Co dzieje się z dziurą pozostałą po wydobyciu ropy naftowej?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 07:20
– Proces wydobywania ropy przypomina wwiercanie się w ściśniętą gąbkę, nad którą znajduje się nieprzepuszczalna dla ropy warstwa skał. Ropa w tej skalnej gąbce jest pod ciśnieniem – mówi dr Tomasz Rożek. 
Audio
  • Jak wygląda proces wydobycia ropy naftowej? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Real Window Creative

– Gdy przebije się tę nieprzepuszczalną warstwę, ropa zaczyna sama wylatywać przez dziurę. Im bardziej porowata jest skała, tym więcej może być w niej ropy.  Gdy złoże się wyczerpie lub dalsza eksploatacja okaże się z jakiegoś powodu nieekonomiczna, otwór po prostu się czopuje, np. cementem. Po wydobytej ropie nie pozostaje pusta przestrzeń. Nawet jeżeli została stamtąd wyciągnięta cała ropa i nic nie zostało zatłoczone w jej miejsce, całość utrzymuje ciśnienie skał  – wyjaśnia ekspert radiowej Trójki.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Pośpiech
Data emisji: 13.05.2020
Godzina emisji: 7.16

kr

Czytaj także

Czy dziura ozonowa ma związek z ocieplaniem się klimatu?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 07:20
– Dziura ozonowa wciąż istnieje, ale się zmniejsza. Wielu ludzi mówi, że to dowód na to, że naukowcy przesadzają i malują różne zagrożenia w ciemnych barwach – mówi dr Tomasz Rożek. Czy nauka faktycznie pomyliła się w tej kwestii?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy dzwon nurkowy sprawdzi się na dnie oceanu?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 07:20
– Jak wiadomo, ciśnienie na dnie oceanu jest ogromne. Wiadomo także, że jeżeli szklankę odwróci się do góry dnem i włoży do wody, w środku pozostanie powietrze i woda nie naleje się do środka. Jeżeli wyobrazić sobie dużą i bardzo twardą szklankę, a w środku człowieka, to po opuszczeniu jej na samo dno woda ciągle nie będzie wpływać do środka? – zastanawia się Pan Paweł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego na Ziemi nie ma śladu po oderwaniu się od niej Księżyca?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 07:20
– Oderwanie się od Ziemi to tylko jedna z hipotez powstania Księżyca. Co prawda, najbardziej znacząca, ale stuprocentowej pewności w tej kwestii nie mamy – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń