Jak prawo międzynarodowe traktuje dyplomatę na wakacjach?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 15:10
Czy dyplomata podlega ochronie, jeśli jest na urlopie poza krajem, w którym na co dzień urzęduje?
Audio
  • Jak prawo międzynarodowe traktuje dyplomatę na wakacjach? (Trzecie oblicze dyplomacji/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

W kolejnym odcinku swojej audycji Łukasz Walewski przypomina historię algierskiego dyplomaty, który w 1972 roku - przesiadając się w Holandii na samolot do Brazylii - został zatrzymany przez celników, ponieważ w jego bagażu znaleziono granaty, karabiny, rewolwery i minibomby.

Dziennikarz Trójki przypomina też pewne "meblowe zamieszanie", do jakiego doszło w 1977 roku w Londynie za sprawą dyplomatki ze Sierra Leone (pełniącej urząd w Rzymie) oraz jej męża. Przytacza także historię z 1980 roku, kiedy belgijski dyplomata - akredytowany w Iraku - w drodze na lotnisko w Atenach… zabił swoją żonę.

Jaki zakres ochrony przysługuje dyplomatom, a jaki członkom ich rodzin? Dlaczego dyplomaci raz mogą korzystać z immunitetu, a innym razie już nie? Czy - w razie popełnienia przestępstwa - mogą być pozbawieni wolności? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trzecie oblicze dyplomacji
Autor: Łukasz Walewski
Gość: dr Marek Wasiński (Katedra Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego)
Data emisji: 6.03.2017
Godzina emisji: 7.42

mk

Czytaj także

"Ambasadorowie" - książka, która odkrywa tajemnicę

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 13:53
Łukasz Walewski i Marcin Pośpiech na potrzeby swojej książki przepytali kilkunastu polskich ambasadorów i dyplomatów. - Z tego złożyli opowieść, która pokazuje świat w smokingach, ale z trochę innej strony - mówił w Trójce Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy prawo pozwala zestrzelić samolot pasażerski?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 14:12

W kolejnym odcinku audycji "Trzecie oblicze dyplomacji" sprawdziliśmy, co prawo mówi o zestrzeliwaniu samolotów pasażerskich, na pokładzie których są terroryści grożący dokonaniem zamachu.

rozwiń zwiń

Czytaj także

Rajstopami w twarz - czyli jak kradną żony dyplomatów

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 15:27
- Prawo międzynarodowe stanowi, że członkowie rodziny dyplomaty (...) korzystają z podobnej ochrony, jak on sam - mówił w Trójce o zasadach działania immunitetu ekspert. Czy zatem bliscy pracowników ambasad mogą czuć się bezkarni?
rozwiń zwiń