wojnę przegrał".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego polityki nie można zostawić tylko politykom?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 23:15
Jaki jest realny wpływ społeczeństwa na polityków, a tym samym – na politykę? Jak wyborcy mogą ją kształtować i odwrotnie: jaki jest wpływ polityków na tych, którzy na nich głosowali?
rozwiń zwiń