X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Z wizytą w mobilnej stacji antarktycznej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 16:10
W północnej części Antarktydy znajduje się brytyjska stacja antarktyczna Halley VI. Sześć, ponieważ to szósta postać tej samej stacji, która weszła do historii m.in. przed odkrycie dziury ozonowej w połowie lat 80.
Audio
  • Z wizytą w mobilnej stacji antarktycznej (Świat z lotu Drozda/Trójka)
Pingwin na tle stacji Halley VI
Pingwin na tle stacji Halley VIFoto: Michał Krzysztofowicz https://beautifulocean.org/albums/project-antarctica-366/

Halley VI to stacja nowoczesna, działa od 2012 roku. Została dostosowana specjalnie do warunków antarktycznych, również ze względu na podłoże, na którym stoi, a jest nim lodowiec szelfowy. - Znajdujemy się na lodowcu szelfowym, który dryfuje rocznie ok. 400-500 metrów na zachód - tłumaczy Michał Krzysztofowicz, Polak pracujący teraz na Antarktydzie w stacji Halley VI. Lodowiec zaczął pękać do tego stopnia, że w marcu stacja zostanie ewakuowana na czas antarktycznej zimy.

Poza tym w audycji rozmawialiśmy też o Japonii, która znajduje się w światowej czołówce, jeśli chodzi o długość życia obywateli, a najwięcej stuletnich Japończyków zamieszkuje subtropikalną wyspę Okinawa. Może to przez dietę, może przez aktywny tryb życia, w każdym razie sekret zawiera się ponoć w jednym słowie – "ikigai". Sprawie przyjrzeli się naukowcy, a wyniki omówiliśmy w audycji.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Autor:
Paweł Drozd
Goście: Michał Krzysztofowicz (polarnik), Michał Kukawski (podróżnik)
Data emisji: 24.01.2017
Godzina emisji: 15.08

mp/fbi

Czytaj także

Børge Ousland - samotność polarnika

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 11:31
- By osiągnąć stan harmonii wewnętrznej na wyprawie, potrzebne są dwa, trzy tygodnie bycia w drodze - opowiada Børge Ousland, norweski polarnik, fotograf i pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dopłynąć jachtem najdalej na południe?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2016 14:00
- Gdy tam byliśmy, to mieliśmy poczucie, że jesteśmy na końcu świata, gdzie mało kto dopływa - opowiadają Piotr Kuźniar i Krzysztof Jasica - z jachtu wyprawowego "Selma" - o rejsie, w ramach którego ich załoga pobiła rekord świata w żaglowym rejsie "najdalej na południe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Islandia jak nieuleczalna i przyjemna choroba

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 22:03
- Islandia to moja choroba nieuleczalna, ale bardzo przyjemna, jak niewiele z chorób. To trwa do dnia dzisiejszego i zaczęło się od śledzi - mówi Hubert Klimko-Dobrzecki, autor książki "Zostawić Islandię".
rozwiń zwiń