Skromny człowiek, którego sukcesy porywały tłumy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 08:45
Na początku marca minęła 100. rocznica urodzin Kazimierza Górskiego: niezapomnianego trenera polskich piłkarzy, ojca największych sukcesów naszej reprezentacji. Z tego powodu odbyły się uroczystości, spotkania, imprezy i wystawy. Czy by ucieszyły pana Kazimierza... to już inna sprawa – był wszak niezwykle skromnym człowiekiem.
Kazimierz Górski
Kazimierz GórskiFoto: Chris Niedenthal/PAP

Blanik 1200 PAP.jpg
Sport nigdy nie był przygodą

Przy tej okazji imię Kazimierza Górskiego nadano pociągowi relacji Szczecin - Rzeszów. I nie przez przypadek słynny trener został patronem pociągu, który przemierza bez mała całą Polskę. Pan Kazimierz urodził się w roku 1921 we Lwowie, w kolejarskiej rodzinie. Kiedy po II wojnie światowej musieli to miasto opuścić, jego rodzina z pociągu wysiadła właśnie w Szczecinie. On sam trafił do Warszawy.


Posłuchaj
03:21 TROJKA Program obyczajowy 2021_03_20 08-35-29.mp3 Kazimierz Górski (Program obyczajowy/Trójka)

Kazimierz Górski. Serwis specjalny
KAZIMIERZ GÓRSKI.jpg

Skromność znakomitego trenera była wręcz legendarna. Kiedyś do jego niewielkiego mieszkania przy ul. Madalińskiego przyjechał Michel Platini, by wręczyć panu Kazimierzowi nagrodę. Francuz szybko zaczął się podejrzliwie rozglądać, by w końcu zadać zaskakujące pytanie: "Gdzie jest basen?". Okazało się, że ten znakomity piłkarz nie był w stanie sobie wyobrazić, że tak utytułowany trener nie ma dużej willi z basenem.

W willi z basenem Kazimierz Górski zamieszkał dopiero wtedy, gdy wyjechał do Grecji trenować tamtejsze kluby. Po namowach swojej żony, Marii, przyjął zaproszenie Panathinaikosu Ateny. – Tata zawsze bardzo cenił zdanie mamy – potwierdza syn trenera, Dariusz.

Narodziny Orłów Górskiego/YouTube Historia Polskiej Piłki


***
Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 20.03.2021
Godzina emisji: 8.38

pr

Czytaj także

Historia rodzinnej fascynacji Polską

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 07:30
Polskę i Węgry łączy sojusz i przyjaźń naprawdę od wieków: on dali nam m.in. królową Jadwigę i króla Stefana Batorego, my im - gen. Józefa Bema. To silne więzy, które przecież nie dotyczą tylko bieżącej polityki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piłka to nie wszystko. Kazimierz Górski recytuje... Juliana Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 08:00
- Nie chcę żyć tylko samym sportem czy piłką, bo byłbym wtedy jednostronny, mam wiele innych spraw i przyjemnostek, które lubię, na przykład muzykę - mówił Kazimierz Górski. Wielkiemu selekcjonerowi nieobca była też... poezja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Górski: ryzyko jest elementem postępu

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 16:50
2 marca 2021 roku przypada setna rocznica urodzin Kazimierza Górskiego. Trenera uwielbianego przez swoich podopiecznych i kibiców. Prowadzona przez niego reprezentacja odnosiła swoje największe sukcesy, sięgając po złoto olimpijskie czy trzecie miejsce na mistrzostwach świata. – Nie trzeba się bać, bo uważam, że tam, gdzie nie ma ryzyka, tam jest asekuracja – deklarował Kazimierz Górski. 
rozwiń zwiń