X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego. Narodziny legendy

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 00:00
Ekonomista prof. Wojciech Roszkowski na swoim koncie ma wiele publikacji z zakresu historii Polski XX wieku. Jedna z jego najnowszych pozycji pt. "Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego" to opowieść o rodzącej się II Rzeczypospolitej po 123 latach niewoli. W jakim świetle przedstawia marszałka?
Audio
  • Na czym polegała gra marszałka Józefa Piłsudskiego (Historie jak z książki/Trójka)
Józef Piłsudski w Druskiennikach w 1927 roku
Józef Piłsudski w Druskiennikach w 1927 rokuFoto: polona.pl/domena publiczna

– To jest gra, która trwała w okresie kluczowym dla Polski, od listopada 1918 roku do lutego 1919 roku. Jej mistrzostwo polegało na wykonywaniu takich ruchów taktycznych, których amator polityczny mógłby się nie spodziewać. Jednym z nich było poddanie się aresztowi i zgoda na wywiezienie do twierdzy magdeburskiej – mówi Wojciech Roszkowski.

Jak się okazało, był to ruch, który rodacy mieli mu za złe. Zarzucali marszałkowi, że nie kontynuuje polityki zbrojnej. – Zaskoczyło to wtedy polityków. Sprawa toczyła się o to, jak z wojny wyjdą państwa centralne. Chociaż przywódca współpracował z nimi wcześniej, to stanął wobec nich okoniem. Efektem tych działań było m.in. podpisanie aktu 5 listopada i utworzenie legionów – dodaje.

Czas pokazał, że było to dobre posunięcie marszłka, bo wojna zakończyła się klęską państw centralnych. Po tych wydarzeniach Józef Piłsudski znalazł się w Warszawie i musiał sprostać kolejnemu wyzwaniu. – Na Węgrzech zaczynają się w tym czasie rządy republikańskie, skrajna lewica dochodzi do głosu w Berlinie. Te wydarzenia zagrażają marzeniom o niepodległej Polsce. Józef Piłsudski ustala warunki wycofania wojsk niemieckich z Królestwa Polskiego. To, że Niemcy nie stawiali wtedy oporu, to była jego zasługa – zauważa historyk.

W książce odnajdziemy również wzmianki o postrzeganiu przez Józefa Piłsudskiego narodu polskiego z perspektywy przywódcy. Marszałek był romantykiem, człowiekiem czynu, ale przede wszystkim zwolennikiem polskiej tradycji.

Książka "Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego" została wydana w okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Więcej o kulisach jej powstania w nagraniu audycji.

W audycji ponadto:

  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o wojnach napoleońskich
  • Dzieje się historia: polecana książka "Zdrajcy. Polacy wokół Lenina" Mateusza Starońa
  • Też przeczytajcie: Piotr Maroński poleca książkę "Dylemat więznia"
  • Publicystyka Romana Dmowskiego

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Wojciech Roszkowski (ekonomista, autor książek historycznych)
Data emisji: 25.06.2018 
Godzina emisji: 23.10

kb/mk

Czytaj także

Wojtek Drewniak i jego "Historia bez cenzury"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 23:00
"Spora dawka wiedzy, której nie nauczą nas w szkole" – to jeden z tysięcy komentarzy pod zamieszczonymi w serwisie YouTube filmikami Wojtka Drewniaka, który udowodnił, że można w sposób przebojowy, choć nieco kontrowersyjny, uczyć historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Borek: cieszę się, że polscy piłkarze znowu są bohaterami

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 00:00
Specjalne wydanie audycji "Historie jak z książki" poświęcone było w całości mistrzostwom świata w piłce nożnej. Marek Stremecki zaprosił do studia Trójki gości, którzy kochają futbol. Przelali oni swoją wiedzę na papier, by podzielić się nią nie tylko z kibicami reprezentacji Polski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najmężniejszy rycerz króla Polski – Zawisza Czarny

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 00:00
Szymon Jędrusiak jest autorem książek historycznych. Głównym tematem jego publikacji jest historia najlepszego polskiego rycerza – Zawiszy Czarnego.
rozwiń zwiń