O literackiej twórczości Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 23:00
To było specjalne wydanie audcyji "Historie jak z książki", poświęconej twórczości Jana Pawła II.
Audio
  • Twórczość Jana Pawła II (Historie jak z książki/Trójka)
Papież Jan Paweł II podczas spotkania z Radą Naukową Episkopatu Polski w Kaplicy Różańcowej. 5.06.1979.
Papież Jan Paweł II podczas spotkania z Radą Naukową Episkopatu Polski w Kaplicy Różańcowej. 5.06.1979.Foto: NAC/Lech Zielaskowski

PAPIEŻ Jan Paweł II JP2 SHUTTER 1200.jpg
Kim Jan Paweł II był dla świata?

16 października 1978 roku, kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. O godzinie 18.18 znad Kaplicy Sykstyńskiej na placu św. Piotra w Rzymie uniósł się biały dym. Był to znak, że kardynałowie zgromadzeni na konklawe wskazali następcę św. Piotra. Był nim Polak, metropolita krakowski Karol Wojtyła. Nowy papież, 264. w historii Kościoła, przyjął imię Jan Paweł II. Jego pontyfikat trwał blisko 27 lat. W 2014 roku Jan Paweł II został ogłoszony świętym

Jan Paweł II wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata. Przyczynił się do upadku komunizmu, angażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Był pierwszym papieżem, który odwiedził kościół protestancki oraz synagogę, a także rozpoczął publiczny dialog głowy Kościoła katolickiego z muzułmanami. Za nieocenione uważa się jego zasługi dla dialogu katolicko-żydowskiego. 

– Wyjątkowa była pielgrzymka w 1983 roku. W Polsce była wówczas gęsta atmosfera. Osobiście pamiętam tę z 1987 roku. Wtedy intensywnie jeździłem za Janem Pawłem II – mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. 

– Pielgrzymki były cenzurowane. Szczególnie ta pierwsza – wspomina Paweł Woldan. – Dla mnie Ojciec Święty, tak jak dla każdego Polaka, jest osobą szczególną. Jan Paweł II jest wyjątkowym artystą słowa i przemówień – dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski) Paweł Woldan (reżyser m.in. sztuki o św. Bracie Albercie Chmielowskim w Teatrze Telewizji)
Data emisji: 16.10.2018 
Godzina emisji: 22.05

kw

Czytaj także

Jak zmieniał się polski sport w przeszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 23:00
Wydana na początku tego roku "Historia sportu w Polsce" to pierwszy z planowanych dwóch tomów opowiadających o historii wszelkich dyscyplin sportowych na terenie naszego kraju. Jest to również jedyna tak obszerna publikacja tego typu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przebiegał Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 23:15
W Gdyni zakończył się 10. Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. W audycji podsumowanie tego jubileuszowego wydarzenia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieść dzieci, które przeżyły pogrom

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 23:15
Gościem Marka Stremeckiego była Anna Herbich, która opowiedziała o swojej najnowszej książce "Dziewczyny z Wołynia".
rozwiń zwiń