X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak prawo międzynarodowe traktuje dyplomatę na wakacjach?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 15:10
Czy dyplomata podlega ochronie, jeśli jest na urlopie poza krajem, w którym na co dzień urzęduje?
Audio
  • Jak prawo międzynarodowe traktuje dyplomatę na wakacjach? (Trzecie oblicze dyplomacji/Trójka)
Czy - w razie popełnienia przestępstwa - może być pozbawiony wolności?
Czy - w razie popełnienia przestępstwa - może być pozbawiony wolności?Foto: Pixabay.com

W kolejnym odcinku swojej audycji Łukasz Walewski przypomina historię algierskiego dyplomaty, który w 1972 roku - przesiadając się w Holandii na samolot do Brazylii - został zatrzymany przez celników, ponieważ w jego bagażu znaleziono granaty, karabiny, rewolwery i minibomby.

Dziennikarz Trójki przypomina też pewne "meblowe zamieszanie", do jakiego doszło w 1977 roku w Londynie za sprawą dyplomatki ze Sierra Leone (pełniącej urząd w Rzymie) oraz jej męża. Przytacza także historię z 1980 roku, kiedy belgijski dyplomata - akredytowany w Iraku - w drodze na lotnisko w Atenach… zabił swoją żonę.

Jaki zakres ochrony przysługuje dyplomatom, a jaki członkom ich rodzin? Dlaczego dyplomaci raz mogą korzystać z immunitetu, a innym razie już nie? Czy - w razie popełnienia przestępstwa - mogą być pozbawieni wolności? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trzecie oblicze dyplomacji
Autor: Łukasz Walewski
Gość: dr Marek Wasiński (Katedra Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego)
Data emisji: 6.03.2017
Godzina emisji: 7.42

mk

Czytaj także

"Ambasadorowie" - książka, która odkrywa tajemnicę

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 13:53
Łukasz Walewski i Marcin Pośpiech na potrzeby swojej książki przepytali kilkunastu polskich ambasadorów i dyplomatów. - Z tego złożyli opowieść, która pokazuje świat w smokingach, ale z trochę innej strony - mówił w Trójce Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy prawo pozwala zestrzelić samolot pasażerski?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 14:12

W kolejnym odcinku audycji "Trzecie oblicze dyplomacji" sprawdziliśmy, co prawo mówi o zestrzeliwaniu samolotów pasażerskich, na pokładzie których są terroryści grożący dokonaniem zamachu.

rozwiń zwiń

Czytaj także

Rajstopami w twarz - czyli jak kradną żony dyplomatów

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 15:27
- Prawo międzynarodowe stanowi, że członkowie rodziny dyplomaty (...) korzystają z podobnej ochrony, jak on sam - mówił w Trójce o zasadach działania immunitetu ekspert. Czy zatem bliscy pracowników ambasad mogą czuć się bezkarni?
rozwiń zwiń